Bilmek istediğin her şeye ulaş

Etkili bir konuşmada jest ve mimiklerin önemi nedir?

Beden dili, ilk insandan günümüze gelişerek, içinde bulundukları toplumların yapısına, kültürlerine göre farklılıklar göstererek günümüze kadar gelmiştir.

Sözün taşıdığı duygu anlamı veya içeriği ile davranışlar arasındaki uyum inandırıcılığın çok önemli bir unsurudur. Vücudun genel hareketleri, duruşu jest, yüzün genel hareketleri ise mimik kavramıyla anlatılır. Jest ve mimik vücut dilinin konusudur.

Ağzımızdaki dilin söylediğinin etkisi vücut dilinin özellikle mimiklerin söylediğinin yanında çok etkisiz kalır. Söz ve davranış uyumunu başaran konuşmacı büyük bir ilgiyle izlenir. Kişilerin doğal halleri en uygun mimikleri gösterir. Mimikte yapmacıklık konuşmayı tamamen lekeler. Dengeli jest ve mimikler inandırıcılığı arttırırken aşırı abartı ise doğallığı yok eder. 

Başkalarına aktardığımız mesajların en az %60’ı sadece yüz hatlarımız ve vücudumuzun genel görünümünden kaynaklandığı söyleniyor. Dinleyiciler için asıl önemli mesaj dilimizin söylediği değil jest ve mimiklerimizin söylediğidir.   

Şunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamalıyız ki, çok iyi bir konuşmacının karşısındaki dinleyiciler bile, konuşmacının konuşmasından çok, konuşmayı yaparken kişinin ne kadar istekli, ne kadar canlı konuşma yaptığı ve bu konuşmasını yaparken samimiyeti ve inandırıcılığının ne kadar olduğu yolunda dikkatlerini yoğunlaştırırlar. Çünkü dinleyicinin etkilenmesini sağlayacak unsurlar bunlardır.

Aynı metni, düz yazı okur gibi hiç bir jest ve mimik yapmadan bir de çok doğal bir şekilde konuşur gibi jest ve mimikler kullanan iki konuşmacıyı düşünün. Hangisini dinlemek isterdiniz sizce?
  • Paylaş
1

Eyup Buran, jest ve mimikler insanları farklı kılan ufak ayrıntılar olsa gerek :)

Jest ve mimik;insana farklı hava katan bambaşka şeyler,birinin sempatik,karizmatik,çekici ya da itici olduğuna bu şekilde karar veriyoruz.

Birinin doğru ya da yalan söylediğini bu şekilde sezimliyoruz. 

Samimiyetine,içtenliğine bu şekilde anlam yüklüyoruz.

Ve tüm bunların adına beden dili diyoruz,beden dili kaynağını burdan alıyor.  Bunlar olmasaydı,hiç kimsenin hiç bir hareketini anlayamadığımız soğuk buz gibi bir hayat yaşıyor olurduk herhalde..Ötesi yok sanırım,daha ne denilebilir :)
  • Paylaş
Bilmiyorum bende size soruyorum
  • Paylaş
Günümüzde insanlar ne söylediğinizden ziyade nasıl söylediğinizle ilgilendiği için çok!
  • Paylaş
11

Eyup Buran, günümüzdeki bayanerkil topluma ilerleyis bu yuzden dıyebiliriz.

Sevgiseli, Bayanerkil topluma ilerleyiş mi var hani nerde? :)

Eyup Buran, peki eski topluma gore cinsellige erkeklerın egiliminin artması bunu karsılayacak olan bayanların bır resmı ıcın anne babasına bıle laf soyleyebılecek ınsanların turemedıgı varsayımını göz ardı edebılırmıyız :)

Sevgiseli, Resimle ilgili bir sorun olmuş galiba :) Bakın sizin de belirttiğiniz halde kaçırdığınız nokta şu: toplum hala "erkeklerin eğilimlerine" göre hareket ediyor.

Eyup Buran, erkeklerin egilimlerini bicimlendiren fonksiyonlara yonelmek bu konuya ısabet getırecektır. Hayır resımle ılgılı bır sorunum yok ama toplumumuzun ve ınsanların ulastıgı mezıyetlerden hosnut dıılım sadece .

Sevgiseli, Meziyet derken kastettiğiniz ne? Erkekler eğilimlerini kendileri biçimlendirecek kadar özgürler. Ama kadınlar öyle mi sizce? Onların birşeye eğilmeye bile hakkı yok.

Eyup Buran, Neye eğilmeye hakları yok cok merak ettim simdi :) meziyet derken hunharsızca kazandıkları davranıslar ve fıkırler butunu kastım.

Sevgiseli, En basitinden akşam dışarı çıkan kadına iyi gözle bakılmayan bir ülkede yaşadığınızın farkında değilsiniz galiba.

Eyup Buran, benim yasadıgım yer Ankara icin pek de gecerli diil acıkcası ayrıca belirli bir saatten sonra zaten bence de cok fazla dısarda kalınması makul dııl bu erkek ıcın de bayan ıcınde tabı kı bu benım gorusum .

Sevgiseli, Çok fazla dışarıda kalınca ne oluyormuş?

Eyup Buran, Bakın efendım ben sızın yasam tarzınıza karısamam ama bu dunyada ıyı nıyetlı ınsarlar da var kotu nıyetlı ınsanlarda var. Takdır edersınız kı bır bayan kendını belırlı yukumluklerde koruyabılır konum belırlı bır boyuta geldıgı zaman pek kendını koruyamaz. Bunun benzerindeki olaylara mahal vermemek ıcın cok fazla dısarı cıkmasını dııl belırlı bır saatten sonra dısarı cıkmasını tasvip etmıorum . Sonucta ev ahalısının hepsının veya belırlı bır kısmının bunu yaptıgını dusunecek olursak zaten evdekı duzenin de bzulması cok zor olmayacaktır.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

10083 Görüntülenme11 Takipçi4 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Jest ve mimik etkili bir konuşma için ne kadar gereklidir?

  • Vücut dili konuşma esnasında ne kadar etkilidir?

  • Jest ve mimik kullanarak daha etkili konuşmak mümkün müdür?