Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-Ticaret sektöründe kargo ücreti nasıl hesaplanır?

- Diyelim ki e-ticaret sitesine gelen bir müşteri, birden fazla ürün sipariş edecek, ürünler de farklı olsun. Bunların direkt olarak desi toplamlarını alarak mı kargo ücreti hesaplanır, yoksa farklı bir algoritma var mıdır ? - Uzaklık ile ilgili incelediğim birkaç e-ticaret yazılımında girilebilecek parametre alanı göremedim. Kargo hesaplanırken, uzaklık işin içine katılmıyor mu ? Eğer katılıyorsa, bunu desi algoritmasına nasıl entegre edebiliriz?Düzenle

Bu tür hesaplamarı siz yapmıyorsunuz, karşı lojistik firmasının size sağladığı API üzerinden sadece data transferi yapıyorsunuz.

Önceden sizinle sözleşme yapıyorlar. Örneğin; Sizden 3 kutu boyutu istiyorlar. Onlar için size İstanbul içi ve dışı olmak üzere kilometre limitlerine göre teklif hazırlıyorlar. Sizde bu teklif üzerinden sözleşmeyi imzalarsanız, tüm gönderilerinizin fiyatını, teklifteki değere göre hesaplıyabiliyorsunuz.


Her firma için aynı/sabit değerle yoktur. İşlem hacmine göre değişir ve hiç bir firmanın size böyle sorgulanabilir bir fiyat verisini sunacağını sanmıyorum. Çünkü, o servisi vermesi demek istediğiniz her türlü kombinasyon için firmanın fiyatlama politikasını öğrenebilmeniz anlamına geliyor, ki Lojistik firmasında aynı işi yapan ve aynı hacimde çalışan firmalara bile farklı fiyatlar verilebiliyor. Bu da gizliliği ön plana çıkartıyor.


İyi Çalışmalar.

  • Paylaş
Normalde kargo ile anlaşırken, teklifi desiye ve bölgelere göre bir tablo olarak alıyorsunuz. Ücret hesaplaması bu tabloya göre yapılıyor. Yani, ücret hesaplanırken hem desi hem de uzaklık işin içerisine giriyor.

Özel bir anlaşma yaparsanız, bölgeleri işin içerisinden çıkartarak Türkiye'nin her tarafına desiye göre bir fiyatlandırma alabilirsiniz ki, en güzeli de budur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1337 Görüntülenme9 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları