Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-ticaret yapmanın gerektirdikleri nelerdir?

kendi e-ticaret sitem ve gittigidiyor üzerinden ürün satışı yapabilmek ve fatura kesebilmek için minimum yapılması gerekenler nelerdir?Düzenle
Genel olarak her nerede olursa olsun ister fiziki olarak bir dükkanda, ister sanal olarak internette satış yapıldığında unutulmaması gereken şey, ticari nitelikte bir iş yaptığınız takdirde bunun vergiye tabi olduğunun bilinmesidir. Kanunu bilmemek, maliyede dahil olmak üzere hiçbir yerde mazeret olarak kabul edilmeyecektir. Bu nedenle ticaret yapıldığında önce satılan ürün için fatura kesilmesi daha sonra da doğacak vergilerin ödenmesi şarttır. Sizde sistem üzerinde ticaret yapacaksınız bunun için her satılan ürününüzün faturasını alıcılara düzenlemek ve doğacak vergileri ödemekle yükümlüsünüz.

Türkiye Cumhuriyeti vergi sistemi ve uygulamaları oldukça teknik ve uzmanlık gerektiren bir konudur. Ayrıca, kullanıcıların sitenizde vaya başka bir sitede gerçekleştirdikleri işlemler ve hukuki durumları (şirketler, vakıflar, şahıslar, dernekler vs.) çeşitlilik göstermektedir. Bu sebepten sizin vergi konusunda yorum yapmanız, bu değişkenlikler göze alındığında son derece zordur. Her kullanıcının vergi durumunun farklı olmasından dolayı, mali müşavirlerden görüş alarak kendi konumunuzu değerlendirmeniz gerekmektedir.

Eğer satışlarınızda belirli bir devamlılık (her ay belli bir tutarda veya sayıda satışınız)yoksa; belli aralıklarla, kendinize veya bir yakınınıza ait eşyaları satıyorsanız ve sattığınız ürünler ticari bir müessesenin (şirketin) envanteri içinde değilse, işlemleriniz zati eşya satışı sınıfında yer alacaktır. Bu tanıma uygun zati eşya satışları, mevcut vergi uygulamalarına göre vergiye tabi değildir.

Genel kural olarak, ticari amaç taşıyan bütün satıcılar (hem vergi mükellefi olan şirketler hem de vergi mükellefi olmayan şahıslar) E-ticaret sitelerinde yaptıkları satışların her türlü vergisini (KDV, gelir vergisi vs.) ödemekle mükelleftir.
  • Paylaş
Bazı şeyler var, yapmasanız da olur. Bir alternatif vardır bunlarda... Belki sosyal medya kullanmadan büyüyebilirsiniz, reklam vermeden, seo yapmadan kulaktan kulağa müşteri çekersiniz. Fiyatlarınız yüksek olur, elit bir kesme hitap edersiniz. Stok tutmaz ve bunu müşteriye belirterek kargosunu 15 gün sonra gönderirsiniz. Ya da ne bileyim, farklı şeyler... Size sorun yaratmazlar.

Bir de mutlaka sorun yaratacak şeyler var, olmazsa olmaz şeyler. Bence E-ticaret yapmanın gerektirdikleri olarak bunları listeleyebiliriz. Aşağıdakileri doğru bir şekilde yapmazsanız, E-Ticaret sizin için hayal olarak kalacaktır.

  • Mal tedariği
  • Stok takibi ve yönetimi
  • Müşteri ilişkileri ve yönetimi
  • Kargo süreci yönetimi
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

666 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt