Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erkeklerin neden memeleri vardır?

lütfen sadece bilimsel ve manyıklı cevap yazınDüzenle

Memeli hayvanlarda fizyoloji olarak ve anatomik olarak erkeklerde süt verebilirler. Bunun için gerekli olan hormonlar erkeklerde de bulunur ancak bir kaç tür hariç ( yarasa, bazı keçi türleri..) bu durum gerçekleşmez. Erkeklerde süt bezleri gelişmemiştir. İşlevsizdir. İnsanlarda dişi ve erkekte meme yapısı ergenlik çağına gelen kadar aynıdır. Hem fizyolojik hem de anatomik yönden. Erkekler süt vermez, yavruya anne bakar. Doğada genellikle bu böyledir. Erkek çoğu zaman yavrusunu terk eder. Öncelikli görevi ailesini korumak ve yiyecek bulmaktır. İnsanlarda da bu böyle gerçekleşmiştir.


-Peki erkeklerin memeleri yavru beslemek için kullanılmayacaksa neden var?


Çünkü anne karnındayken, embriyo oluşmaya başlayınca dişi ve erkek ayrımı yoktur. Var olan 23 kromozomun 22 kromozomu da aynıdır. Diğer faktör X ve Y faktörüdür. X dişiliği Y ise erkekliği oluşturan kromozomlardır. Bebeğin erkek olduğu anlaşılınca Y kromozomuna ait özellikler oluşmaya başlıyor, meme bu olaydan önce geliştiğinden öyle kalıyor. Ancak işlev kazandıracak olan özellikler eklenmiyor.

  • Paylaş
1

Thecrazyhands, "Bebeğin erkek olduğu anlaşılınca Y kromozomuna ait özellikler oluşmaya başlıyor, meme bu olaydan önce geliştiğinden öyle kalıyor." demişsiniz ama tam olarak öyle değil olay. Bebeğin erkek/kız olduğu sonradan farkedilmez, fertilizasyonda(döllenmede) zaten erkek mi kız mı olacak bu belirlenir.Yani sperm ile yumurta birleştiği o anda zaten bebeğin cinsiyeti bellidir. Spermden Y gelirse erkek X gelirse kız olur.Ama gebeliğin ilk 6 haftasında erkek ve kız yönünde gelişim olmaz,ikisine de dönüşme potansiyeline sahip olmasına rağmen. Öncelikle kalp ve sinir sistemi gibi hayati yapılar gelişmeye başlar embriyoda ve cinsiyet potansiyeli beklemededir. 6. haftada ise var olan Y kromozomu sayesinde dış genitaller erkek yönünde gelişir. X olsaydı babadan gelen kız yönünde gelişirdi. Yani meme varlığının sebebi "meme bu olaylardan önce geliştiğinden dolayı" değildir. Meme her iki cins için yaradılıştan gelen bir organdır. Yanlış bilgiler vermemişsiniz ama işin aslı bu yöndedir.