Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erkek çocuklara cinselliği baba mı anlatmalıdır?

Bu konuda öğrendiklerimi kendi yorumumla açıklamak isterim. Ancak en profesyonel cevabı psikologlar verecektir.

Ericsonun insan hayatına dair 8 evresi ve bu evrelerin her biri sağlıklı bir birey olmada birer basamak gibi. Burada ailelere çocuklarının cevaplarına doğru yanıt vermek ve onlara kazandırmaları gereken önemli davranışları vardır. Örnek olarak ; ikinci evrede bir çocuk özerklik-bağımsızlık kazanır. Bu evrede dışkısını tutmayı öğrenen bir çocuğu siz toplum içinde tutamadığında utanç verici bir şekilde cezalandırırsanız onun kazanacağı bağımsızlığa gem vurmuş olursunuz. Ya da tuvaletini yaparken sürekli arkasına bakıp kontrol ederseniz onda şüphecilik ve paranoya gibi duyguların oluşmasına yer verirsiniz. O yüzden farkında olmadan yapılan her davranış çocukların ileriye dönük etkilenmesine yol açabilir.

Eğer yanılmıyorsam ( hatalıysa düzeltirseniz sevinirim.) Cinsellikle ilgili ilk tohumlar 3-5 yaşları arasında 3. Evrede gerçekleşiyor. Çocuk cinsel organını kurcalayıp çevresindeki diğer insanların da onda olandan olup olmadığı merakına giriyor. Kendi ya da yaşıtlarının cinsel organlarına dokunma davranışları ortaya çıkıyor. Eğer aile bu davranışları aşırı bir şekilde bastırıp, korkutarak önlemeye çalışırsa, ileri dönemde cinsel alanda sorunlu ve baskılanmış bireyler oluşur.

Dikkat edilmesi gereken çocuğun sorduğu cevaplara mantıklı cevaplar verilmesi gerekir. Anne ve babalar genelde çocukların bu soruları karşısında panikleyip olayı geçiştirmeyi dener. Ancak o yaşlarda bir çocuğun sorduğu cinsel sorular, güneş neden sabit duruyor? Bebek nasıl oluyor? Gibi doğal sorulardır. Çok detaya inmeden ve çok ütopik cevaplar vermeden ( seni leylekler getirdi yada bir kız çocuğunun annesine anne benim neden pipim yok? Sorusuna verilen kediler yedi cevabının o kız çocuğunda kedilere karşı bir fobi oluşması... .)

Babanın bu konularda bilgi vermesi daha uygundur. Ancak bu kesinlikle anneye sorulan sorularda hemen babaya gönderip onu utandırmak demek değildir. Burada sizin aşılamanız gereken ona güven vermektir. Çocuk 3-5 yaşlarında utanmadan annesine, Anne ben nasıl oldum ? Neden senin pipin yok? Gibi sorular yöneltebilir.Ergenlikte ise genelde babası ile konuşmayı tercih eder. Size ben nasıl oldum gibi sorular yönelttiğinde baban ve ben bir çocuk sahibi olmaya karar verdik ve seni çok istedik o yüzden seni dünyaya getirdik gibi çok doğal bir cevap verin. Hala merakı gitmiyorsa animasyonlarla bebek nasıl olur nasıl dünyaya gelir videolarını izletin.
  • Paylaş
Çocuk zaten daha çocuk çağdayken cinselliğe ilgi duymaya, merak etmeye başlar. Zaten gelenek olarak 'Oğlum göster pipini amcalara' gibi yer etmiş 'deyimlerimiz' vardır. Bu yüzden erken çocuğu pipisinin önemli olduğunu, onun erkek olmasında, erkek denmesinde öne çıktığı anlar. Eğer ki küçüklükten internete alıştırırsanız illa sitelerde pornografik reklamlar görecek ve bunları kurcalamaya başlayacaktır. Araştırıp, öğrenme hevesi olacaktır. Asıl konuya gelince illa baba anlatacak diye bir durum yok. Annede anlatabilir. Anne her zaman kız olsun erkek olsun çocuğa daha yakındır. Anneden öğrenilecek çok şey vardır ve baba genelde işte olduğu için anne ile daha fazla vakit geçirip sorulan soruların çoğu anneye sorulacaktır. Demem o ki farketmez. Annede anlatabilir, babada yeter ki üsturubunu fazla kaçırmasın, çok aşırı gereksiz laflar etmesin. Örnek seni leylekler getirdi ! ! !
  • Paylaş
Uygun düzeyli bi üslupla anlatıldıgı sürece kımın anlattıgına O Kadarda takılınmamalı ama cocugun güveneceği biri olması önemli
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

337 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt