Bilmek istediğin her şeye ulaş

Etrafımızda ben agnostiğim, deistim, ateistim diyen ve aynı zamanda kapalı olan arkadaşlar var. Sebebi ne olabilir ve herhangi bir şekilde yardım edilebilir mi?

Bu aralar sık karşılaşıyorum ve kapalı kişileri yadırgamıyorum yanlış anlaşılmasın sadece kapalılık müslümanlığın verdiği bir durum ama diğer inanışlar dine inanmaz.Düzenle
Nedeni çevre baskısı, çoğunlukla aile baskısı olabilir. Bana göre, bu tür sorunlar ülke olarak dine karşı yaklaşımın oldukça muhafazakâr olmasından ve ülkedeki çoğu insanın muhafazakâr düşüncelerinden ve dine karşı yaklaşımının aşırı hassaslığından kaynaklanıyor.

Müslümanlığın hoşgörü dini olduğunu savunan insanlar olduğu gibi, hem bunu onaylayıp başka dinlere karşı tutarsız, hoşgörüsüz davranan insanların sayısı da az değil. Kesin bir şekilde diğer dinlerin varlığını reddeden müslümanlar elbette ki o arkadaşlarınızı rahatsız etmiş olacak ki bu konuda fazla hassaslaşmış ve çekingen kalmışlardır. Müslümanlık dışında diğer bütün dinlerin varlığını reddeden insanın, bir ateistin görüşlerini kabullenmesi ve ona saygı duyması ne derece mümkün olacaktır?

Bence ülkede din, fazla üzerine konuşulmayan ve aşırı hassas bir konudur. Tartışmaya açık değildir ama tartışılmalıdır! İnsan kendini bulmaya başladığı zaman, din hakkında sorgulamalar yapacak ve kendine en doğru görüneni uygulayacaktır. Bu bir seçimden daha derindir ve felsefe bir birey için en yararlısıdır.
 • Paylaş
Bana mı sordunuz bunu : D Kapalı olunmasının %80 belki %90 sebebi aile ve çevre etkenidir. Ki gayet basit olan bu sorunun konuşulması bile abes.
 • Paylaş
1

Şenol Deniz Ikizer, Soru kişiye özel değil işte soruda sebepleri ve ne yapılabilirleri sorulmuş abeste olsa soru sorudur.Çevreden ziyade aile ve sülale diyelim o zaman.

Bu saydiklarinizinda inanc oldugunu unutuyorsunuz. Muslumanlik herkesin "inancina" saygi duymayi emreden bir dindir. "Dini inancina" degil. Bu yuzdendir herkes kendinden sorumludur.
 • Paylaş
3

Şenol Deniz Ikizer, inanç vardır ama herhangi bir dine değil ve herhangi bir dinin gerekliliklerini uygulamaz ve yerine getirmezler.Bu yüzden ki müslümanlığın bir çizgisi olan kapalı olmak neden diyor soru?

Goul Chakir Katsapoulos, Mecbur edildiklerindendir ozaman.

Şaman, Kardeşlerim ufak bir hatanız var, diğerleri ayrı ama ateizm inanç değildir. İnanç olması için bir şeyin varlığının iddia edilmesi lazımdır. Ateizm için tanrı kavramı yoktur, yok olan bir şeyin yokluğuna da inanılamaz, varlığı deneysel ya da teorik olarak ispatlanamayan bir şeyin yokluğu zaten ispatlanamaz, varlığı iddiadır, yokluğu zaten yoktur. Kapanmalarına gelince bence de inançtan çok mahalle/aile/ cemaat baskısı ve moda.

Kapalı giyinmenin tek sebebi inanç değildir. İnandıkları yaratıcının emretmesi dolayısıyla değil, kendi tercihlerinden veya kişisel başka bir durumdan dolayı kapanan insanlar da elbette olacaktır ve bu kişilere karışmak ahlaka uygun değildir.
 • Paylaş
Sayın Feyza Yılmaztürk (@feyzayt) durumu güzel açıklamış. Bu örtülü kızları aileleri ve çevrelerinden ayıramayacağınız için bireylere teker teker yardım edemezsiniz.
 • Paylaş
2

Şenol Deniz Ikizer, işte bizim aklımıza yardım seçeneği ve ona cevap vermek geliyor.Diğerlerine ise sorunun saçma veya abes olduğu çünkü dikte olmuş bir beyin...

Kapalı... Bu tabirden gerçekten nefret ediyorum. Kapalı yani başörtülü, bakın arkadaşlar başörtüsü din değildir islam değildir bu bir din kuralıdır farzdır yani. Başörtüsü din öğretmez bu ayrımı yapmayın. Bu takriben inancın getirdiği bir gerekliliktir bunlar bize bir şey öğretmez. Sebebi bilinçsiz tesettürdür. Böyle insanların başörtülü gezdiğine bakmayınız. Toplum içindede açık/kapalı ayrımı yapmayınız başörtüsü bir kişiyi din alimi, dini çok iyi biliyor, sadece başörtülü namaz kılıyor sadece kapalılar dini yaşıyor algısı olmasın. Nitekim insan. Kılık kıyafet üstünden yargıyı kınıyorum.
 • Paylaş
1

Şenol Deniz Ikizer, zaten soruda onu soruyor neden dinii inancı müslüman olmayan kişiler müslümanlığın farzını yerine getiriyor diye basitleştirebiliriz soruyu.

Agnostik, deist ve ya ateist olan birisi, normal şartlarda kapanmazlar (burada başörtüsünden bahsediyorum) . Bu gibi kişiler, aile ve akrabalarının düşünce sistemi ile çelişmemek için bu şekilde görünmek zorunda kalmışlardır. Ya da belli arkadaş çevrelerinde saygınlık görmek için de olabilir. Burada yardımlık bir konu da yoktur. Bu kişiler kendi içlerinde ateist ve ya deist olarak zaten belli bir felsefi yaşam biçimi için gereken bilince sahiptirler (eğer değişiklik olsun diye ve dikkat çekmek için ateist olmadılarsa), çok zorlarına giderse ve bu durumdan kurtulmak isterlerse kendileri bununla başa çıkabilirler diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Herhalde moda oldu kapanmak başka mantıklı açıklaması yok :)
 • Paylaş
Senin onlara yardım edebilmen için onların savunduğu akımların hepsini bilmen lazım ve bunları eleştirip sana göre en mantıklısını onlara gösterip seçimlerine saygı duyman lazım ve hepsinin seçiminin belli sebepleri vardır, kimisinin aile ve çevre ortamı, kimi gerçekten bilgisizlik, kiminin gerçeği bilse de işine gelmemesi gibi bir sürü neden var. Dilerim yardım konusunda istediğin noktaya ulaşırsın :)
 • Paylaş
Kavram kargaşasından kaynaklanan marazi bir durum bu:))
 • Paylaş
Komik olacak ama dindarlar sayesinde öğrendim ateist ne demek falan bence gayet normal, yalnız şu deist yok bişeyist hiç merak etmedim abii.

biraz muhbbetden sonra ben ş...
diyen arkadaşa haaa sen bizdensin dedim ne alaka dedi
e sende insansın dedim baya bi gülmüştük :))) sevgiyle
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

961 Görüntülenme16 Takipçi11 Yanıt