Bilmek istediğin her şeye ulaş

E-ticarette karşılaştığınız dolandırıcılık taktikleri nelerdir?

Bu konuyu sahibinden.com üzerinden bir satış yaparken karşılaştığım bir olaydan dolayı sorma gereği hissettim.Düzenle

Bir fotoğraf makinesi için satılık ilanı verdim. Birkaç gün sonra İngiltere'de yaşayan birisi makineyi Nijerya'da yaşayan bir akrabası için almak istediğini ve kargo ücretini karşılayacağını söyledi.

Ödeme seçeneği olarak bankalar arası havale yöntemini seçtik. Bana parayı yatırdığını ve bankadan paranın yattığına dair onay e-postası geleceğini söyledi. Gelen onay e-postasında transferin kargo teslim edildikten sonra yatacağı yazıyordu.

Alışveriş çok hızlı olduğu için şüphelendim. Mail adresi de oldukça garipti. Citibank Londra şubesine ait olduğu gözüken mail adresini google'da arattığımda benzer mail adresleri ile yapılan birçok dolandırıcılık olduğunu gördüm ve satıştan vazgeçtim.

  • Paylaş

Bu hikayeyi yaşamadım duydum. İki kişilik güzel bir dolandırıcılık taktiği: Ebay'de açık arttırmalı bir üründe ilk kişi düşük bir teklif veriyor, ikinci kişi ise ürünün değerinin üstünde bir teklif veriyor, dolayısıyla kimse onun teklifinin üstüne çıkmıyor ve ürünü takip etmiyor. Yüksek teklif veren kişi açık arttırma süresinin bitmesine saniyeler kala teklifini geri çekiyor ve düşük teklif veren kanka ürünü yok pahasına alıyor. Başlarda bu mümkündü ama artık teklifleri sadece satıcılar yazılı istek üzerine geri alabiliyorlar.

  • Paylaş

Birde Türkiyede sık kullanılan kapora alma yöntemidir. Ancak burada 100 TL yi fazla geçmeyen miktarlarda bankmatiklerden kartsız işlem yoluyla kapora istenir. Son anda ise alıcı telefonun arızalı olduğu ve sms leri göremediğini söyleyerek havaleyi alacak kişinin tlf numarası yerine sizin tlf numaranızı yazdırarak gelen şifreyi telefonda kendisine söylemenizi ister. Bu durumda havaleyi alan kişi olarak siz göründüğünüz için yasal takip ve şikayet konusu engellenmiş olur.

  • Paylaş
Galaxy S4 fotoğrafını koyup oyuncağını sattıktan sonra zaten size telefon satacağımızı taahhüt etmedik denmesi.
  • Paylaş
Şahsım adına şimdiye kadar eticarette bir dolandırıcılık ile karşılaşmadım.

ancak şöyle bir durum ile karşılaşmıştım, bu sefer dolandırıcılıkdan biraz daha farklı bir durum: bir müşteri yüksek tutarda sipariş veriyor ve bir kaç gün sonra sipariş verdiği eitcaret sitesini arayarak telefonda hakaret ediyor. Eticaret şirket yetkilileri de müşteriyi mağdur etmemek adına müşteriye alt limitsiz hediye çeki tanımlıyor. Çek tanımlandıktan sonra müşteri siparişi iptal ediyor ve aldığı çek kar kalıyor. Aynı müşteri bu işlemi bir çok kez tekrarladığında sipariş tutarı kadar hediye çeki elde etmiş oluyor. Aynı zamanda sipariş iptali yaptığı için parasını da geri almış oluyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1444 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt