Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ethem Sarısülük'ün katili olan polisin serbest bırakılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hukuktan hiç anlamıyorum yorumlarım ne kadar doğrudur bilmiyorum ama... Video görüntülerinden izlediğim kadarı ile polis inanılmaz bir panik içerisinde... Neden sadece o orada diğer polisler diğer tarafta bilemiyorum ama olmuş o orada kalmış diyelim... Polis panik yapmış (neden paniklemiş o da meçhul; karşısındaki insanların silahı falan olmadığı gibi canına kast da yok)... Olmuş vurmuş panikle... Sadece şunu soruyorum... Araba kullanıyorum gece karanlık falan korkmuşum çok ıssız her yer... Önüme birden bir adam atladı panikledim bana zarar verecek zannettim... Panikledim adamı ezdim... Meşru müdafaa mı?
  • Paylaş
2

Batuhan Bulut, Tabiki meşru müdafaa değil. Meşru müdafaa için mevcut bir saldırının olması veya bir saldırı olacağının mutlak olması gerekir. Her paronayak düşünce veya panikte yapılan eylemlere meşru müdafaa damgası vurulsa dışarda insan kalmazdı. Polis de oraya göstericilere vurmaya giriyor kesilmemiş videoyu izlediyseniz.

İmamefendi, acele etmeyin daha bunun itirzları üst mercileride var. o memur arkadaş? ceza almadan kurtulamaz benim seyrettiğime göre işi zor 18-46 yılla yargılanır bir ihtimal 28-36 yıl cezayı alır 2015 te kesınleşirse 2043te çıkar

Polis, meşru müdafaa gerekçesi ile bırakılmıştır. Meşru müdafaada orantılı sınırın, mazur görülebilecek bir korku ve heyecan ile aşılması da eklenmiştir. Ortada silahsız eylemciler varken sırf onları darp için kalabalığa giren bir polis vardır videoda. Dolayısıyla meşru bir müdahale yoktur. Olsa dahi ortada orantılılık yoktur. Kanaatimce polisin serbest bırakılması Türk Ceza Kanunu'na aykırılık oluşturmaktadır.
  • Paylaş
Meşru müdafaa kanaatimce eğer insanlar taş atıyorsa bir kapsül biber gazıyla olabilir. Eğer insanlar taş atmaya devam ediyorlarsa onlar taş menziline girmeden yine bir kapsül biber bombası olur. Bir gaz bombası da insanları uzakta tutmaya yeterliyken insanları gaza boğmak bile meşru müdafaa sayılamaz. Kaldı ki bu polis kendi iradesiyle, hiç kimse çekmezken ve öyle bir emir almamış olduğu halde öldürücü ateşli silahını çekmiş ve ateş etmeye başlamıştır. Bir kere o polisin yaptığı gibi kahramanlıklara girişip bir de panik yapıp insanlara ateş edebilen bir psikoloji sahibi kişiye silah verilmemeli. Evet polisin psikolojisine bakmadan o silahı ona emanet eden kişi ya da kişiler de suç ortağı oluyor olmalı ceza yasasına göre (tabii bunu hukukçu arkadaşlarımız daha iyi bileceklerdir.) Bu durumda ama yine de tetiği çeken, bir insanı öldüren daha suçlu, bence en azından hapse atılıp bir süre toplumdan uzaklaştırılmalı (belki de oldukça vahim psikolojik bir problemi olduğundan psikolojik tedavi görmeli ve tedavi esnasında hastahanede tutulmalı).

En büyük günahlardan biri değil midir haksız yere bir cana kıymak?..
  • Paylaş
1

Redeye, Elinde çekiç olana her şey çivi gibi görünürmüş düşüncesi ile çekiç ehliyetine akli melekelere dair bir çalışma, değerlendirme ile varılması gereğine katılıyorum.

Polis memuru kalabalığın içinde kalmıştır. Ve kendini korumak için silahını havaya ateş açmıştır. Burada doğru olan bir durum söz konuşunuz çünkü burada polis memuru topluluk tarafından darp edilebilir silahı elinden alınabilir ve hatta öldürülebilirdim. Bu yüzden polisin yapmış olduğu davranış son derece doğrudur. Ceza almasını gerektirecek bir durum da söz konusu değildir. Ayrıca bu polis memurları yaklaşık olarak 40 veya 60 saat arasında çalıştırılmasına sağlıklı düşünmesi veya davranması beklenemez. Bu da olayın farklı bir boyutu.
  • Paylaş
3

Batuhan Bulut, Beyefendi bilmiyorum ceza hukuku konusunda bir bilginiz var mı ya da hiç açıp kanun okudunuz mu ama bir polis ya da kimse öyle kafasına göre silahı çekip ateş açamaz. O polis oraya neden girmiş arkadaşları diğer taraftayken? Bunu da bir düşünün öncelikle. Olayda 'doğrudan kast' olduğunu söylemedim asla. Ancak net bir biçimde durumuna göre 'dolaylı kast' veya 'bilinçli taksir' var. Anlamlarını öğrenip yorum yapabilirsiniz. Olayda bir meşru müdafaadan bahsedilemez zira orada linç olma durumu yok. H er yeri kask ve çelik yelekle sarılı bir polis 10 metre ötesinde duran polisler ve tomanın varlığı halinde nasıl linç edilebilir? Olaya biraz vicdan açısından bakın. Orada bir insan öldü, bu ölümle kim bilir kaç hayat söndü. Bu çocuk siyasete ve şiddete kurban gitti. Siz de artık bırakın şu samimiyetsiz ve taraflı siyasetinizi. Siz ve sizin gibiler bu olaylara prim verdikçe yarın sizin öz evladınız da orada can verebilir Allah korusun. O yüzden tekrarlıyorum, taşa karşı silah ile meşru müdafaa olmaz.

Murat Koyuncu, Ben hukuk bilgisini 2 yıl polis okulunda aldım . 2 tane hukuk terimi okuyup sonrada olayları üstün körü yorumlamak gayet normaldir . Grup içerisinde kalıp linç edilen sayısız polis memuru vardır . Ayrıca o silah polis sus diye verilmemiştir . Kullanmak icinde kimseden izin almaz gerekli şartların oluşması durumunda silahını kullanır . Silahın kullanım durumlarını hukuk kitaplarında bulamazsın pvsk okumanı şiddetle tavsiye ederim .

Redeye, Ben de biliyorum 70. saatten sonra en profesyonel askerlerin bile gözü açık rüya gördüklerini. Sağlıklı düşünemeyecek insanlar kamu otoritesi eli ile sokağa salınmasın o vakit...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

686 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt