Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eş bulma sitelerindeki algoritmalar nasıl çalışır?

Bu sitelere üye olurken önce kişisel özelliklerimizi aktarırız sonra aradığımız kişinin özelliklerinin nasıl olmasını istediğimizi aktarırız. Temelde bence bir alışveriş sitesinden ya da bir emlak sitesinden çok farklı değildir. Çünkü her bir nesnenin sahip olduğu özellikler vardır ve bu özellikler veritabanında modellenmektedir.

Çok basit bir modelleme yapalım kavramsal olarak yaklaşmak için.
Üyeler tablosunun ad, soyad, email, parola temel özellikleri ile oluşturulduğunu varsayalım.
Üyeden hangi bilgileri alıyoruz ?
Yaş, şehir, medeni durum, hobiler, fobiler, tuttuğu takım
şimdilik bu kadar olsun.

Üyeden aldığımız bu her özelliğin içeriğini veritabanında saklayabiliriz.
Yani tuttuğu takım için takımlar listesi, yaş için yaş listesi, hobiler ile ilgili hobiler listesi olduğunu varsayalım.

Bir üyenin yukarıda oluşturduğumuz bu listelerle bire bir ilişkisi ya da bire çok ilişkisi ya da çoka çok ilişkisi vardır. Bu konu veritabanı modellemenin temel konusudur. Örneğin bir üye yalnızca 1 takımın taraftarı olacağını varsaydığımızda burada bire bir ilişki vardır. Ancak bir üyenin birden fazla hobisi ve fobisi vardır burada da bire çok ilişki vardır.

Üyeye seçmesi için sunduğumuz bu özellikleri veritabanında kayıt altına alırız. Ve aynı özellikleri arama yapan üyeye sunduğumuzda veritabanında bu seçim işlemini gerçekleştiririz. Burada çok sayıda tablo olduğu için sorgu ifadelerinde tabloların birleştirilmesi (join, inner join vb) yapıları vardır.

Bu konulara çok uzaksanız temel olarak öğrenmeniz gereken konu "ilişkisel veritabanı modelleme" konusudur. Bu konuya hakim olduktan sonra eş/arkadaş bulma sitesi modelleyebilirsiniz ya da birlikte çalışacağınız uzman kişinin yapacağı çalışmalar hakkında temel fikir sahibi olmak için kendinizi eğitirsiniz.
  • Paylaş
Tam olarak hangileri? konuyu biraz açarsan daha faydalı olabilir
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

525 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt