Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eski video filmlerde hareket eden nesnelerin eş zamana oranla daha hızlı hareket etmesinin nedeni nedir?

Buraya şu bilgiyi de ekleyeyim. İnsan gözü 24 FPS (Frame Per Second), yani saniyede 24 kare üzerindeki görüntülerde görüntünün kesintisi ile ilgili bir fark algılamaz. Saniyede 24 kareden daha düşük hızlarda ise göz görüntüler arasındaki kesintileri hissetmeye başlar. 24 fps üzerindeki her görüntü göz için tatmin edici bir akıcılık ve süreklilik sağlar. Eski sinema filmlerinde sinema ekranlarının karanlık ara karelerle dalgalanarak görünmesinin nedeni de budur. Sinemadaki makineye sarılan filmler saniyede 24 kareden daha az gösteren makineler ile gösteriliyordu. Sonraları uyanık bir mucit makineye bir ekleme yaparak ekrandaki örneğin 18 karelik görüntülerin her birisi ekranda iken makinenin önüne bir perde indirip kaldırarak saniyede 36 kareyi yakalamayı başarmıştır ve izleyenlerin çektiği acıya son vermiştir. Yani aynı kareyi bize 2 kez göstermektedir ama biz bunu anlayamayız :).
Sinema

Halihazırda piyasada satılan 100 Hz televizyonlar da bu tekniği dijital olarak kullanırlar. Gelen 24 fps görüntünün her bir karesi ekranda iken aynı kareyi arka arkaya defalarca göstererek (diğer kare gelene kadar) izleyen gözleri bu hile ile kandırır ve kesintisiz, keskin görüntü izleriz. Dünya Kupası, vb. ile adını duyuran "slow motion" görüntüler ise yine buna yakın bir hile ile her karenin, sonradan gelecek kare arasındaki farkı gözeterek araya işlevsel ek görüntüler yerleştiren dijital sistemler ile bunu başarırlar.

Şimdilerde ise çok hızlı görüntü yakalayan makineler bu işi daha da mümkün kılmaya başladılar ve fiyatları da hızla düşüyor. Örneğin CASIO Ex-F1, bir ara çok peşinde koşmuştum. Videoları aşağıda:

  • Paylaş
Basit bir anlatımla eski siyah beyaz filmlerin çekildiği kameralar saniyede 10 fotoğraf çekerken şimdiki kameralar 40 fotoğraf çekiyor diyelim (Bilgisayarda buna FPS denir. FPS, saniyelik görüntü sayısıdır). Bildiğiniz gibi videolar da bu fotoğrafların art arda gösterilmesiyle oluşur, ekranda bir hareket bildirir. Eski makinelerin saniye başına düşen fotoğraf çekme sayısı bu kadar az olduğu için iki karenin çekim aralığında hareket eden nesnenin konumu daha çok değişiyordu. Yeni video kayıt cihazları gelişen teknoloji ile eş zamanlı videolar elde etmeyi mümkün kıldı. Saniyeler içinde onlarca fotoğraf çekerek eş zamanlı görüntü yaratabildi. Örnek bir şema ile anlatırsak:

Sinema
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1402 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Eski yapım filmlerde hareketli çekimler nasıl yapılırdı?