Bilmek istediğin her şeye ulaş

Euro üzerindeki hareketler neye bağlıdır?

Euro para biriminin karşılığının, Türkiye de artma ya da azalması hangi nedenlerin sonuçları olabilir?Düzenle
Okyanusun diğer ucunda bir gavur kaşınır. Patt! Senin para iner yarıya. Bunlar derin mevzular hocam.
  • Paylaş
İlk önce parite nedir onu açıklamak isterim , Çünkü paritenin ne olduğunu bilmesek euro hareketleri hakkında yorum yapamayız...

Parite; Bir ülkenin parasının başka diğer ülkeler karşısındaki değeridir.

Euro/Dolar hareketi en büyük parite olarak birinci sıraya koyabiliriz.

Toplam dört ana faktör vardır. Bunlardan birincisi, Euro, dolar karşısındaki hareketini belirler. Devamlı belirleyici olan subje eurodur. Bu belirleyiciye ana etken olarak ikinci faktör, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa Merkez Bankaları’nın uygulamış oldukları uluslar arası piyasa faiz oranlarıdır. Diğeri ise gerçek petrol fiyatlarıdır. Üçüncü faktör Amerika ile Avrupa’nın mali durumu ve yapısıdır. Son olarak dördüncü faktör de ticari malların fiyatlarındaki hareketlerdir. Yani bu toplam dört ana faktör euro-dolar paritesinin hareketini belirler.

Kısaca o ülkede işler iyi gidiyorsa o ülkenin para biriminin de değerlenmesi beklenir. Kötü gidiyorsa yine aynen doğrusal olarak para biriminin değerinin de kötüye gitmesi beklenir.
  • Paylaş
Paranın değerini makro ekonomik veriler etkiler. Örn: İşsizlik verileri, enflasyon, euro için avrupa merkez bankasının faiz kararları gibi.
Euro'nun TL karşısındaki durumu veya Euro'nun dolar karşısındaki durumu yani eurtry ve eurusd gibi paritelerde ise karşıt para biriminin ait olduğu ülkeninde makro ekonomik verileri önem kazanır.
Makro ekonomik veriler dışında, Jeopolitik riskler, savaşlar, göçler, doğal afetlerde ülke para birimlerinin değerini etkiler.
  • Paylaş
Euro tl kuru mu ? Euro dolar mı...
eur tl: tcmb, amb
  • Paylaş
Tam manası ile buyuk patronun rusya ve cin üzerindeki pozisyonlarına baglı !
  • Paylaş