Bilmek istediğin her şeye ulaş

Et nasıl yumuşatılır?

Etin yumuşatılmasına mutfak dilinde etin etin terbiyesi veya marinesi denir. Eti terbiye etmekse basit bir işlemdir ve çeşitli yöntemleri vardır. Elinizdeki eti süt ve tuz kullanarak 24 saat boyunca bir kapta bekletin. Eti şiş yapacaksanız ardından etleri sıvı yağ, limon, kekik, yoğurt, salça ve karabiberle karıştırarak sosu emmesi için dolapta 1 saat bekletin. Et kullanıma hazırdır.
  • Paylaş
Elinizde bonfile varsa zaten etiniz yumuşacık olacaktır. Ancak kontrafile ya da antrikot aldıysanız birazcık yumuşatmakta fayda var. Bunun için soğanı doğrayın ve suyunu süzün. Posayı atın. Süzdüğünüz soğanın suyunu bir tabağa alın içine limon sıkın. Biraz zeytinyağı seviyorsanız soya sosu dilediğiniz baharatları ekleyin(biberiye, karabiber vs.) Sosa tuz koymayın etin kanını akıtır ve eti sertleşmesine neden olur.
Birde isterseniz yoğurtlu bir harçta bekletebilirsiniz. Yine baharat ve yağ ekleyebilirsiniz. Ne kadar bekletirseniz okadar lezzetli olur. Pişirmeden önce biraz oda sıcaklığında ılımasını tavsiye ederim etinizin.
Et
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

466 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları