Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski Bakan İ.Naim Şahin 'Başbakan beni ve AKP'de bulunan bütün arkadaşlarımı esir aldı, çalıyor beni sakın görmeyin diyor.' açıklamasını yaptı. Bir bakanın partisini, başkanını bu derece yermesi siyasi etik açısından uygun mu? Yoksa menfaat çelişmesi mi var?

Eğer siz düşünce ve ifade özgürlüğünü daha kendi partiniz içinde bile sağlamamışsanız nasıl olur da bunu ülkede sağladığınızı söyleyebilirsiniz? Erdoğan'ın CHP karşısında geliştirdiği en büyük söylemlerden biri "Onlar daha kendi partileri içinde görüş birliği sağlayamıyorlar! "dır; yani aslında Erdoğan parti başkanı dışında "bir partideki diğer insanların görüş ve fikir üretmesini" anlayamadığını belirtmektedir bu söylemle. Kendisinden başka kimsenin görüş ve fikir üretmemesini ve beyan etmemesini savunmak da demokrasi değil, diktatörlüktür. Bu nedenle bir parti başkanının eleştiriye kapalı olması, muhalif görüşlere kapalı olması aslında siyasi etik açısından uygun değildir.
Yalnız burada hemen şunu ayırmak gerekir; eleştiriler siyasi bir yapıcılık taşımalıdır, siyasi endişe taşımalıdır. İ. Naim Şener'in bu açıklaması ise tamamen kişisel çıkarlar ve çatışmalar sonucu yapılmıştır ve bir nevi tehdit siyasi tehdit taşımaktadır. Eğer sen bizim kirli çamaşırlarımızı dökersen biz de seninkini dökeriz, mesajı vermektedir. Dolayısıyla siyaseti kendi çıkarlarını geliştirecek doğrultuda veya kendi çıkarların için kullanmak (unutmayın başbakan servetini 12 yılda 300 küsür kat arttırmıştır; tabii yanındakiler de bundan nemalandırılmıştır) zaten etik olmadığından, İ. Naim Şener'in bu açıklamasını da etik midir, değil midir diye tartışmak da abesle iştigaldir. Çünkü sebebi bellidir... .
  • Paylaş
Bal tutan parmağını tam yalayamamış olabilir... Mi...
  • Paylaş
Bence bu, partinin yola çıkış felsefesinden, hedeflerinden ne kadar saptığını gösterir. Kişisel olarak intikam alma moduna girmiş olsa bile, RTE'nin yaptıkları daha da fazlasını hak ediyor diye düşünüyorum. Sonuçta bu parti bir dönem başarılı uygulamalara da imza attı, en azından biz öyle biliyoruz medyadan, ekonomi haberlerinden vs. :)
  • Paylaş
Ak Parti, şu parti, şu bakan, bu başbakan meselesi değil bence. Eskiden kapalı kapılar ardında konuşulan konular şimdi medya ve halk huzurunda konuşuluyor. Yani Türkiye'de hâlâ değişen birşey yok.
  • Paylaş
1

Gökhan Biçer, 'Yeni Türkiye' kavramından değişik anlamlar çıkarılabilir ama Türkiye'de eskiden beri (Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerini de içine alarak) devam eden ve siyaset sahnesinde görmüş olduğumuz birçok olumsuz şey devam etmekte.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

279 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt