Bilmek istediğin her şeye ulaş

Erken seçim ya da koalisyon, FED faiz oranı açıklamaları, Çin devalüasyonu, Yunanistan krizi ve benzeri bir çok olay altın piyasasını nasıl etkiler? Tüm bu olumsuz veriler güvenli liman olan altının mı yoksa güçlenen dövizin mi değerini arttırır?

Uzun vadeli olarak düşünürsek EUR/USD ve GOLD/USD paritelerinde trend düşüş eğilimini uzun zamandır koruyor. Uzun vadeli işlemlerde temel analize bakarak yatırım yapmak çok akıllıca bir yol olmaz bence. Bu durumda öncelikle teknik analiz, ardından muhtemel senaryolara göre temel analiz yapılmalı. Soruda bahsedilen konular kısa vadeli olarak spekülatif yatırımlarda yüksek risk, yüksek kazanç / kayıp anlamına geliyor. Kişisel görüşüm EUR/USD ve GOLD/USD paritelerinde hedef seviye 0,85 EUR/USD için 950 GOLD/USD için, teknik olarak da bu ölçümleri okuyabiliyoruz. Tekniğin yanına olası temel analazi de koyarsak kısmi doğrulamalar alabiliyorum. USD/TL paritesinde ise ana trend hep yukarı belki 2,77'den 2,70'lere hatta 2,60'lara gelebilir ancak asla kalıcı bir etki bırakmaz. Yıl sonu USD/TL beklentim 2,85 ve üstü EUR/TL beklentim ise 3,20 ve üstü...
  • Paylaş
3

Ayhan Şimşek, Azizim beklentilerin seyrinde vukuyu bulmuş durumda:))

Hakan, çalışıyoruz üstad :)

Ayhan Şimşek, Açıktan bir soru o vakit sana; erken seçim göründü, maske düşecek kel görünecek tek başına iktidar olamayacak. Kaos çıkacak gerçek rakamlara dayanmayan borsa ve faiz oranları o vakit tavanı parçalayacak, tüm satın almalar iflas edecek diye düşünüyorum. Evi satışa çıkarttım nakit elimde dursun diye. Ne dersin doğru mudur bu beklentim ve yaptığım?

Her ikisi de yükselecektir. Altın uzun vadeli yatırım olarak değerlendirilebilir, döviz ise al sat yaparak daha karlı görünüyor.
  • Paylaş
Bütün bu olumsuzluklar paramızın değerini düşürecektir. Tabi bu da dövizin değerinin artması demek oluyo.
  • Paylaş
Önümüzdeki günlerde ABD merkez bankası FED' in faiz arttıracağı da düşünülürse doların değeri artacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

112 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt