Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski Mısır'la hiçbir bağlantısı bulunmayan, ortak bir tarihi olmayan, kültür adına hiçbir etkisinin olmadığı halde sadece savaşlar sırasında yağmalanmış olan ve piramitlerden çalınan eserlerin büyük bir kısmı nasıl hala İngiltere'deki British Museum'da tutulabiliyor. Bu nasıl oluyor?

Ülkemizde de bazı müzelerde o toprakların tarihini aydınlatacak eserler bulunmakta fakat geçmişimiz dolayısıyla aynı topraklar üzerinde bir hakimiyetimiz söz konusu iken bile tepki alıyoruz. Ancak İngiltere, dünyanın bir çok bölgesinden kaçırdığı eserler, yaptığı kıyımlar ve yağmalar sonucunda hiçbir tepki almamış. Bazı kurum ve kuruluşlar Avrupa'da küçük ülkelerdeki eserlerin geri iadesi konusunda ödüller alırken neden kimse bu durumu gündeme getirmiyor.Düzenle
Eğri oturup düz konuşalım. Ülkemiz Mısır'dan çok daha medeni bir ülke ve bizde tarihi eser restorasyonu görseldeki gibi yapılıyor:

Arkeoloji

Binlerce yıllık Apollon Tapınağının üstüne malzeme dolu TIR çıkartılıyor ve harabenin eksik yerleri beyaz çimentoyla "aslına uygun" restore ediliyor. Bir şantiyede arkeolojik eser çıktığında hemen üstü örtülüyor ve inşaata devam ediliyor. Mısır'da da tarihi eserlere daha fazla önem verileceğini düşünmüyorum. İngilizler ise bir tapınağı alıyorlar ve üstüne onu kaplayacak bir bina inşa ediyorlar. Bence kültürlerin tarihi mirasının korunmasına çok büyük hizmet ediyorlar. Akepeye, tüm bağlantılı kişi ve kuruluşlara karşıyım ama yurdumuzdan örnek vermemin asıl sebebi Mısır'daki kültür mirasına nasıl sahip çıkıldığını bilmemem, ben bizdekinden beter olduğunu düşünüyorum. Bizdeki durumda eğer İngiliz, Alman, Japon ya da Amerikalı bizim kültür mirasımızı koruyacaksa başımızın üstünde yeri olmalı zira bizde hiçbir önemi yok.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

61 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt