Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ev dekorasyonunda perde seçimiyle ilgili nelere dikkat etmek gerekir?

Ev
Doğal kumaşlardan yapılmış perde ve tüller her odada rahatlıkla kullanabileceğiniz dokumalardır. Bunlar ipek, ipek vual, pamuk, keten kumaşlardır. Işığa ve toza karşı duyarlıdır, çabuk yıpranır ve erir, fiyatları sentetik kumaşlara göre oldukça yüksektir, makinede yıkama asla yapılamaz, kuru temizlemeye verilmesi doğru olur; ama elde deterjansız yıkanabilir. Buna rağmen her türlü modelde güzel ve doğru etki verir, doğal malzemeden dokunduğu için hava akımlarını doğrudan alır, daha şık ve gösterişli durur, nefes alan kumaşlardır.
Fiyatları 35 TL'den başlayıp 150-200 TL'ye kadar çıkabiliyor. Fiyatları uygun ve kullanımı kolay perde yaptırmak özellikle çalışan hanımlar için önem taşır. İşlenmiş elyaf, viskon, polyester dokumalar hem uygun fiyatta hem de makinelerde yıkanabilen kumaşlardır. Sentetik olduğu için odayı iyi havalandırmazlar, rutubetli odalarda sentetik oranı düşük kumaşları tercih etmeliyiz. Bu tarz dokumalarda model çok önemlidir. Pilesi az, düz modeller doğru seçimdir. Sentetik dokumaları 30 dereceden yüksek ısıda ve sık yıkamamalısınız.

Fiyatları 8 TL'den başlayıp 70 TL'ye kadar olabiliyor. Mekanınızdaki pencerenin genel durumu perdelik modelimizi seçmenizde büyük önem taşır; küçük camlarda sade modeller ve kumaşlar tercih edilmelidir. Karanlık odalarda şeffaf açık renk tül ve perdeler seçilmelidir. Büyük pencereli odalarda yere kadar uzanan, uçuşan, iki üç çeşit perde kullanılabilir.

Salonlar için son senelerin trendi mekanizmalı (stor) perdeler doğru bir seçimdir. Değişik kalitedeki mekanizmaların bazıları çabuk bozulabilir, garantili olanları tercih etmelisiniz. Fiyatları 25 TL-70 TL arasında değişiklik gösteriyor. Bu tür modellerde 4 metrelik camda 4,20 metre kumaş kullanılırken, pileli klasik model perdelerde 1’e 2,5 metreden 10 metre kumaş kullanılır. Dolayısı ile mekanizma fiyatı ile kumaş fiyatı birbirine denk gelir.

Büyük pencereler
Büyük pencerelerde yerlere kadar uzanan düz renk tüller, pano ve balon kadife, tafta, sonil kumaştan yapılmış perdeler mekanı daha ayrıcalıklı gösterecektir. Perdelik kumaştan yaptırılabilecek duvar panosu ve küçük süs yastıkları mekandaki dekorasyonu tamamlayacaktır. Bordo, yeşil, altın sarısı ve tonları, kahverengi, kırmızı, bej tonları salonlar için doğru seçimdir. Kendinden desenli dokumalar klasik bir havayı yansıtırken sadece tül kullanılmış camlar modern spor ve ferah bir salon etkisini verir.

Çocuk odaları
Çocuk odalarında perdeler abartıdan uzak olmalıdır. Aydınlık, ferah ama sevimli mekanlar yakalayabilmek için ince dokunuşlu kumaşları tercih etmelisiniz, yarım perde ve tüller ideal seçimlerdir. Tüller erkek çocukları için çizgi film kahramanlarının olduğu, kızlar için çiçekli desenlerin olduğu şekilde tercih edilmelidir. Pile payları 1’e 2 olmalıdır, fazla olursa sadeliğini kaybedebilir. Desenli kumaştan yapılacak olan duvar panoları ortamı daha da sevimli gösterecektir. Az metrajlı kumaş kullanılacağı için parça tüllerden alınıp daha da ucuza mal edilebilir.

Mutfak
Mutfaklar evin en çok hava ve ışık alması gereken yerleridir. Çünkü gün boyu yemek ve ısı dolayısı ile havasız kalıp diğer odalara pis koku yayılmasına neden olur. Mutfaklarda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar veya piyasada ahşap, alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler tercih etmelisiniz. Kumaş tercih edilecekse kısa düz, açık renk modeller tercih edilmelidir. Jaluzi hem yıkama hem de kullanış açısından daha doğru tercihtir. Metrekare fiyatı ahşap jaluziler için 70 TL-110 TL arasında, alüminyum mikro jaluziler için 20 TL- 25 TL arasında değişmektedir. Mutfakları modern ve havadar gösteren jaluziler 2-3 dk. banyoda musluğun altında yıkanabilme özelliğine sahiptir.

Yatak odaları
Fantezi ve renkli olabilir. Yere kadar uzanan ipek vual veya sentetik ipek, desenli dokuma tüller ideal seçim olacaktır. Kadife, ipek santuk, tafta, saten kumaşlardan yapılmış perdeler yatak odalarındaki gizemi daha da ortaya çıkaracaktır. Perdelik kumaşlardan yapılacak yatak örtüleri odayı daha şık hale getirecektir.
  • Paylaş
Bunu bir kadın sormamıştır umarım. Artık kusacağım kadınların şu perde merakından. Yok bu Fransız güpürüymüş yok storemuş... Yahu bırakın bu işleri! Duygusal tatminsizliklerinizi sürekli perde değiştirerek çözeceğinizi sanmayın! Karşında ev varsa çek bir tül! Yoksa perde merde takma, dünyayı gör!
  • Paylaş
Halı ile renk uyumu içerisinde olmalıdır
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1896 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt