Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ev satın alırken evin 'toprak tapulu' olması gelecekte bir sorun yaratır mı? 'Toprak tapulu ev'in anlamı nedir?

Ev satın alırken toprak tapulu olması yarın öbür gün başımıza bir iş açabilir mi? Nedir bu toprak tapulu evlerin asıl anlamı?Düzenle
Kısaca, mülkün (daire, villa v.b.) tapusunun olmadığı ve mevcut olan tapunun sadece arsadaki hisse bölümünü göstermektedir.

  1. Evi satmaya kalkıştığınızda banka kredi vermeme ihtimali yüksek hatta kesindir.
  2. Alacağınız mülkün tapusunun olması hem mülkün yeni olduğunu hemde son yönetmeliklere uygun yapıldığını ifade edebilir... (bir ihtimal-projesine uygun yapılara verilir mülk tapusu).
  3. Şöyle bir şey de söz konusudur, yapı yeni yapılmış veya yapılmaya devam ediyordur ve müteahhit elindeki mülkleri satmak isterse arsada ki hisse bölüm yaparak daireleri satar fakat alıcılar sözleşmesinde yapının tüm imalatları bittiğinde kat mülkiyeti veya iskan alınmasını istemesi durumunda müteahhit bunu yapmak zorunda yoksa alan alıcılar tüm yapının kat mülkiyeti tapusunu veya iskanını kendileri almak ve uğraşmak zorundalar (müteahhit bu tapuyu alıcılara vermez ise bunun masrafları hesaplanır ve satış bedelinden düşmelidir.)
  • Paylaş
Tapuda cins tastiki dedikleri işlem.bu mülkünüzün tarlamı arsamı binamı müstakil mi dairemi v.b. olduğunu saptamaya yarayan devletinde bu cins üzerinden sizi vergilendireceği işlemdir.eğer alıcıysanız bu işlemleri yaptırmak ta sonradan zorlanabileceğinizi mutlaka düşünmeli ve satıcıdan işlemleri kendisinin yapmasını talep etmelisiz. Mümkünse kat mülkiyetli tapuları tercih edin. Kat irtifaklı tapuları bile kat mülkiyetine geçirmek bazen uzun ve dikenli bir yola dönüşebilir. Dikkat
  • Paylaş
Toprak tapulu kelime anlami eger hisseli tapu ise, yukarida soylendigi gibi cok buyuk bir problem degil.mutahitler binayi yaparken kat irtifaki kurup bunun uzerinden satis yapabilir. Bu durumda onemli olan alinan dairenin yapi kullanma izni varmi, yok mu? Varsa mesele yok. Yapi kullanma izni var ise tapu ister kat mulkiyeti olsun, ister kat irtifaki uzerinden satilmis olsun farketmez.
  • Paylaş
Toprak tapulu diye bir şey yoktur. Bir kere ev alıyorsun arkadaşım. Git bir kerede sorunsuz olan "kat mülkiyetli" (yani genel iskanı alınmış) daire al.

Kısa söz: "Parayla sorun alma, ev al! "
  • Paylaş