Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski bir hamamı kafe olarak restore etmek istiyorum. Sizce nasıl olur?

Aşırı maliyetli olacağını düşündüm bir an, tecrübelerime dayanarak yüksek maliyetli cafelerin orta vadede (2-4yıl) sahiplerine ağır maddi yükler getirdiğini söyleyebilirim. Hele ki daha önce insanların temizlediği bir yerde yeme içmeye gitmek fikri de cezbedici değil, bu hamama gidip orada birşeyler yemekle aynı şey değil. Konsept iyi planlanırsa ve maddi dayanma gücü varsa bir dönem moda olarak sunulabilir ama kalıcı bir yatırım olarak çok iyi düşünmek lazım, nem kokusu sinmiş bir yerde tost yermiyim, sevgilimle 2 lafın belini bir zamanlar milletin abdest bozduğu yerde kırmak keyifli olurmu? İlginç bir fikir çok düşünmek lazım.
  • Paylaş
Ben de Hakan (@hakkan)'a katılıyorum. Hamamlar yapısı gereği fazla kapalı mekanlar oluyor. Restore edilse dahi daha aydınlık bir yeri tercih ederdim ben şahsen gidecek yerleri seçme şansım olduğunda. Ancak çok iyi bir iş çıkarsa restorasyon sonucunda belki diyorum, ama riskli bir iş gibi geldi.
  • Paylaş
Yankı yapar sohbet olmaz ve havalandırma sorunu var.
  • Paylaş
Tasarımın dördüncü boyutuna yani zaman boyutuna güzel bir katkı sağlamış olursunuz. Gerçekçi olarak bakıldığında verilen cevaplara katılmamak elde değil tabiki ama her alınan risk karşılığında başarılı bir sonuç potansiyelini de taşır. Farklı kullanıcılar öngörelim. Herhangi bir cafe müşterisi (daha önce hamama gitmiş olan) aşina olduğu bir ortamda farklı bir işlev ile karşılaştığında etkilenicek ve ortamı hafızasına dahil edecektir. Komşular başta yadırgasalar bile ortaya çıkan yeniliğin kendilerine de katkı sağladığını gördüklerinde kabulleneceklerdir ve hatta başarılı olursa hamam olduğu bile unutulabilir. Hamam müptelası bir kullanıcı ise; hamam mekanı algısını gözden geçirecek ve kendini kışkırtılmış hissedecektir. Her gün aynı sokakta geçip gitse bile neyin yanından geçtiğini kanıksamışlar için ilk karşılaştığında şaşırtacak bir süprizle karşılaşacak ve keşfetmek isteyecektir. Örnekler çoğaltılabilir. Şahsen ben bu fikri destekliyorum.
  • Paylaş
3

Hakan, Değişik bir yaklaşım, bir mimarın gözü ile mekan değerlendirmesinin önemi ortaya çıkıyor.

Gökhan Biçer, Hocam Kavala'daki İmaret Oteli bilir misiniz?

Hamam mimarisine uygun kısmen vitraylı büyük pencereler açabiliyorsanız bence mümkündür. Yankı problemini kullanacağınız yumuşak nesnelerle (halı, kilim, perde, minder) gayet güzel çözebilirsiniz. Açılabilir pencereleriniz de olacağından ruhsat için ihtiyaç duyacağınızın haricinde aşırı bir havalandırmaya da ihtiyaç duymayacaksınızdır. Koku için tabii ki nemliyse duvarlarınızı enjeksiyonla kurutup üstüne nem emen sıvalardan yapabilirsiniz. Öncelikle ışık, koku, yankı gibi tüm teknik problemler çözülebilir, Rasih Uğur Uyanık (@mimarankara) da mimari açıdan çok güzel değerlendirmiş yalnız tümü Hakan (@hakkan) ve Serkan Köse (@serkan) 'ın da hemfikir oldukları gibi oldukça pahalıya çıkacaktır, bunu çay, kahve, tost satarak karşılayabilir misiniz... Bence o kadar yatırım yapacaksanız içki satmayı hedeflemelisiniz.
  • Paylaş
5

Gökhan Biçer, Hocam bence yükselen değer bistro tarzı pastaneler. Böyle bir şey belki nispeten iyi kazanç getirir.

Şaman, Evet pastane de iyi gelir getiriyor olabilir, yalnız yemek işi hem çok riskli hem de kar marjı düşük. Dini kısmını bir kenara koyduğumuzda içki kar marjı en yüksek olan ürün.

Gökhan Biçer, Hocam mesela iyi ustalar bulunsa nasıl olur? Aklıma Ankara'daki Liva Pastaneleri geliyor. Her zaman belli bir müşteri kitlesi var. Paket servisten de kazanıyorlar.

Şaman, Pastane olabilir bence de, isim yapmış bir pastane her zaman hem iyi satar hem de pahalıdır, tabii kalitelidir de.

Gökhan Biçer, Hocam sahi bu hamam neredeymiş?

Bir Türk hamamını hamam yapan kubbesidir. Eğer mekân pek aydınlık olmayacaksa bence bu kubbe cam bir kubbeye dönüştürülebilir. Tabii kabuğun dilimleri olabilecek parabolik camlar bulmak güç ama prizmatik bir formla kubbe şekline yaklaşılabilir (Biraz karmaşık bir örneği, eski Anavatan Partisi genel merkez binasında var)

Hamamı hatırlatan su akıntıları da iç mekâna, duvarlar boyunca konumlandırılabilir. Su sesinin eşsiz bir dinlendiriciliği vardır. Tabii müzik sesini bastırmayacak şekilde olacak.

Bir sanat tarihçisi ve iç mimardan yardım alınarak, geleneksel Türk hamamlarındaki motifler ve döşemeler tabanda ve duvarlarda yaşatılmalı. Sıkıcı olmamalı, sık tekrarlanmamalı, gözü yormayacak renkler seçilmeli.
  • Paylaş
7

Serkan Köse, Güzel restore etmişler ama ben çok kapalı buldum valla kendi adıma :).. Ama bahçe güzel görünüyor..

Hakan, Madem yapmışlar bi gidilir dimi. Amasra iyi fikir serkan çadır yerleri de var bak.

Hakan@hakank sende fark ettinmi, bildirimde yorumda bahseden Gökhan çancılar diyor, ama Aykut kardaş ın yorumu çıkıyor. Nasıl oldu bu?

Hakan Köse, Farketmedim? Böyle bir sorun mu var?

Hakan Köse, Şöyle bir şey olmuş olabilir, Gökhan Çancılar bahsetmiştir sonra yorum (alt yorum) düzenlenmiş veya silinmiştir. Olabilir mi?

Hakan, Evet yorum sahibi Aykut ama bildirim olarak Gökhan senden bahsetti diye geldi. Alt yorum değil yorumda. Gökhan moderasyon olarak editledi belki aykutun yazısını. İhtimal.

Hakan Köse, ok aynen öyle olmuştur. O durumda da sana bildirim gelmesi normal.

Yaşadığım şehirde eski tarihi bir hamam türk kahvecisi olarak tekrar hizmete girdi. Gittiğinizde oturacak yer bile bulamıyosunuz. =) Tabi risk her zaman vardır tutarmı tutmaz mı bilemem ama buradaki tuttu =)
  • Paylaş
Biraz sıcak olur
havalandırmalara dikkat et.
  • Paylaş
2

Aykut Kardaş, Sıcak olmasına sebep olacak nedir?

Russel Westbrook, hamam ortamı tamamıyla basık, süphesiz hamam işi yapan insanlar hamam içi sıcaklıgın dısarı tasmaması ıcın davranarak bi girişimde bulunmuslardır diye düşünüyorum mermer altları duvar içleri vesaire

olur tabiki ama biraz masrafın olur bnce yıkıp yeniden yapmak daha mantıklıda olabilir yada yeri bi görmek lazım ne yapılabilir ,,,
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

487 Görüntülenme10 Takipçi10 Yanıt