Bilmek istediğin her şeye ulaş

Etik ve ahlak arasındaki fark nedir?

Etik Fransızca, ahlak Arapça'dır. İkisi de aynı anlama gelir. Türkçesi ise hiç kullanmadığımız aktöre ya da sağtöredir.
  • Paylaş
Etik bir davranışın toplumsal doğruya uygun olma durumudur aslında. Fazla mesaiye kalmadan fazla mesai ücreti almak etik değildir.

Ahlak ise dönemden döneme farklılık gösterebilen, bireysel ve toplumsal davranış kurallarından oluşur. Küfür etmek,açık saçık giyinmek ahlaki olmayabilir.

Etik ahlaki temellere uygun olup olmama durumu olarak da özetlenebilir.
  • Paylaş
Etik kurallar insanların belirlediği uyum kurallarıdır. Ahlaki kurallar ise Allah'ın koyduğu kurallardır. Bir örnek verecek olursak; Hindisdan'da bir eve misafir olan kişi, yediği yemekten sonra geğirmez ise bu ev sahiplerine saygısızlık ve yemeği beğenmediği şeklinde karşılık bulur. Hind kültürüne göre misafir yemeği beğendiyse mutlaka geğirmelidir. Bir başka örnek ise Tibet'te bir misafir evden uğurlanırken ev sahibi misafire arkadan dil çıkarır. Bu uğurlar olsun manasındadır. Eğer bu iki şey yapılmadığı takdirde bunun bir cezası yada yaptırımı yoktur, kişi sadece başkalarının gözünde saygınlığını düşürür. Ancak Allahın koyduğu ahlaki kurallar ise bu ikisini de kötü bir iş addeder ve kötülük derecesine göre mahşerde bu davranışların bir cezası vardır. Bazen Allahın koyduğu ahlaki kural ile insanın koyduğu etik kural birbirleri ile bazı olaylarda hem fikir görüş bildirebilirler. Mesela işlek bir yolun ortasına hacet gidermek her iki kurala görede kötü bir iş olarak addedilir, bu fiilin hem insanlar nezdinde hem de Allah nezdinde bir cezası vardır. Bazen de Allahın koyduğu ahlaki kuralları insanların bir kısmı olumlu karşılar, bir kısmı ise olumsız karşılar, mesela zina gibi... Kısaca şunu diyebiliriz ki Ahlaki kurallar ile etik kurallar arasında bir yaptırım farkı vardır. Bunlar kötülük derecelerine göre ceza alır veya almazlar.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4243 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları