Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eskiyen bilgisayarları değerlendirmek için ne gibi yöntemler uygulanabilir ?

Yeni Bilgisayarınız ve Eski Bilgisayarınız Arasında Ağ Kurun

Eski bilgisayarınızı ağ üzerinden yeni bilgisayarınıza bağlarsanız eski bilgisayarınızı bir depolama merkezi olarak kullanabilirsiniz. Mesela Mp3, film arşivlerinizi ya da diğer dosyalarınızı orada saklayabilirsiniz. Hatta eski bilgisayarınızın özellikleri çok da kötü değilse oyun bile oynayabilirsiniz. Eski bilgisayarınızı sunucu haline getirip web yazılımları geliştirebilir hatta gereken ayarlar ile onu yayınlayabilirsiniz de. Ağ kurulumu için gereken bir ethernet kartında başka bir şey değildir.

Eski Bilgisayarınızı Eğlence Merkezine Dönüştürün

Eğer ağ kurulumu pek içinize sinmediyse bilgisayarınızı değerlendirmenin başka yolları olduğunu da unutmayın. Mesela bir DVD oynatıcı ya da TV kartı takarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yeni bilgisayarınızı işleriniz için kullanırken eski bilgisayarınızı film izlemek, müzik dinlemek gibi eğlenceli işlerde kullanabilirsiniz. Hatta tv kartınız varsa ya da takarsanız tvden kayıt yaparak daha sonra izleyebilirsiniz de.

Onu Bir Test Merkezi Gibi Kullanın

Bilgisayardan her ne kadar iyi anlarsanız anlayın bazen sistem çökmelerini, yanlış bir uygulama sonucu işletim sistemimizin çalışmadığını görebiliyoruz. işte tüm bunları yeni, cici bilgisayarınızda yapmak yerine önce eski emektarda denemek daha iyi olmaz mı?

Linux’u Eski Bilgisayarınızda Deneyin

Çoğu bilgisayar kullanıcısı Linux’u denemek ister ancak çekingen dururlar. Onlar için eski bilgisayarlar biçilmiş kaftandır. Eski bilgisayarınızın sistem özelliklerine uygun şekilde bir Linux dağıtımını kurup deneyebilirsiniz. Daha sonra geliştirebilirsiniz de.

İşlem Gücünüzü Araştırmalara Bağışlayın

İnsanlık için yapılan araştırmalara para bağışı yapamasanız ya da zaman ayıramasanız bile, dağıtılmış hesaplamaya dayalı projelere katılarak katkıda bulunabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sınırsız bir şekilde akan verilerin belirli bir kısmını inceleyen yazılımı bilgisayarınıza kurmanız. Araştırmacılar, bu tarz dağıtılmış projeler için bulabildikleri tüm işlem gücüne ihtiyaç duyarlar, fakat sundukları yazılımlar sadece bilgisayarınız boştayken çalışır. Kullanmadığınız bir bilgisayarınız varsa eğer, istenilen yazılımı kurarak bu projelere katkıda bulunabilirsiniz.

Eski Sabit Diskinizi Harici Bir Disk Haline Getirin

Eğer eski bilgisayarınızın sabit diski hala kullanılabilir durumda ise ve yeterli kapasitesi varsa, bir adet harici disk kabı alıp eski sabit diskinizi harici diske dönüştürmeyi düşünebilirsiniz. Bu diski ister uzun süre kullanın, isterseniz sadece Windows başlatılamadığında dosyalarınızı almak için kullanın. PATA/EIDE ve/veya SATA girişi ve USB ya da ESATA çıkışı olan kaplar bulmak mümkün ve bu kapların fiyatları da çok pahalı değil.

Geri Dönüşüm

Kendi İnternet Sunucunuzu Yaratın

Eğer Windows XP Professional ya da Windows XP Media Center Edition işletim sistemlerinden birine sahipseniz, bu işletim sistemlerine tümleşik olarak gelen Internet Information Services’i (IIS) kullanabilirsiniz. Bunların dışındaki Windows işletim sistemleri için de Apache kullanılabilir. WampServer yazılımı aracılığıyla Apache, MySQL ve PHP kurmanız mümkün. Eğer kurulu bir Windows işletim sisteminiz yoksa Ubuntu ve bir LAMP paketi kurabilirsiniz. Evde sunucu çalıştırmak ucuz (hatta ücretsiz) bir web barındırma yöntemi olsa da, bazı internet servis sağlayıcılarının kullanım şartlarına buna izin vermeyebilir. Ayrıca eğer IP numaranıza gelen çok fazla trafik olursa, servis sağlayıcınızdan bir e-posta ya da telefon almanız muhtemel.

  • Paylaş
1

Şaman, Süper bir yanıt olmuş, tebrikler, teşekkürler. :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

569 Görüntülenme5 Takipçi1 Yanıt