Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski programlama dillerini öğrenmeli miyiz? Ufkumuzu geliştirirler mi? Ya da içimden gelen bu duyguya nasıl engel olabilirim? Çünkü BASIC 'de bile program yazmak istiyorum.

Eski programlama dillerini, yapısal özellikleri, çalışma şekilleri ve söz dizimi düzeyinde, sadece teorik olarak bilmek, şu anda kullandığımız dillerin gelişme sürecini öğrenebilmek yönünden faydalı olabilir. Şu anda kullandığımız bazı özelliklerin aslında daha eski dillerdeki hangi özelliklerden geldiğini veya eski dillerde var olmasına rağmen, kullanışlı olmadığı için, genel programlama alışkanlıklarına uyum sağlayamadığı için vazgeçilen özellikleri anlayabilme konusunda faydalı olabileceğini düşünüyorum. Bunun dışında, bu dilleri kullanarak gerçek bir proje üretmeyecekseniz, sadece zevk amaçlı olarak daha detaya girip zaman harcamaya gerek yoktur sanırım.

  • Paylaş

Ufku geliştirmeye her şeyin katkısı olur ama ufuk da bir ufuk olduğundan hangi ufkunuzu geliştirmek istediğinizi iyi seçmeli, vakit gibi değerli bir kaynağı boşa harcamamalısınız.

Şöyle ki;

COBOL(1959) Comon Bussines Language adı verilen efsanevi garip dil şuan büyük işlerle uğraşan (özellikle bankacılık) sektörlerde büyük rağbet görmektedir ki nedeni saygı duyduğum bir hocamın tabiriyle "İğne ucu kadar açık barındırmaz" olmasıdır. Bu tarz programı öğrenmekten de yine iğne ucu kadar haz almayabileceğinizi belirtmem gerekir.

Assembly Dili (~1950) Hacker olacağım* diyebilmek için en azından birkaç satır assemlby görmenizi tavsiye ederim. Zorlamasıyla ünlü bu dil bilgisayarca konuşmaya benzer. Her işlemci üreticisinin her işlemci serisi için değişik değişik dilleri vardır. PIC programlamak için de yine aynı dil ( aynı mantıkta farklı sayılabilecek dil) kullanılır.
C (1973)

Bu dili öğrenmek diğer bahsettiğim dillere nazaran daha kolaydır fakat karmaşıklığı yine programcıyı korkutabilecek düzeydedir. Abisi olan C++ (1983) yüksek performans isteyen uygulamalarda ( görüntü işleme, oyun programları .. ) sıkça tercih edilen bir dildir.


Diğer tercihlerde olduğu gibi burada da yine tradeoff kavramı önümüze çıkıyor. Birini seçmek diğerlerinden vazgeçmek gibi, bu yüzden tercihinizi ne yapmak istediğiniz konusunda yoğunlaştırmalısınız. Yeni dillerden C# ile oyun yazılmaz demiyorum, yazılır ama buz pateniyle koşmaya benzer. Assember ile de Windows Form Uygulaması geliştirmek için de yine benzer yeteneklere sahip olmak gerekiyor.


*en.wikipedia.org/wiki/hacker_


PS: Visual Basic var

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR