Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-ticaret sitesi kuruluş aşamaları nelerdir?

Öncelikle piyasa araştırması yapın, fiyat rekabeti olan, kâr marjı düşük olan piyasadan uzak durun. Düz mantıkla şöyle düşünün: Siz bir ürünü toptancıdan 50TL'ye alıp "katalog fiyatı olan" 60TL'ye satacaksınız diyelim. Eğer herkes katalog fiyatından satıyorsa, sıkıntı yok. Ancak sizin rekabet bile edemeyeceğiniz kadar büyük bir site, (örneğin Hepsi Burada) fiyat kırıyorsa, o piyasadan uzak durun. Zira toptancılarla bağlantı yapması sebebiyle, böyle siteler sizin 50TL'ye aldığınız malı 30TL'ye alıyordur. Bu yüzden asla onlar kadar fiyat kıramazsınız.

Siteyi kurmaya karar verdiğinizi varsayarsak,
 • Bir marka yaratmalı ve patentini almalısınız.
 • Mal tedarik sürecinde bir sıkıntı yaşamayacağınızı garantiye almalısınız. Bizim fiziki mağazamız var, yıllardır mal aldığımız toptancılarımız, bağlantıda olduğumuz markalarımız var diye düşünüyorsanız hata yaparsınız. İşin içine E-Ticaret girince, birçok marka ve toptancı mal vermekten kaçıyor. Bunun sebeplerini burada yazmak istemiyorum ancak gerçek ne yazık ki böyle.
 • Hazır bir E-Ticaret sistemi kullanarak ya da kendi yazdırdığınız bir E-Ticaret sistemi ile sitenizi açmalısınız.
 • Siteniz açıldıktan sonra, banklara gerçekleştireceğiniz sanal pos başvurularının sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi için sitenizin düzenlemelerini yapmalı (iletişim bilgileri, SSL sertifikası, sade ve güven veren bir görünüm) ve ardından banklara pos başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.
 • Alternatif bir ödeme sistemi kullanmayacaksanız (ki kullanmamanızı öneririm) sanal pos başvurunuzun sancılı sürecine katlanacaksınız. Taksitli satış yapmak istiyorsanız, ne yazık ki Bonus, World, Maximum, Axess, CardFinans vs. gibi kartların tümünü almanız gerekiyor. 5-6 bankanın her birine girecek, 50şer imza atacak, bir sürü form dolduracaksınız. Bunlar kolay kısmı, zor olan kısmı ise "bankların sanal pos verme yanlısı olmaması sebebiyle" sizlere çıkaracağı bir sürü ıvır zıvır ve daha da önemlisi sanal pos ücretleridir.
 • Bir kargo şirketi ile anlaşmanız gerekiyor. Projenizden eminseniz, biz ayda 1000 kargoyu garanti çıkaracağız diyerek iyi bir fiyat alabilirsiniz. Ancak sitemiz yeni, kaç kargo çıkartırız bilmiyoruz diyorsanız, size verecekleri fiyatlara katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Diğer sitelerdeki 3.99TL kargo fiyatını görüp, kendiniz kargo fiyatını o seviyeye çekemeyince, bir sıkıntı olduğunu fark ediyorsunuz zaten.
 • E-Ticaret'in olmazsa olmazı AdWords reklamlarını sizin de vermeniz gerekecek. Bunun için hesap yönetimini doğru yapan bir SEM uzmanı bulmak kolay bir iş değil. Doğru yapılmış bir optimizasyonla reklam bütçenizi yarı yarıya azaltabilirsiniz. Yanlış bir optimizasyon ise sizi milyarlarca zarara uğratır. Reklamlara verdiğiniz paranın kârdan fazla olduğunu gördüğünüzde çok geç olabilir.
 • AdWords'e uzun süreli olarak bel bağlamak yanlış bir harekettir. Bu yüzden SEO, E-Ticaret'in olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Marka imajınızı bozmadan, spam linkler almadan nasıl SEO çalışması yapabilirsiniz, bunu bulmalı ve çalışmaya başlamalısınız.-Eh tabii bir de, sosyal medya çalışması yapmak, markalaşmak gerekiyor. Gün içerisinde sürekli olarak markanız hakkında yazılanları takip etmeli, cevap vermelisiniz.
 • Birkaç ufak tefek şey: Fatura, broşür, iade formu vb. bir sürü şey bastırmanız gerekecek. Kolay görünüyor, 2 günde matbaaya bastırırım diyorsanız, hiç öyle olmayacağını şimdiden bilin.-Ayrıca başlangıçta en sıkıntılı süreçlerden birisi de müşteri ilişkileridir. Size gelen maillere / telefonlara doğru bir şekilde cevap verecek birisine ihtiyaç duyuyorsunuz.. Diksiyonu ve Türkçesi düzgün, sabırlı bir kişi olması gerekiyor.-Sitenizin güzel bir tasarımı var, reklamlardan bir sürü kişi giriyor ama satın alma olmuyor. Acaba neden? Size güzel görünen bir site, kullanıcılar için çok farklı anlamlara gelebiliyor. Bu yüzden Analytics ve Metrica gibi araçları kullanmayı oldukça iyi bilen, kullanıcı davranışları konusunda uzman bir kişi gerekiyor ki, kısa zamanda hatalarınızı düzeltip sitenize giren müşterilere satış yapabilesiniz.

Biraz fazla yazdım görünüyor biliyorum ama, inanın ki tam tersine, aslında çok az yazdım. Bu yüzden, E-Ticaret'e doğru bir ekiple, doğru bir şekilde girmek gerekiyor. Yukarıda yazdığım aşamaların hepsinden ve daha nicesinden geçeceksiniz, şimdiden kolay gelsin :)
 • Paylaş
 • Eğer bu işe yeni başlayacaksan pazarda ciddi şekilde rekabet olduğunu bilmelisin. Dolayısıyla rekabete ne oranda dayanacağını iyi hesapla. Yani, sermayen seni ne kadar süre para kazanmadan götürebilir, bunu iyi düşün. Risk sermayen ne kadar, bunu bil.
 • Vergi ödemekle yükümlü bir iş yapacaksın, bu yüzden eğer bir şahıs işletmen yoksa şahıs işletmesi kur. Eğer annenin ya da babanın üzerine işletmeyi açmayı düşünüyorsan bil ki emekli aylıklarında bir miktar kesinti olacaktır. Bir yer göstermek zorunda olacağın için evini ''home office'' olarak gösterme imkanına sahipsin, bu sana önemli bir maliyet avantajı sağlar.
 • Her işte olduğu gibi bu konuda da iki şeye odaklanmalısın. Satacağın ürün fark yaratıyor ve pazardaki bir ihtiyacı karşılıyor mu? Eğer bir fark yaratmıyorsa pazardaki muhtemel rakiplerinin müşteriye sağlamadığı bir avantajı sağlıyor mu? Eğer cevabın ikisine de hayırsa, e-ticaret hayal gibi.
 • Ya en hızlı servisi sun, ya en kaliteli ürünü sat ya da en ucuz fiyattan sat. Hepsini yapmaya kalkarsan işi zorlaştırırsın.
 • İlk deneyimin olacaksa, hazır e-ticaret paketleriyle işe başlayabilirsin. Çünkü diğer seçeneklerde uzman olmadığın için inanılmaz bir zaman kaybı yaşayacaksındır. Herşeyi kurulmuş şekilde gelen bir sistemle işi büyütüp kendi altyapısını kullanan birçok başarılı girişim var. Başkaları kesinlikle seni Prestashop, Magento, Oscommerce vb gibi açık kaynak çözümlere yönelteceklerdir bu seçimler işi biraz bilenler için iyi olsa da yeni başlayanlar için motivasyon düşürücü olabilir.
 • Ciddi bir pazarlama bütçesi oluşturmalısın. Şunu unutma ki artık başarılı olan e-ticaret siteleri milyon dolarlık reklam harcamaları yapıyor. Tamam sen o kadar büyük olmayı hedeflemiyor olabilirsin fakat pazarlama işin çok önemli bir ayağı. Aklında mükemmel bir fikir olabilir, ama bu fikri kimse görmedikten sonra ne işe yarar?
 • Pazarlama bütçesi ayıramayacağını düşünüyorsan senin kendi başına yapabileceğin en iyi pazarlama modeli sattığın ürünlerle ilgili sağlam bir blog hazırlamak olacaktır. İçerikle potansiyel müşterileri sitene çekebilirsin.
 • Son olarak siteniz güven vermeli. Hem tasarımsal açıdan hem de gerçekten alışveriş güvenliği açısından. SSL sertifikaları, 3D Secure konuları... İyi araştırın.
 • Yılmayın... Başkalarının motivasyonunuzu bozmasına izin vermeyin. Küçük küçük fakat emin adımlarla ilerleyin.
 • Paylaş

En başta şahsi veya limited olmak üzere bir şirket kurmalısınız. Ardından bir firmayla anlaşıp domain seçiyorsunuz ve size uygun e-ticaret paketini satın alıyorsunuz. Buraya kadar herşey normal. Sonra daha iyi satış yapabilmek için bankalardan sanal pos makinesi alıyorsunuz. Bunun için gerekli olan SSL sertifikasını da alıyorsunuz. Bütün bunlar için ödemeleri yaptıktan sonra bayilik alırsanız çok iyi olur. Örneğin Arena bayiliği aldınız ve 10.000 çeşit ürün anında web sitenize resimleriyle birlikte eklendi. Yapmanız gereken tek şey kar oranı belirleyip müşteri bulmak.

Bu anlattıklarımda hiç bir terslik yok ve neredeyse herkes bu sistemi kuruyor. Ama unuttukları birşey var: “Fiyat rekabeti” çok acımasız. Şimdi diyebilirsiniz ki kar oranını çok düşük tutacağım. Tamam size örnek vereyim arena toptancı firması X malını 5 liraya dağıtıyor olsun. Piyasada herkes 7 liraya satsın. Siz de 6 liraya sunun. Tek tük satarsınız fakat piyasadaki büyük dilimi büyük firmalar yiyiyor. Arena size 5 liraya mal verirken diğer adam miyonlarca lirayı bastırıp o malı arenadan 3 liraya alıyor ve 4 liraya satıyor. Gel de rekabet et.

Diyeceğim şu ki, e-ticaret sitesi kurup para kazanmak zor iş değil. Yaklaşık 6-8 milyar maliyet ile sisteminizi kurabilirsiniz. Fakat gerçekten para kazanmak istiyorsanız alım gücünüzün çok iyi olması gerekiyor. Bu işi sadece siteyi kurdum paralar gelsin olarak düşünmeyin. Yine de kafaya taktım yapacağım diyorsanız, bu işi ciddiye alın. Satın alma kısmına önem verin. Ayrıca küçük de olsa depolama şart. Deposuz satış b2b çok rağbet görüyor ama tuzağa düşmeyin. Başarılar.

 • Paylaş
1

Cemil Tuncay, Yorum için teşekkürler her yorumdan alınacak dersleri alarak bir sistem oluşturmak için çalışıyorum.O yüzden yapılan her yorum benim için çok değerli.

Aşağıdaki kaynakta eticaretmag'ın detaylı şekilde hazırladığı yeni başlayanlar için e-ticaret sitesi kurma rehberi var, faydalı bilgiler mevcut, sevgiler :)

eticaretmag.com/yeni-baslayanlar-icin-e-ticaret-sitesi-kurma...
 • Paylaş
Güzel ve doyurucu bir anlatım tşkler...
 • Paylaş
6

Sevgiseli, Başlarken çok para gerektirmiyor. Yapan bir arkadaşım vardı.

Birkan , bence asıl başlarken gerekli en azından tanıtımını yapmak için

Sevgiseli, Soruda kuruluş dediği için açılışı için fazla para gerektirmediğini söyledim.

Aykut Başyiğit, "Fazlaca para" fazlaca yanlış cevap...

Birkan , Parasız nasıl yapacaksınız çok merak içersindeyim.Anlatın da biz de yararlanalım.

Feyzi Erdem, scriptlerden, css dosyalarından, tema düzenlemeden ve en önemlisi seo dan anlamıyorsan para harca ama adam akıllı olsun. oturduğun yerden para kazanırsın.
<a href="damlaofis.net" title="Ofis Mobilyaları"</a>
<a href="ucuzofiskoltuklari.com" title="Ofis Koltukları"</a>

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3146 Görüntülenme23 Takipçi7 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Pazarlama sitesi yapmak için hangi şartlar gereklidir?