Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eşinden ayrılan bir kişinin, tekrar evlenebilmek için hukuken beklemesi gerekir mi?

'Bekleme süresi' kesin olmayan evlenme engelidir. Bu konuya ilişkin hüküm Türk Medeni Kanunu madde 132 fıkra 1 de yer alır. Bekleme süresi sadece kadınlara özgü bir hükümdür. Evlilik sona ermişse, kadın evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün geçmedikçe evlenemez. Bunun temel sebebi; soy bağı problemi yaşamamaktır. 

Türk Medeni kanunu madde 132 fıkra 1'in istisnası olan 'doğum' madde 132 fıkra 2 de yer alır. 300 gün dolmadan kadın doğum yaparsa bu süre sona erer. Mahkeme kararına gerek yoktur.Yani doğum; 300 günlük süreyi kaldırır.

Diğer istisna ise Türk Medeni Kanunu madde 132 fıkra 3 de yer alır. Bu hükme göre; 'kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılması' halinde mahkeme bu süreyi kaldırır. Bunu evlenmek isteyen kadın ispatlayacaktır. Kadın doktordan rapor alacaktır ancak bu yeterli değildir. Aile mahkemesine başvuracak ve mahkeme kararıyla süre kaldırılacaktır.

Türk Medeni kanunu madde 132 fıkra 3 de yer alan son istisna ise; 'eski eşler yeniden evlenirse 300 günlük süre işlemez.' Ancak yine burada da mahkeme kararı gerekir.

Bekleme süresine uyulmazsa; evlilik geçerli olur iptali istenemez. O halde bu hükmün yararı; kamu memurunun denetimini ve soy bağı düzeninde bir problemin olmamasını amaçlar.
  • Paylaş
Kadınlar için iddet müddeti denilen yanlış hatırlamıyorsam 180 günlük bir süre öngörülmüş. Sebebi de bir doğum halinde eski eşin babalık hakları ve nesep tartışmalarının önüne geçmek. Tabi bu konuda mahkemeye başvurarak tespit yaptırmak da mümkündü diye hatırlıyorum...
  • Paylaş
1

Rukiye, Erkekler içinde süre var diye biliyordum @redeye

Boşanmış kadın tekrar eski kocasıyla evlenmek istiyorsa beklemesi gereken herhangi bir süre yoktur. Boşandığının ertesi günü evlenebilir. İddet, boşanmış kadının bir başka erkekle evlenmesi halinde söz konusudur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3570 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları