Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eşcinsellik tedavi aracılığı ile caydırılabilen bir durum mudur?

Kesinlikle değildir. Eşcinsellik bir rahatsızlık değildir. Ayrıca eşcinselliğin bir tercih olmadığı da son yıllarda yapılan araştırmalar ile ortaya konmuştur. Birçok eşcinselin daha çocukluktan kendi cinslerine ilgi duymaya başladıklarını unutmamak gerekir, yani henüz cinselliğin ne olduğunu bilmediği ve bu konuda "tercih" yapamayacak bir yaşta iken. Ayrıca, doğada başka hayvanlarda da (bizim kadar zeki olamayan) eşcinsellik görülebilinmektedir.
Bu nedenle vazgeçmek veya caymak mümkün değildir. Bir heteroseksüel nasıl karşı cinsine ilgi duymaktan cayamazsa bir eşcinsel de kendi cinsine ilgi duymaktan cayamaz.
Diğer taraftan dünyada hakim cinsel eğilim heteroseksüellik olduğundan eşcinseller marjinal ve anormal muamelesi görürler. Pek çok kişi eşcinsel duygularından dolayı kendilerini suçlamakta ve kenilerinde bir sorun olduğunu düşünmektedir. Buna anne babaların tepkileri de eklenince "eşcinsellikten vazgeçirme" terapileri önemli bir pazar haline geliyor. Eşcinselliği tedavi ettiğini söyleyen kişiler ülkemizde de dünyada da maalesef var. Bu sözde tedaviler oldukça zararlı ve travmatik olabilirler. Ayrıca bu sözde tedavilerin işe yaradığını göösteren herhangi bir bulgu da yok. Bu tarz sözde tedavilerin en güçlü taraftarlarından biri olan psikiyatrist Robert Spitzer de yakın zaman önce görüşünü değiştirdiğini ve yaptığının büyük hata olduğunu kabul etti (hurriyet.com.tr/planet/20590186. asp) .
  • Paylaş
3

Gonca Köse, Caydırılabileceğini okuduğumda ben de şaşırmıştım, aydınlattığınız için teşekkürler..

Eylem Şenel, 'Birçok eşcinselin daha çocukluktan kendi cinslerine ilgi duymaya başladıklarını unutmamak gerekir, yani henüz cinselliğin ne olduğunu bilmediği ve bu konuda "tercih" yapamayacak bir yaşta iken' .... bir yerde henüz iki aylıkken cinselliğin oluşmaya başladığını hatta bebeklerin altına yaptıklarında bu eylimi hissettiklerini okumuştum ve çok şaşırmıştım. Bu doğru mudur ? Eşcinsellikte genetiklik söz konusu mudur ? Aile ve yetiştirilme tarzının hiç sebebi yok mudur ?

Tarık Gandur, Cinsellik elbette çok küçük yaşlarda oluşmaya başlıyor. Yukarıda kast ettiğim bilinçli olarak cinselliğin oluşması ve bilinçi bir cinsel tercih yapabilme anlamında henüz gelişmediği idi. Yoksa, çok küçük yaşlarda mastürbasyonun başladığını biliyoruz ancak kişinin cinsel arzu objesi olarak bilinçli bir seçim yapması ergenlik ile başlıyor diyebiliriz.
Eşcinselliğin genetik olduğu iddiaları var… Ancak net olarak kanıtlanmış bir durumdan bahsedemeyiz. Aile ve yetiştirilme tarzının etkisi ne kadardır, var mıdır bunu net söylemek için araştırmalara bakmak gerek. ancak çok çok erken yaşlarda karşı cinsinin cinsiyet rollerini benimseyen çocuklar var. Bu durumda şahsi fikrim yetiştirilme tarzının eşcinselliğin oluşumu ile doğrudan etkisi olmadığı yönünde ancak belki bazı ailelerde ortaya çıkması, kişinin kendini fark etmesi yönünden farklılıklar olabilir. Dediğim gibi bu alan çok uzmanı olduğum bir alan sayılmaz ve söylediklerim sadece mesleki bilgilerim ışığında fikir yürütmekten ibaret. Bu alanda yapılmış araştırmalar mevcut, onlara bakmak gerek.

Eşcinsellik caydırılabilen bir durum ya da bir hastalık değildir. Cinsel tercihler doğuştan getirilir, yani seçilemez ve değiştirilemez.
  • Paylaş
1

Eylem Şenel, Nasıl ama ailenin ve yetiştirilme koşullarının büyük etkisi var diye biliyordum. Örneğin erkek gibi yetiştirilen kız çocukları ya da hep kzı olsun isteyipte oğlu olan ailelerden bazıları kız muamelesi yapıp hatta kız kıyafetleri ile büyütülenlerde böyle durumların daha çok görüldüğünü düşünüyordum. Bu konuda aydınlatmanızı rica ederim.Birde merak ettiğim şu var; görüntüsünden memmun ama sadece tercihlerinde kendi cinslerini tercih edenler , bunlar kendilerini farklı cinsiyetten gibi mi hissediyorlar yoksa sadece cinsel tercihleri mi ?

İnsanın doğasına ve yaradılışına aykırı her şey bilimsel olarak bir sapmadır. Eşcinsellik, bazı kişiler için bir tercih, bazıları içinse yönelim sebebiyle var olan bir sapma halidir. Burada amacım, cinsel kimliği nedeniyle kimseyi yargılamak, sövmek veya küçümsemek değildir.

Ancak; medeniyetlerin gelişmesi ve yaşam standartlarının belirlenmesi için normlar büyük önem taşır ve cinsellik konusundaki halihazırda (gerek kutsal kitaplar, gerek bilimsel literatür doğrultusunda) norma uygun olan durum: heteroseksüel bir cinsel kimliğe sahip olmaktır. Bunun dışına çıkan herkes, sapmış sayılır.

Eşcinsellik - evet - bir rahatsızlık değildir; sapmadır. İnsan aleminin refahı ve sağlıklı bir gelecek kurabilmesi için bu tür eğilimleri olan kişiler kesinlikle dışlanmadan, hor görülmeden ve itham edilmeden eğitilmeli ve yönelimlerinin bu şekilde olması halinde kendilerinin ve toplumun karşılaşabileceği olumsuz sonuçlar konusunda bilinçlendirilmelidirler.

Harcanan tüm çabalara rağmen, kişi, bu eğilimlerinden vazgeçemiyorsa yapabilecek pek fazla bir şey yoktur ve o kişi kabullenilmeli ve toplumla iç içe yaşayabileceği yaşam standartlar kendisine sağlanmalıdır (ör: trans ve eşcinsel bireylerin eğitim, çalışma, temel yaşam hakları vb.) . Keza, harcanan çabalar olumlu sonuç veriyorsa, ortada zaten bir sorun yok demektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1026 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt