Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski Mit Müsteşarı Mahir Kaynak'ın ''Her ülkeye bir derin devlet lazım'' sözlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Yabancı ülkelerin derin devleti var mıdır?

Mahir Kaynak'ın derin devlet konusundaki yayınlanan sözlerinin tam metni.' Derin devlet, ülkeye bağlı olan insanlardır. Türkiye'de derin devlet yok çünkü herkes diğerleri tarafından tayin ediliyor, yönlendiriliyor. Türkiye'nin problemlerinin bir kısmı böyle bir yapının olmamasından kaynaklanıyor. Her ülkeye derin devlet lazımdır.' Kaynak: haber.gazetevatan.com/oyle-ya-da-boyle-ocalani-cikaracaklar/...Düzenle
Demirel bu meseleye nokta koymuştur; derin devlet devletin ta kendisidir.

Yani, devletin kurumlarındaki bireylerin kendi inandıkları devlet çıkarlarını koruma uğruna, ortak hareket etmeleri ve çoğunlukla icra noktasında pratik olmayan hususları hukuk dışına çıkarak aşmaya çalışmaları ve bunu gizlemeleridir. Şayet ortak hareket eden bireyler bunu bir usüle dayandırabiliyorlarsa ve neredeyse devletin tüm erkleri sürece dahil olmuşsa, zaten devlet toptan derinleşmiş demektir. Ancak bu kısmi bir oluşumsa ve deşifre olursa, alayı çete, örgüt filan diye isimlendirilebilir, ve perde önünde açıklanacak hiçbir yönü yoktur, yok sayılır, olan olur, ölen ölür, sayfa kapatılır.

Genellikle artan tehdit durumlarında bu iskelet belirginleşir, kısa sürede reaksiyon gösterme zorunluluğu, legal olmayan devlet sırrı kapsamında usül dışı eylemlerin yapılma mecburiyeti, ya da kısas durumu vardır. Reyhanlı yı yapanlara karşı devletin istihbarat birimleri becerebilir de, karşı eylem yaparsa, ve racona uyarsa, bunu devlet hiç bir zaman kabullenmez, ama maruz kalan da izleyenler de onu kimin yaptığını bilir, kısas yapılmış olur, gibi. Bunu hiçbir anayasa çerçevesinde yapamazsınız.

Bakınız ASALA terör örgütüyle mücadele,
Bakınız Berlin Olimpiyatları sonrası MOSSAD ın faaliyetleri,
Bakınız Ladin operasyonu,

Devletler sürekli bir savaş halindedir, bazen düşük bazen orta yoğunlukta savaşırlar, kuralları yoktur, her devletin derin devleti vardır, bu yüzden derin devletlerle ancak derin devletler mücadele edebilir.
  • Paylaş
Bu derincilerden kaçış yok, her ikitidar kendinden öncekini tasfiye edip. Kendi derin yapısını kuruyor, çetelerle derin devletle başettik diyen AKP dahil buna gezi olaylarında haber yapamayan tv kanalları, polise taş atan 3-5 tip, eli sopali terorirstler vs vs . Mahir kaynak belki de hayatında ilk defa doğru bir laf etmiş maalesef.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

720 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt