Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eşim taksiyle bir kişinin yaralanmasına neden olma suçundan yerel mahkemeden 4 bin tl para cezası ve 3 ay ehliyete el koyma cezasına çarptırıldı. İtiraz ettik ancak yargıtay gelen tebliğe göre hüküm aynen onamış. Bu karara da itiraz edebilir miyiz?

ödiycek gücümz yok zatan asgari ücretle geçiniyoruz. Kiradayız. Yeni bebegimiz oldu. Ehliyeti alırlarsa nasıl geçinir borcu nasıl öderiz. Bu karara itiraz edebilir miyiz? Ne yapmamız gerekiyor?Düzenle
Yüksek yargı kararları kesindir. İtiraz hakkınız elbet vardır ancak bu hakkı kullanmanız demek yürütmenin duracağı anlamına gelmez. Hatta verilen cezayı ivedilikle ödemek ve eğer sizde ise ehliyeti polise teslim etmek zorundasınız. Karar düzeltme itirazı büyük bir ihtimal reddedilir. Ceza davalarında Avrupa insan hakları mahkemesi olay anından karar gününe kadar hak ihlali var mı diye usul den bakar cezanın haksız olması durumunda tazminata hükmeder bağlayıcı değildir devlet tazminatı öder o kadar .
  • Paylaş
1

Hakan, Ben bu cevabı ocak 2014 te yazmışım. Peki ama neden Ana yasa mahkemesine bireysel başvuru hakkınız var denemişim ki. Ayıp etmişim walla

Yargıtay onadıktan sonra itiraz yolu kapanmıştır ne yazık ki bu cezayı ödemek zorundasınız
  • Paylaş
Karar düzeltme talebinde bulunabilirsiniz. Şayet o talep de karşılıksız kalır yani karar değişmezse ve siz haklı olduğunuzdan eminseniz , Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda bulunabilirsiniz.
  • Paylaş
1

Ahmet G., Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden önce Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru yapmak zorundasınızdır.Her halükarda zaten anlatılanlardan bireysel başvuruyu gerektirecek bir durum yoktur.Karar kesindir.

Bir avukatla konuşmanızı bir de işin ehline sormanızı tavsiye ederim.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

444 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları