Bilmek istediğin her şeye ulaş

Eskrim sporu nasıl yapılır?

Eskrim, bir savunma sanatıdır. Eskrim, kas gücüne dayanıklı bir spor olmakla birlikte, beyin aktivitesini üst seviyede kullanan bir spordur. En çok enerji tüketen branşların başında gelir. Enerji tüketiminin büyük bir kısmı kas gücünde tüketiliyor olsa bile, dikkat ve konsantrasyon nedeniyle beyinde de büyük bir enerji harcanmaktadır. Eskrim yapmak bireye dikkat toplama ve konsantrasyon özelliklerinin yanı sıra, sabır ve öngörü gibi bir çok alanda kişiye katkı sağlayacaktır.

NASIL OYNANIR?

Eskrim, 14 metre uzunluğunda, en az 1,5 metre en çok 2 metre genişliğinde metal bir pist üzerinde oynanır. Üç ayrı branşta oynanır: Kılıç, epe ve flöredir. Her üçünün de değişik yönleri olmasına karşılık, sayı sistemleri aynıdır. Erkekler arası eskrim karşılaşmasında ilk beş vuruşu, kadınlar arasıkarşılaşmalarda ise ilk dört vuruşu, tamamlayan oyuncu maçı kazanır.

Flöre: 1,1 metre uzunluğunda, en fazla 500 gram ağırlığında, ucunda küçük bir düğme ve çan biçiminde bir koruyucu bulunan ince bir silahtır. Sayı kazanmak için flörenin ucundaki yaylı noktanın gövdeye bastılırması gerekir. Her iki oyuncu da aynı anda vuruş yaparsa hücumda olan sayı kazanır. Kol ve bacaklara ya da başa değen sayı sayılmaz.

Epe: Epe, flöreden daha keskin ve ağır bir silahtır, koruyucusu da daha büyüktür. Epede vuruşlar yalnızca silahın ucuyla yapılır. Üçken kesiti olan epenin ucu üç çatallıdır ve bir vuruş kaydedildiği zaman giyside iz bırakır. Karşılaşma genel düello kurallarıyla ve özel sınırlamalar olmak sızın yapılır ve rakibin vücudunda herhangi bir yere dokunma, vuruş sayılır.

Kılıç: Kılıç hem dürtme, hem de kesme silahı olarak kullanılır. Düz ve yassı olan kılıcın yarı yuvarlak bir koruyucusu vardır. Rakibin belden yukarısına uç ya da kenarla yapılan vuruşlar sayı olur.

Spor

  • Selamlaşma: Müsabakaya başlamadan önce ve müsabaka bittikten sonra, iki eskrimci birbiriyle, hakemle ve seyirciyle mutlaka selamlaşırlar. Rakiple selamlaşma yapıldığı zaman maskenin çıkartılması gerekir. Maskeyi çıkardıktan sonra silah önce yüze doğru, daha sonra rakibe doğru, daha sonra tekrar yüze doğru getirilip indirilir. Bu temel selam hareketidir.
  • Atak ve hamle: Bir eskrim müsabakası sırasında eskrimciler önce birbirlerini tartarlar. Rakibi kandırmaya yönelik hareketler yaparlar. Ataksa eskrimcinin silahının rakibe doğru yönelmesiyle başlar. Başarılı bir atak, silahın ucunun hedef alanını bulmasıyla son bulur. Hangi branş olursa olsun, eskrimin en etkili atak biçimlerinden biri kuşkusuz hamledir.
  • Savunma hareketleri: Eskrimde savunma hareketleri ikiye ayrılır. Vücutla yapılan savunma hareketlerine eskiv, silahla yapılan savunma hareketlerine parad denir. Eskiv, bir eskrimci atak halindeyken, diğer eskrimcinin vücudunu kullanarak savunma yapmasıdır. Eskiv iki harekete ayrılabilir. Birincisi, boşa düşürülen atağın arkasına vücudun atıldığı harekettir. İkincisinde ise, yön değiştirilerek atak boşa çıkartılır. Parad, eskrimcinin silahını kullanarak savunma yapmasıdır. Parad, flöre ve kılıç branşında atak üstünlüğü sağlar. Farklı tehditlerde farklı parad hareketleriyle önlemler alınabilir.

Spor
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5559 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Eskrim nasıl oynanır?