Bilmek istediğin her şeye ulaş

Etkili psikolojik danışma teknikleri nelerdir?

En önemli nokta, danışanımıza değer verdiğimizi ve onu dinlemeye hazır olduğumuzu hissettirmektir. Bunu da şu yollarla yapabiliriz:

Aktif veya Yansıtıcı Dinleme
Temek nokta, karşımızdakinin söylediğini anladığımızı hissettirmektir. Tabi bu her söylediğini onaylamak demek değil. Danışan anlatırken, onun ifadelerinin biraz değiştirip belki biraz yorum katıp tekrarladığımızda onu anladığımızı hisseder. Yani sadece "evet", "hayır" gibi sözcükler kullanmak yeterli değildir.

Beden Dili
Beden dilimizle danışanı konuşmaya teşvik etmeliyiz. İletişimin %55’i beden dili, %38’i ses tonu ve %7’si ise kullanılan kelimelerdir. Beden dilimiz, danışanı rahatlatıcı olmalıdır. Ona doğru konuşmak, göz teması kurmak, başka herhangi bir şeyle ilgilenmemek gibi.

Soru Sorma
Soru sorma danışmanlık için önemli bir araçtır. Sorumuz açık uçluysa iletişim devam eder. Kapalı uçlu sorular iletişimi bitirir. “Aradan geçen zaman duygularını nasıl etkiledi? ” şeklindeki sorular iletişimin devamlılığı açısından tercih edilebilir.

Özet
Genellikle seansın sonunda yapılır. Görüşmenin bir özetini çıkarıp ana noktaların altını çizeriz. Yapılan görüşmenin bir yol haritası çıkarılır.

Not Alma
İlk görüşmede notlar almak doğru değildir. İkinci görüşmeden sonra danışanın yanında not alınabilir. İlk görüşmeden hemen sonra, danışan gittikten sonra not almak iyi olabilir.
  • Paylaş
-empati
-koşulsuz kabul
-koşulsuz saygı
güven ortamını bu tekniklerle sağlayabiliriz. Güven ortamı sağlandıktan sonra zaten etkili PD yapabiliriz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

318 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt