Bilmek istediğin her şeye ulaş

Et pişirirken nelere dikkat edilmelidir?

Eğer eti buzdolabından çıkardıysanız önce oda sıcaklığında 2 saat kadar çözülmesini bekleyin, sonra kızartın. Eti pişireceğiniz ateş çok harlı olmalıdır çünkü kırmızı et beyaz ete göre daha uzun ve zor pişer. Örneğin fırın kullanacaksanız en az 180 derece ısı kullanın. Eti pişirmeden hemen önce tuzlayarak hazırlamak gerekir. Tuzlanan et yüksek ateşte karamelize olur ve suyunu kaybetmeden pişeceğinden lezzet kaybetmez.
Ette en iyi lezzeti yakalamak için çiğ bırakmamak, ama suyunu da çektirmemek gerekir. Orta derecede pişmişlik et için idealdir. Izgarada pişireceğiniz etler için ideal kalınlık 2 cm kadardır. Daha kalın olursa içi çiğ kalır, ince olursa kurur. Kızartmalık etlerde ise, ideal kalınlık 1 cm civarındadır.
Etin besin değerleri ızgara olarak pişirildiğinde büyük ölçüde korunur. Pişirmeden önce etlerin üzerini bir fırça ile hafifçe yağlayıp, iyice kızdırılmış ızgaraya koyun. Bu şekilde etin dış yüzeyi kabuk bağlar ve suyu dışarı akmaz.
Haşlayacağınız etleri doğrudan soğuk suya koymak yerine kaynamakta olan suya atın. Bu şekilde etin üst kısmı kabuk tutacağından besleyici özellikleri suya geçmez, içinde kalır.

Eti sote şeklinde pişirirken et parçalarının eşit büyüklükte hazırlanmış olması önemlidir. Eğer parçalar küçük ise pişirme kabının ağzı hep açık tutulmalı, büyük iseler malzemeler rengini bulunca pişirmeye kapak kapatılarak devam edilmelidir.

Son olarak, eti pişirdikten sonra en az 4-5 dakika bekletip öyle servis edin. Böylece hem lezzeti yerine oturacak hem de daha kolay kesilir hale gelecektir.

  • Paylaş