Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erkeklerde aşırı cinsel istek neden olur? Tedavi etmek gerekli midir?

Cinsel isteğin kişiye sıkıntı oluşturacak veya sosyal ve tıbbi sorunlara yol açacak düzeyde olmasıdır. Bu durum sadece erkeklerde görülmemektedir. Ancak kadınlara oranla erkeklerde 3 kat fazladır.

  • Özellikle utangaç, sosyal hayatında ilişki kuramayan ergenlik dönemindeki erkeklerde
  • Çeşitli duygusal bozukluğu olanlar da
  • Alkol ve madde bağımlısı erkeklerde ortaya çıkan dürtüler cinsel isteği ortaya çıkarabilir.
  • Bazı hastalıklarda cinselliğe karşı eğilim olabilir. ( örneğin; epilepsi )
  • Yaşın ilerlemesiyle cinselliğe eğilim artabilir.
  • Beyindeki tümörler de bunu baskılayan diğer bir etkendir.

Cinselliğin aşırı boyutlara ulaşması, kişinin iş yaşantısını da etkiler. Kişinin düzenli bir seks hayatı varsa ve eşiyle yaşadığı cinsel ilişkiden sonra hala cinselliğe karşı olan isteği azalmıyorsa bu bir sorundur. İnternetten sürekli cinsellik içeren sitelere girip bunlarla meşgul oluyorsa kişinin hem sosyal hem iş hayatını etkiler. Mutlaka tedavi edilmesi gereklidir.

Erkekler genel olarak kadınlardan daha fazla isteklidir. Erkeğin sürekli cinsel isteğinin olması eşinin ondan uzaklaşmasına sebep olmaktadır. Eşiniz erkenden yatmaya başlıyor, farklı yataklarda uyumayı tercih ediyorsa üzerindeki cinsel baskıdan rahatsızlık duyduğunu gösterebilir. Yakınlık gösterdiğinde cinsel bir dürtü uyandırmaktan korkar ve zamanla uzaklaşır. Dolayısıyla aşırı cinsel istek çiftlerin arasındaki ilişkiyi de olumsuz etkiler. Aşırı, kontrolden çıkmış cinsel aktivite cinsel yolla bulaşan hastalıklar, AİDS, istenmeyen gebelikler, adli sorunlar gibi büyük olayların yaşanmasına da neden olabilir

Toplumsal ve özel hayatı etkileyen olumsuz durumları ortadan kaldırmak için bir psikiyatrist tarafından muayene edilmeli ve eşlik eden diğer psikiyatrik ve fiziksel hastalıklar açısından ayrıntılı değerlendirme şarttır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1493 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt