Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eşitlik mi yoksa adalet mi önemlidir?

Doğada eşitlik kavramını yoktur, en basit anlatımı ile eşitler arasında birinci olana başbakan dediğimize gore bahsettiğimiz eşitlik sadece bir usûl olarak karşımıza çıkar. Eşitligin düzlemde olduğu varsayılır ancak derinlik olarak baktığımızda eşitlik doğal değildir zaten, adalet ise bireyleri eşit kabul edip hak kaybına uğrayanın hak özelinde kazançlı olan ile aynı düzleme karar verici tarafından çekilmesidir ve ozel bir karardır. Eşitlik ve adalet genel için demek doğaya aykırıdır.
  • Paylaş
Eşitlik tek başına bir şey ifade etmez. Neye göre, kime göre eşitlik. Hiç bir toplumun, hiçbir konusunda tam bir eşitlik sağlanamaz. Ama adalette eşitlik ve Adalet önemlidir.
  • Paylaş
TDK Sözlük:
Adalet:1) Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması
Eşitlik:1) İki veya daha çok şeyin eşit olması durumu, denklik, müsavilik, müsavat, muadelet

Soru oldukça yoruma açık, güzel bir münazara konusu olabilir. Bence yorumları sağlıklı yapabilmek için referans olarak tanımları almak işi kolaylaştırır. TDK sözlük açıklamaları yardımı ile durumu irdeleyecek olursak biri olmadan diğerinin varlığı sağlıksızdır.

Eşitliğin olmadığı bir yerde yasalar pek tabi yasalar güçlünün yanında olabilir. Bu durumda adaletin varlığı ne denli önemlidir tartışılır.

Aynı şekilde eşitlik olmasına rağmen refah ve huzur olmayabilir. Bir şekilde yasaların ve bu yasaların uygulanabilirliği güvence altında bulunmalı.
  • Paylaş
Adalet daha önemli gibi durmaktadır. Toplumda da bunu görüyoruz, 18 yaşından küçüklere daha az ceza uygulanması, kadınlara daha müsamahalı olunan durumlar, ya da çocuklar hata yapınca büyüklerin yapmasından daha müsamahalı olunması bunun sonucu değil midir?
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1663 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları