Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski fotoğraflarda insanlar neden daima ciddidir?

Neden hep ciddiyiz?Düzenle
Eski fotoğraf makinalarının ayarları elle yapılırdı ve bir fotoğrafın çekilmesi saatler sürerdi.İnsanların eski fotoğraflarda genelde ciddi görünmesinin sebebi makinanın önünde uzun zaman beklemeleri ve yorulmaları.

Eski

  • Paylaş
Çünkü eski insanlar genel tabiat itibarıyla ciddi insanlardır.

Ciddiyet, onlarda, daha çok saygı ile alakalıdır. Saygı duyarlar, saygı duyulmasını isterler, saygınlık her şeydir, ağırdırlar.

Söz önemlidir, hemen Cemil Meriç ten alıntılıyayım, ''Kelam tümüyle haysiyettir.'' Yani eskiden ''Söz senettir.'' Ödeyeceğim dediyse ödeyecektir, ödemezse saygınlığı biter, ehh bu da herşeyidir.

Efenim, hep ciddi ciddi dolanırlarmıymış, yok tabi ki, gülmeyi eğlenmeyi de severler, lakin her şeyin yeri ve zamanı vardır, zırt pırt gülünmez, zırt pırt gülersen, bir laf sokarlar, üç gün düşünür gezersin :)

Başka yerinden yakaladım mevzuyu:)

Fotoğraf, fotoğrafçılık meselesine dairse..

Ulan adam zaten ömrü boyunca bir ya da iki fotoğraf çektirecek, yok öyle 5 MP kamera filan...ve bu fotoğraf bir ömür onu temsil edecek, ölünce onu büyütüp duvara asacak zürriyeti, bu bizim dedemiz atamız diyecekler, adam güzelce sakal traşı olacak, en güzel elbisesini giyecek, ve ölüp gitmeden bir fotoğraf da biz çektirelim diye oturmuş koca fotoğrafçının karşısına, fotoğrafçı önemli insan, ve en güzel duruşunu yapmalı...ciddi duracak tabi, ona göre çok ciddi bir iş yapıyor çünkü, sonsuza kadar kalacak bir şey bırakıyor çocuklarına..bundan başka da yok...
  • Paylaş
Fotoğrafçının karşısına geçip, poz vermek ciddi bir işti?!
(Biz neden vesikalıklarda gayet ciddiyiz?)
  • Paylaş
Daha eskiye gidecek olursak, yağlı boya taplolarda da durum aynı :)
  • Paylaş
Eski insanlar şimdilerde yasadığımız kadar rahat bir yaşam sürmedi her anlarını şip şak fotoğraflayacak teknolojiye sahip değildi fakat bu fotoğraf çektirirken neden ciddi durduklarını açıklamaz; ciddiyetleri fotoğrafların siyah beyaz olacağını bilmelerinden kaynaklı sanırım; düşünsenize ne kadar da estetik kaygı sahibiler.. siyah beyaz insana ciddiyet katıyor aynı; beşiktaş çarşı gibi..
  • Paylaş
Ciddi insanlar eskiden yaşarmış demek ki :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1996 Görüntülenme10 Takipçi6 Yanıt