Bilmek istediğin her şeye ulaş

Et insan beslenmesinde nasıl bir yer tutuyor? Etin kalitesi neye bağlıdır?

İçerdiği esansiyel aminoasitler ve proteinler et ve et ürünlerinin önemli olmasının nedenidir.

Et ürünlerden aldığımız proteinleri başka besinlerden alma şansımız yoktur. Özellikle hiç et yemeyen insanlarda bu nedenle ciddi problemler yaşandığı bilinir.

Etin kalitesi, kesilen hayvanın;

 1. Tür
 2. Irk
 3. Cinsiyet
 4. Yaş
 5. Beslenme Şekli
 6. Refah: Kesimden önce hayvanın strese girmemesi gerekir. Stres olursa et kalitesi de düşer.
 7. Barınak Koşulları
 8. Kesim Hijyeni: Kesim sırasında ortamdan, bıçaktan veya kesimi yapan kişinin elbisesinde ve ortamda bulunan mikroorganizmalar kolaylıkla ete bulaşabilir. Etin bozulmasında kesim şartları çok önemli. Yüzüm veya karkasın parçalanması sırasında hijyenik koşullara maksimum düzeyde dikkat etmek gerekmektedir.
 9. Nakliye Koşulları

gibi etkenlere bağlıdır.
 • Paylaş
Et iyidir, et candır, uzun sure et yemezsek beyinsiz oluruz, protein kaynağıdır, rakıya en iyi mezedir, insanın toplayiciliktan avcılığa geçmesinin sebebi ettir, psikolojik olarak çağrışım yapan gıdalarin başında geliyor benim için, kasap ile aranın iyi tutulması lazım, et gıdaların altını sayılır, kaliteli et genç ve az hareket etmiş hayvandan çıkar, özellikle bonfile kısmı en kaliteli bolgesidir. Küçük başta bonfile 50-100 gr çıkar o yüzden kasap bununla uğraşmaz, ama büyük başta işe yarar miktarda bonfile çıkar, antrikot,nuar on kol ve arka bacak sırasıyla kaliteli et çıkan yerlerdir. Hayvanın yediği yem önemlidir taze olmasi, baharatlı otlar yemesi, kuspeden uzak durulması kaliteyi artırır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

914 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt