Bilmek istediğin her şeye ulaş

Et benini koparmanın bir zararı olur mu?

Vücutta doğuştan var olan et benlerinin, dokunulmadığı takdirde insan sağlığı için herhangi bir zararı yoktur. Cilde rengini veren melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler tarafından üretilir. Bu hücreler bir küme oluşturacak şekilde toplanır ve ortaya koyu renkli benler çıkar.

Bazı benlerin cilt kanserine yol açtığı bilinmektedir. Ancak, ben aldırmak kansere neden olmaz. Benlerin kendileri kansere yol açabilir ancak ben aldırmanın kansere neden olduğu yanlış bir bilgidir.

Ancak benleri kendiniz koparırsanız istenmeyen durumlar oluşabilir. Et benlerin koparıldığı yerde meydana gelen yarayı kapatmak için vücutta hücre artışının meydana gelebilir. Bu hücre artışı zamanla yara kansere neden olabilir. Bu nedenle estetik görünümünden rahatsız olduğunuz benleri koparmak gibi yanlış bir hareket yapmayınız, doktora başvurup aldırabilirsiniz.

Önemli bir not: Vücudunuzda yeni yeni oluşan benler varsa, eski benlerinizin boyutu büyüyor ve rengi değişiyorsa bu size erken teşhis için belirti olabilir.!
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3641 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Et beni koparılır mı?