Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eşcinsellik tercih midir yoksa hastalık mıdır?

Heteroseksüellik hastalık mıdır ? Olarak cevap vermek istiyorum
  • Paylaş
İstek, eğilim iç güdüseldir ama bu durumu nasıl kabul edip hayatınıza nasıl uyarladığınız tercihtir. Hastalık değildir.
  • Paylaş
Eşcinsellik öncelikle vücuttaki östrojen ve testosteron dengesiyle ilgilidir. Kişinin vücudu çok östrojen ve az testosteron salgılıyorsa östrojen miktarına göre kişi efemineleşir. Bir yere kadar kişi önce efemine olur, biraz artarsa biseksüel olur, daha da artarsa eşcinsel olur, hatta denge bir kadındaki gibiyse mutlaka cinsiyet değiştirmeye çalışır. Nasıl heteroseksüel bir erkek ya da kadın olmak bir hastalık değilse eşcinsellik de yaradılış şeklidir. Bazı durumlarda denge birbirine çok yakındır, o durumda kişi seçim yapar ya da yapmaz, oluruna bırakır. Bu homofob sorular ne zaman azalarak bitecek merak ediyorum... .
  • Paylaş
2

Ferit Binici, Ben doğuştan kimsenin eşcinsel olacağını düşünmüyorum.Eşcinsellik keyfi tercih yada sizin yorumunuzda belirttiğiniz gibi vücuttaki biyolojik değişimlerden dolayı ortaya çıkabilen bir tür hastalık.

Gökhan Çancılar, Ama Şaman hocamın dediği gibi bu hormonal dengesizlik veya denge kalıtsalsa doğuştan eşcinsel diye bir kavram olaiblir bence.

Freud'un Amerikalı anneye mektubu ve eşcincelliğe karşı tutumu şu şekilde;

Sayın Bayan...
Mektubunuzdan oğlunuzun homoseksüel sonucuna ulaştım. Onunla ilgili olarak verdiğiniz bilgiler arasında bu terimin olmaması ise beni çok düşündürdü. Size bu terimden neden kaçındığınızı sorabilir miyim? Homoseksüellik hiç kuşkusuz bir avantaj değil, ancak utanılacak bir şey, bir günah ya da bozukluk da değil ve hastalık olarak da sınıflandırılamaz... Eski ve modern zamanlarda bir çok saygıdeğer insan homoseksüeldi ve bunlar arasında çok büyük isimler de vardı ( Plato, Michelanjelo, Leonardo da Vinci vs... ) Homoseksüelliği bir suç olarak kovuşturmak çok büyük bir haksızlık ve aynı zamanda bir acımasızlıktır...
  • Paylaş
3

Hakan, Leonardo yoktur yaw :-):-):-)

Yapma loe :-):-)

Ayşen7, Hayat bu o mutluysa demek ki :)
Üzülme yani sen boşver :)

Hakan, walla öyle hayat bu. verdim gitti :)

Şaman Bayyurt (@chamacon) durumu güzel açıklamış ama diğer yorumlara bakarak birkaç şey eklemek doğru olur diye düşündüm.

1. Bir durumun hastalık olarak kabul edilmesi için toplumun baskı ve yöneliminden bağımsız olarak durumun yaşam kalitesini düşürmesi gerekir. Toplum baskısına uğramamış bir eşcinselin yaşam kalitesi potensiyel olarak heteroseksüellerle aynıdır.

2. Eşcinsellik vucüttaki östrojen ve testesteron seviyesiyle ilgilidir. Ama, hormonlar etkilerini büyük oranda hamilelik sırasında gösterir. Sinir sistemi bu hormonal denge sonucu biçimlendirildikten sonra (yani çocuk doğduğunda) homoseksüellik yapay hormon takviyesi ile geri döndürülemez. Ya da heteroseksüel kişiler hormon dengesini değiştirseniz de heteroseksüel kalırlar (Osmanlı bu konuda bize hiç şüphe bırakmayacak kadar çok deney yapmıştır. Haremağaları en az hadım edilmemiş erkekler kadar erkektir) . Ayrıca kadın - erkek beyni arasında gözlenen tüm farklar homoseksüel - heteroseksüel erkekler arasında da gözleniyor. idefix.com/kitap/beyindeki-hayaletler-v...

3. Hormon takviyesi gibi duygusal travma, yanlış ana-baba tutumu da kişinin cinsel yönelimi üzerinde hiçbir etkisi yok. Bunu kesin olarak 60'larda yapılan etik olmayan bir deneyden kesin olarak biliyoruz. (araştırmacı aksini ispatlamak istiyordu) . Doğuştan kazara hadım edilmiş. Ameliyatla vajina inşa edilmiş ve on yıl boyunca bir kız çocuğu olarak yetiştirimiş ve doğuştan kız çocuğu olmadığı kendine söylenmemiş David Reimer 11 yaşında kendisinin kız olmadığını anlamış ve tüm bu yetiştirilmeye rağmen erkek davranışı geliştirmiştir. evrimagaci.org/fotograf/73/3238
  • Paylaş
3

Meryem Karabulut, evrimagaci.com mu :) abicim çok afedersin ama soyu maymuna dayananları çok tiye alma insanoğlu kompleks bir varlıktır :) eşcinselliğin temelinde hormonal problemler ve/veya psikolojik etmenler (travma, rol-model,ana baba tutumu,istismar vb..) yatar. En azından en azından diyorum geçtim psikolojinin babalarını açıp bir haluk yavuzer bile okusan bas bas bağırır erkek çocukların cinsel gelişim dönemlerinde saçlarını uzatmasına izin vermeyin kavga etmesine izin verin kız çocukların cinsel g. dönemlerinde pantolon giymesine izin vermeyin diye...Boşuna okuduk o zaman biz. Kaç vaka gelmiştir bana örneğin ortaokul erkek çocuğu tırnaklarına oje sürüyor, 3 abla ve anneyle yaşıyor baba vefat etmiş anne ist. tehlikeli diye dışarı çıkmasına izin vermiyr..çocuğun rol alabileceği kimse yok ve erkekler arasında kendini pasif hissettiği için kız arkadaş ediniyor..Bu çocuğun ilerde eşcinsel olacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Gelişim dönemlerini tamamlamış eşcinsel bir bireyi tedavi edemezsin. Normalleştirme çabası bu yüzden..Yani eşcinsellik hastalıktır..Kimlik bozukluğudur.

Ceyhun Çakar, "... tahmin etmek hiç de zor değil". Haklısınız, gökyüzüne bakıp hareket eden güneşe bakınca, güneşin dünya etrafında döndüğünü tahmin etmek hiç de zor değil. Sahra-altı Afrika'dan çıkan çok az medeniyete bakıp, siyahilerin genetik olarak daha alt seviye olduğunu düşünmek de (psikolojinin 19.yüzyıldaki babaları böyle düşünyordu). Bilim de tahmin etmek kolaydır. Sınamak ve doğrulamak zordur. Bu cümleyi kullandığınıza göre yapmamışsınız.

Büyük ihtimalle, karşınıza bu örneklerin tersi çocuklar geldiğinde de onlarda homoseksüellik gelişmeyeceğini tahmin etmek zor olmayacaktır. Örneğin, babası yaşayan bir abisi bulanan oje sürmeyi bırakın maraton koşucusu olan ve çocukluğu sağlıklı geçen bir çocuk kesinlikle büyüyünce homoseksüel olmamalı açıklamınıza göre. en.wikipedia.org/wiki/alan_turing

Büyüdüğü ailesinde 5 erkek bulunan (babası ve 4 erkek kardeşi), yani istemediğin kadar erkek rol modeli olan, ve yine kayıtlı bir istismar olamayan kendi, eğitim hayatı da erkekler arasında geçen bir çocukta da geleceğe yönelik homoseksüellik riski olmaması gerekir. en.wikipedia.org/wiki/tchaikovsky

Bu iki tekil örnek olmakla birlikte, istatistiksel olarak (sanırım tahmin yürüttükten sonra kolaylıkla yapabileceğiniz basit bir sınamayı yapmamışsınız. Hocanız söyledi ya tersi nasıl doğru olabilir) homoseksüellerin özgeçmişlerinde bahsettiğiniz durumlar heteroseksüellerden daha çok raslanmıyor. Örneğin, kadın oyuncunun veya dansçının yasak olduğu dönemlerde çocukluktan itibaren kadın rolü yapan erkeklerde oran artmıyor. Bizim zenne ve köçeklerimizde de belirgin bir artış yok. Özgeçmişlerin çoğu dayukarıdaki gibi.

Meryem Karabulut, "Bizim zenne ve köçeklerimizde belirgin bir artış yok. Özgeçmişlerin çoğu da yukardaki gibi" ceyhun çakar kardeşim şimdi sana oturup toplum psikolojisinden de bahsetmeyim. Bu ülkede çoğu kişi homoseksüel veya bisexuel olduğunun farkında değil toplum baskısından ötürü...Örneğin ağzında bolca küfürle unisex kıyafetler giyen erkek gibi poz veren bayana oldukça rastlıyoruz...Erkeklerden ilgi görme ihtiyacını onlar gibi davranarak gerçekleştirmeye çalışıyor..Aynı şekilde gündüz erkek kıyafetleri gece bayan kıyafetleri giyen insanlar var. Wikipedia dediğin site senin benim girip yazdığımız bir site.. ve kaldı ki hiçkimsenin özel hayatı orada bulunmaz sadece kritik bilgiler bulunur. Homosexuellik neden hastalık kabul edilmiyor biliyor musun, yetişkin homosexuel bir birey haz aldıktan sonra insanın varoluş taşı (cinsellik saldırganlık) yerine hiçbirşey koyamazsın.. Kişiler halinden memnundur ve tedavi edemezsin. Homosexuellik hastalıktır fakat durum kabullenilebilir.Eğer bu anlamda merakın varsa homosexuel kişilerle biraz muhabbet et, aynı oranda ne kadar saldırgan olduklarını farkedersin veya ters psikoloji ile ne kadar pasif olduklarını...Ortası yoktur..Psikolojisi " normal" bir tane homosexuel gösteremezsin.Dediğim gibi tedavisi mümkün olmadığı için sadece durum kabullenilir. Önleme hizmeti kapsamında çocuklarımızı dikkate almak ve sağlıklı yetiştirmek gerekir.

Bir cinsel yönelim şeklidir, hastalık da tercih de değildir.
  • Paylaş
Psikologlar, danışmanlar hastalık değildir yazmış :) bakkaldan mı eğitim aldınız acaba ? Hastalıktır ve kökeni cinsel/ duygusal travma veya yanlış ana baba tutumudur... .
  • Paylaş
4

Ferit Binici, Kesinlikle katılıyorum size.Bazıları yaradılıştan ötürü olduğunu bile iddia ediyor.Hatta durumu normalleştirip.Kadın erkek heteroseksüel olarak nasıl hasta değilse eşcinssellerde değil diyenlerde var.Eşcinselliğin doğuştan olduğuna inanmıyorum.İnsan kız yada erkek doğar.Aksi durum tabiyata aykırı olur yaşam ikilik zıtsal dengesi üzerine kurulmuştur.Eşcinsellik kanımca ya keyfi bir tercih.Yada çocuk yaşlardaki cinsiyeti yanlış rollerden referans almadan kaynaklı.Birde biyolojik olarak insandaki bazı hormonel değişimlerden ötürü bu tercihe zemin doğabilir.

Ismail Barış Salman, 1952'de DSM'de hastalık olarak kabul edilen eşcinsellik, 1973'te DSM'den çıkarılmış ve o tarihten sonra hiçbir yerde hastalık olarak kabul edilmemiştir.

Meryem Karabulut, Demekki onlar da homosexuldi :) 52 de kabul edildi 73te çıkarıldı 2030da tekrar kabul edilir. İsmail kardeşim kaç tane homosexuel siyasetçi var biliyor musun..Çok kafana takma dsm yi..DSM yüzünden kaç insan hapishaneden kurtuluyor...Yemek tarifi değilki bu... önce insan okumayı bileceksin.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

634 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt