Bilmek istediğin her şeye ulaş

Kendi ülkemizden çıkan inşaat mühendislerinin bize depremde güvenebileceğimiz bir daire vermemelerini nasıl açıklarsınız?

Japonya'da deprem, tsunami oluyor. Kocaman gökdelenler beşik gibi sallanıyor ama bir tanesi yıkılmıyor.Düzenle
Yurdumuzda da binalar depreme dayanıklı planlanıyor doğrusu ama kontrol mekanizması düzgün işlemiyor. Problem ne mimarda ne de mühendiste. Problem idare (yani mal sahibi), müteahhid ve kontrolörde. Gölcük'de yıkılan on binada bu üçlü rol değiştirerek bulunmuş ve tabii ki dizaynı bozma pahasına malzemeden çalmışlardı. Asıl problemimiz her zamanki gibi yolsuzluk, rüşvet, torpil... Planlama için bizim ABD'ninkinden bile sağlam bir deprem yönetmeliğimiz var ve tüm dizayn mühendisleri binaları bu yönetmeliğe göre planlamak zorundadır, yapar da. Anlayacağınız size o çürük binaları verenler başta iktidarın müteahhidi olan TOKİ dahil olmak üzere yurdum müteahhidleri, mal sahipleridir burada mühendisin hele hele mimarın hiç bir suçu yoktur. Unutmayın ki bizde müteahhidin karı %600'lere çıkmaktadır, bu değer uygar ülkelerde %3-5'dir, bu yüksek kazanç yüzdesi de sektörde genellikle de iktidara yakın çakalların toplanmasına neden olmaktadır. Yani sağlam evlerde oturabilmemiz ancak mühendislikle ya da şartnamelerle desteklenmesinin yanı sıra yolsuzluğun, rüşvetin, torpilin, konuttan elde edilen yüksek spekülatif karın önlenmesiyle olabilecektir.

Afetin boyutları da burada çok önemli bir faktör, gördüğünüz gibi Japonya'da en sağlam yapılmış olması gereken nükleer reaktör hasar gördü, yani yapınızı sağlam yapabilirsiniz ama bir yere kadar, bir noktadan sonra o yapının fizibilitesi yok olur. Yani o kadar çok malzeme ve işgücü harcamanız gerekir ki yapı, maliyetini öngörülen zaman dilimi içinde karşılayamaz. Yani diyelim reaktörüme 6m kalınlığında duvar yaptım ama yedinci metreyi yapacağım zaman görürüm ki bu yapının ömrü boyunca elektriğimi ithal etsem bana bu yapıdan daha ucuza gelecek, işte o zaman önümde iki yol vardır, ya yapının 6m duvarla sağlamlığına inanacağım ya da yapıyı hiç yapmayacağım. Duvarın sağlam olup olmaması da gelen depremin şiddetine, derinliğine, yapıma uzaklığına bağlı olacaktır.

Velhasıl kelam, tekniği çok ileri olan Japonya'da bile bir reaktör tehlikeli bir şekilde hasar gördü, umarım bizim de başımızdaki cühela ordusu bundan ders çıkartmayı bilecektir. Gerisi zaten başta namuslu bir yönetici olduğunda kolay, eğer yolsuzluk, torpil ve rüşvet devletin en başından kesilirse bu en aşağıya kadar düzelir. Diyeceğim, dürüst hükümet seçerseniz yapılarınız sağlam olur, yok bunlarla devam diyorsanız, kutsal kitaptaki bir rivayete göre kitabı gönderen de sizleri korurmuş.
  • Paylaş
2 koyun versen güdemeyecek adamlar müteahhitlik yapıyor bu ülke de.. işini adam gibi yapana müteahhit denirken kötü yapana mütaİT denip  şaka yapılıyor. hiç bir eğitimi yokken mimarlara mühendislere akıl verir bu adamlar. fabrikadan beton gelir tazeyken numunesi alınır tekniksyen gider mütaİT suyu basar betona. beton teste girer sağlam çıkar ama inşata dökülen beton artık temiz değildir.  düne kadar iskanı olmayan Ankara'nın Demet mahalesi bugün iskana peşkeş çekilen oy deposu bir yer oldu. nasıl mı mühendisin gözle yaptığı kontrolü yeterli sayıyor yeni deprem yönetmeliği. alan razı satan razı oy lar akp ye vatandaş mezara durum budur . Başbakan yıkacam diyor. gelsin de demeti yıksın önce, ama yok derdi İstanbul oraları yıkacak o muhteşem rantı dünya ya peşkeş çekecek demetten bir tane bina yıkamaz zaten o yıkmadan deprem hepsini yıkacak.  farzı misal demiyorum bu sözlerimin binalardan alınan karot raporları var. Duyan var mı bilmem Başbakanlıktan beni Ankara demet mahallesi diyorum yıkılırsa 200.000 insan diyorum alooooo. "sesimi duyan var mı?"  enkaza doğru bağırmaktansa burdan bağırmak daha iyidir bu nida yı.
  • Paylaş
Pardon da ne alaka? Dün 100 kişi öldü diye bizim yetiştirdiğimiz doktorlar mı suçlu olacak? İnşaat mühendisi binanın sadece hesaplamalarını yapar eline beton alıp bina yapmaz. Binayı yaparken malzeme çalan müteahhit ihtimalinden önce direk inşaat mühendisi suçlamanın mantığı ne? Mimarı var amelesi var ustası var. İnşaat müh. ne alaka? Sorunuz 0-6 yaş aralığında bir soru çocuk bile böyle bir soru sormaz. Rica ederim kaldırın şunu :D Sesli güldüm.
  • Paylaş

10 liralık yapıyı 1 liraya maletmeye kalkarsan, Japonya'ya da imrenirsin, başkalarına da.Ne bizim şartnamelerimizde eksik var, ne mühendisliğimizde ne de başka birşeyimizde...

Ben inşaat mühendisliği konusunda Dünya'nın başarılısı olduğumuzu düşünüyorum 

  • Paylaş
Ah keşke durum söylediğiniz gibi olsa. Keşke mimar ve mühendislerin tasarladığı gibi yapılsa yapılar. Keşke sorun maaş ve proje bedeli olsa. @chamacon ve @devil979 un ortaya serdiği tabloyu anlamaya çalışırsanız durumun vehametini anlarsınız sanırım. 
  • Paylaş
İnşaatları inşaat mühendislerinin yaptığını da nereden çıkarıyorsunuz.Bu sadece şehir efsanesi. Siz hiç duymadınızmı Türkiye de herkes 3 şey olabilir. 1.mütahit,2.milletvekili,3. gazeteci.
  • Paylaş
mimari şaheserler ve modern teknoloji.. Japonya da isteyen istediği bina yapamıyor devlet işi sıkı tutuyor ama Türkiye de arkanız varsa al malzemeleri yap inşaatı. Malzeme nerden gelmiş kalitesi nedir kimin umrunda ki? onların inşaat malzemelerinde çelik yapı kullanılırken bizde hepsinde olmasa da deniz kumu kullanılıyor. Ayrıca haberlerde dinlemiştim Japonya da çok fazla türk müteahhit yokmuş nedense..! ve yapılar çok pahalıya mal oluyormuş 1 1 dairenin fiyatları 1 milyon dolara kadar çıkıyormuş. Anlayana!
  • Paylaş
1 müsibet 1000 nasihattan iyidir. Zamanında çok acı çektiler.
  • Paylaş
Yanlız inşaat değil ki. bütün işlerde bütün sektörlerde ülkede yetiştirilen mühendisler yetersiz... zaten yeterli çıksalardı sahaya Türkiye uçardı bugüne kadar... 
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1448 Görüntülenme14 Takipçi9 Yanıt