Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evcil hayvanım olsun istiyorum fakat daha önce deneyimim olmadığı için korkuyorum acaba bakabilir miyim? Bir de kedi mi baksam köpek mi?

Eğer bir köpek istiyorsan çok fazla vaktin olması lazım. Köpek aşırı ilgi ister. Her gün sabah akşam gezdireceksin, yemeğini ihmal etmeyeceksin ve oyun oynayacaksın köpekle. Bakacağın köpek çocuğun gibi olur. İlgi, şevkat ve zaman ister. Eğer bir kedi istiyorsan onun bakımı daha kolay. Tuvalet eğitimini ver, akşamları biraz sev oyna yemeğini koy önüne başka bir şey istemez. Kedi mi köpek mi dersen ben kedi derim. Hem fazla ilgi istemez hem de daha sevimliler.
 • Paylaş
3

Merve Arslan, bende kedi ye daha yatkınim ama kedinin tuvalet eğitimin den korkuyorum sadece baska korkum yok kedi alırsam da nasıl alayım ona da karar veremedim

Ali Kaan Yantiri, Yanlış bilmiyorsam siyah renkli kedilere tuvalet eğitimi vermek daha zor. Siyah kediler genelde kral benim diye davrandıkları için canı istemedikçe tuvalet eğitimi alsa bile kumuna yapmıyor. Birazda sahibinin verdiği eğitime bağlı tabi.

Şaman@mervearslan tuvalet eğitimine gerek yoktur, başlarda tuvaletine kedi otu (baldrian) özü damlatırsınız, hemen alışır. Kediler kendileri istemedikçe hiçbir şeyi yapmazlar, eğitim diye bir şey söz konusu bile olamaz. Ama kedi otuna bayılırlar.

Eğer deneyiminiz yok ise ve bu tarz korkularınız var ise; size 2 adet önerim olabilir.

1. Öncelikle korkularınızın üzerine gidin, korkacak hiç bir şey yok bunda. Hayatta kaç kez böyle bir karar alıp uygulama şansınız olacak ki? Belki pişman olursunuz ama belki de pişman olmaz memnun olursunuz. Ancak, her ikisini de görebilmek için bunu yaşamanız gerekir. Dolayısıyla korkmamanız.

2. Eğer yine de riske girmek istemiyorsanız, bakımı en kolay ve sizi en az meşgul edecek şeyler (bence) bir akvaryumda balıklar veya su kaplumbağasıdır.

Mutlaka kedi veya köpek istiyorsanız bence tercihiniz kedi olmalı. Çünkü, arkadaşların da bahsettiği gibi köpek bakımı daha zordur.

Daha önce (üniversite yıllarında) Serkan Köse (@serkan) ile birlikte evimizde kedi, balık, su kaplumbağası, su yılanı ve terasta ördek bakmış biri olarak yazıyorum bunları :)
 • Paylaş
10

Şaman, Balkonda tavuk da duymuştum ama ördeeeek?.. :)

Hakan Köse, :) Ya çok değişik bir şeydi o cidden :) 2-3 tane peş peşe yürüyorlardı :) Daha yavru iken getirmişti abim bir süre baktık :)

Hakan Köse, Bir de, ördekten önce "yılan"a takılman lazım değil miydi :)

Şaman, Çok tatlılarmış, yakışır. :) Yılan felan biliyom avropadan da terasta ördek ilk defa duydum :)

Serkan Köse, peşimizden geliyorlardı alıştıktan sonra :) süperdi.. vik vik... büyüdüler biraz sonra maçka parkında geniş bir alanda ördekleri olan bir çaycı hanım vardı ona verdik arada gidip gördük baya büyüdüler. Evde bakılacak seviyede değillermiş artık o seviyeden sonra... :)

Şaman, Ördek babalığını tattık diyorsunuz üstatlar yani :)

Serkan Köse, sorma abi :):)

Şaman, Merhum Müslim'e, kıl Orhan'a, hiç çocuğu olmamış Demirel'e bile baba diyorlar, ördek babalığı da bir nevi babalıktır. Ördek babası baba yarısıdır :)

Serkan Köse, babalığı da test ettik öyleyse.. çok güzel duygu :)

Ali Kaan Yantiri (@akyantiri) güzel yazmış.
 • Köpek zaman ve bakım ister, kedi istemez. Köpeği her gün bolca gezdirmeniz, tuvaletiyle ilgilenmeniz, dışkısını yollardan toplamanız, yıkamanız, uzun tüylüyse taramanız ve sürekli dileneceği bol bol ilgiyi vermeniz gerekir. Kediyi gezdirmeniz gerekmez, tuvaletini evde kutusuna yapar, mamasını ve suyunu da verirseniz mutlu mutlu yaşar.
 • Buraya kadar güzel yalnız ne kadar uğraşırsanız uğraşın kedi olan bir ev kedi tuvaleti kokar. Köpekli evde bu sorun olmaz ama uzun tüylü bir köpeğiniz varsa evinizin her tarafı köpek kılı olur. Uzun tüylü kedilerde de tuvalet kokusunun yanı sıra aynı problem vardır.
 • Kedi size tepki göstermek ya da oynamak için perdelerinizi, mobilyalarınızı tırmalayarak paralar, köpekse yavruyken ortalıkta bulduğu tüm ayakkabıları kemirir, kullanılmaz hale getirir.
 • Köpek evde sürekli ilgi isteyen gözlerle size bakarak duygu sömürüsü yapar, kedi ilgi istediğinde kucağınıza gelir sakince yatar ya da oturur.
 • Köpekleri bir çok şeye eğitebilirsiniz, masadan yemek çalmamaya, çağırdığınızda gelmeye, sokakta tasmasız bile yanınızda yürümeye, dur deyince durmaya, yürü dediğinizde yürümeye gibi. Kediyi eğitmeniz mümkün değildir, her daim canının istediğini yapar, masadan yemeğinizi çalmayı istiyorsa ne yaparsanız yapın çalar. Kimisi kendini sevdirir işi bitince tırmalar, ısırır ve gider, kimisi de tamamen uysaldır, hayatta tırnaklarını patilerinden çıkartmaz.
 • Siz evden çıkarken köpek her zaman sizinle gelmek için dilenen gözlerle bakar, gitmeniz kedinin umurunda olmaz.
 • Terbiyesi ve karakterine bağlı olarak köpek gelen gidene havlar, kedi kıskanırsa kıskandığı kişiyi tırmalar, ısırır.
 • Köpek size arkadaş olur, kedi sizi kullanır.

İkisinin de iyi ve kötü yanları var. Bence en problemsiz ev hayvanları akvaryum balıkları. Winston Churchill'in bir sözüyle bitireyim: "Köpekler insanlara hayrandır, domuzlar kendilerine eşit görürler, kedilerse insanları aşağılarlar. "
 • Paylaş
Açıkçası titiz iseniz ikisini de önermem. Başa çıkmak zordur tüylerinin temizliğiyle. Benim bahçeli bir evim vardı iki köpeğim ve iki de kedim. Kedilerimiz de dahil olmak üzere genelde bahçede olurlar, akşamları eve girerlerdi. Ama asla seni unutmazlar ve ilgilerini her koşulda isterler. Ama her koşulda köpek uzun yalnızlıklara gelemez. Eğer böyle bir işiniz varsa köpeği hapsetmek olur ki bu bence hiç doğru olmaz.
Akvaryum sahibi olmak evde hayvan beslemek için daha uygundur. Üstelik otomatik yemleme aparatlarıyla, büyüklüğüne göre haftada bir ayda bir gibi temizlik koşullarıyla bakımları daha kolaydır. İyi ve sağlıklı bir düzenlemeyle o su ve balıklar insana çok daha iyi gelebilir...
 • Paylaş
Arkadaşlarımızın da dediği gibi eğer evde geçirecek vaktiniz yoksa kesinlikle köpek almayın hayvana yazık edersiniz.

Kedi bakılmak için daha uygundur. 2 kedi bakan biri olarak şunları söyleyeyim.
 • Her kedinin karakteri çok farklıdır bu yüzden eğitim alır ya da almaz gibi bir şey söyleyemeyiz. Benim 1 kedim bakışlarımdan ne demek istediğimi anlarken diğerinin umurunda bile olmuyor.
 • Tuvalet alışkanlıkları çok kolaydır. Çok küçükken alırsanız işerken yakalayabiliyorsanız kumuna götürün ya da çişini kumuna koyun zaten kısa sürede kendi yerine alışacaktır.
 • Eviniz hava almıyorsa tuvaleti kokacaktır aksi takdirde düzenli temizlikte koku kalmıyor. Kedinizi beslemeniz önemli.
Daha fazla uzatmayayım. Kedi sahibi olmak çok farklıdır. Çok farklı bir sevgisi ve dostlukları vardır.
 • Paylaş
Eğer korkunuz varsa bu işe kalkışmayın derim. Hayvan bakmaya kesin kararlı olmalısınız. Vaktinizi bir yerden sonra onun ihtiyaçlarına göre ayarlamalısınız. Sonuç itibari ile bakacağınız hayvanın ilgiye ihtiyacı olacaktır. Tüm bunları kafanızda bir düzene koymalı ve onun isteklerini karşılayıp karşılayamayacağınızı düşünmelisiniz.
 • Paylaş
Kedi köpek kuş. 3ü de sürekli bakım ve ilgi istiyor. Aksi halde psikolojileri bozuluyor. Aldım bakamadım gibi bi olay olursa yeni sahibine alışma süreci, moral bozukluğu vs. de cabası.
Sokaktaki dostlarımızdan bir tane edinin ama artık evinizi bir başka canlıyla paylaşacağınıı unutmayın. Eve geç gelseniz bile bu cici dostlar mızmızlık yapabiliyor. :)
 • Paylaş
Eğer vaktiniz yoksa denemeyin aynı şekilde bir süre sonra sıkılıp o hayvanı sokağa bırakacaksanız yine denemeyin, ideal olarak kuş olabilir.
 • Paylaş