Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde beslediğim kediyi nasıl ve ne sıklıkta yıkamalıyım?

Kediyi hiçbir şekilde ve sıklıkta yıkamamalısınız. Kediler zaten kendilerini daima temiz tutarlar. Suyu da hiç sevmezler, eğer kedinizi banyoya sokmaya kalkarsanız onun nasıl bir yırtıcı atadan geldiğini tecrübe edersiniz.
 • Paylaş
6

Çiğdem Çelik, Kedi ve kadın eski Roma'da özdeşmiş Şaman :) Bunu da bir dipnot olarak ekleyelim şuracığa .

Şaman, Vahşidir diyorsun yani. Zaten kadın kavgalarına cat fight deniyor, muhtemelen aynı yöntemlerle dövüştüklerinden ☺

Çiğdem Çelik, Tam olarak bir vahşilik değil bu.Kedi canı istiyorsa kucağınıza geliyor kendisini sevdiriyor.Istemiyorsa bir saniye tutamazsınız onu.Kadınları anlamak ve onlarla mutlu olmak isteyen erkek önce bir kedi beslemeli bence . Yumuşacık patilerin nasıl pençeye dönüştüğünü görmeli önceden.

Şaman, Neden sildin ki, ne güzel yazmıştın.

Çiğdem Çelik, Bir sey silmedim ben.Zaten mobil işkencedeyim .

Şaman, Anaaaa şimdi gelmiş, bir önceki yorumun görünmüyordu da ☺

Kediler aşırı şekilde kirlenmedikçe yıkanmamalıdır. Kendi kendilerini, yalanarak temizleyebilirler. Su vücut ısılarında ani düşüşlere sebep olur ve derileri biz fark etmesek bile 2-3 gün ıslak kalabilir. Yıkamak yerine nemli bir bezle silinebilirler. Her hangi bir şekilde ıslanan kediler ise -özellikle kış aylarında- bir havlu yardımıyla kurutulup sıcak yerde korunmalıdır.
 • Paylaş
Benim oğlan dışarıya çıkıyor.Bazan 7-8 saat disarida kaldigi oluyor.Patilerini yıkarken bile savaşıyoruz.Anormal bir durum olmadıkça (bir keresinde külde yavarlanmış , gri olup gelmişti) yıkamıyorum. Daha önce yıkıyordum ama hasta oldu.Mantar oldu . Yer yer tüyleri döküldü. Çok üzülmüştüm.Senede bir veya iki kez ancak yıkıyorum şimdi.
 • Paylaş
Ben ilk baktığımda haftada bir yıkardım :))) Gülüyorum, çünkü ne kadar gereksiz bir eylem olduğunu öğrenmem çok zamanımı aldı. İkisininde bir zararı yok ama yıkamak sizin zamanınızı ve enerjinizi alıyor. :))
 • Paylaş
Kediler kendilerini temizleyebiliyormuş sözde ama bizimki en azından pasaklı pasaklı geziyor sürekli evden dişarida çikarmiyoruz bu konuyu ben de merak ediyorum biz kedimizi ayda bir yıkıyoruz köpüklü köpüklü tabi biraz sıkıntıda oluyor acaba yıkamamızın vucuduna herhangi bir zararı oluyor mudur ilgilenen biri varsa konuyu cevaplarsa çok sevinirim
 • Paylaş
1

Tuğba *han, Normalde kediler kendileri yalanarak temizlenebilirler ve tükrükleri sanıldığının aksine mikrop kırıcı ve kir sökücü bileşim içerir. Fakat bizim kedilerimiz hep güzel kokulu şampuanlarla yıkayıp havlu ile güzelce kuruturduk. Evde besleniyorsa bence daha güzel oluyo tüyleri yumuşacık oluyor ve tatil vb. götürdüğünüzde de sıcakta onlarında suya ihtiyacı olabiliyor. Yalnız durulamayı deri ve tüylerinde kalmayacak şekilde yapmakta yarar var. Ve yumuşak bir havlu ile tüyeri iyice kurutulmalı ve hayvan hastanesine bakım için getirilen bi çok kedide yıkanabiliyor.

Yıkamamalısın, kediler yıkanmaz.
 • Paylaş
2

Ahmet Faik, Nasıl yıkanmaz? :)

Yolalinda, yani baskasi tarafindan yikanmalarina gerek yoktur tum isi kendileri halleder

Kedilerin yıkanmasına gerek yoktur zira kediler kendilerini temizlerler. Peygamber efendimiz de kedi beslermiş ve kedilerin içtiği sudan abdest aldığı bile olmuştur. Resûlüllah (a. S.) Efendimiz: "Şüphesiz ki kedi necis (pis) değildir, o da ev halkından bazısı gibidir" buyurdu.

ayrıca Hz. Muhammed, kedisi Müezza'yı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammed'in giysisinin ucunda uyuya kalmış. Her kedi dostu gibi uyuyan bu güzelliğe kıyamayan Hz. Muhammed, Müezza'yı uyandırmaktansa giysisinin ucunu usulca keserek kalkmayı tercih etmiş. Hz. Muhammed, kedisi Müezza içtikten sonra kapta kalan su ile abdest alacakken Sahabe-i Kiram Ebu Nuaym "Ya Resul o sudan kedi içti" deyince, Resulullah "Onlar en temiz ağıza sahiptirler" buyurmuş ve abdest almıştır
 • Paylaş
Kedi kendi kendini temizleyebiliyor diye biliyorum. Aksi bir durum olmadığı sürece (pire gibi) yıkamanıza gerek yok. Zaten yıkamaya kalktığınızda hırçınlaşabiliyorlar. Çok sık yıkandığı zaman derisinde mantar da oluşabiliyor. 
 • Paylaş
Kediyi kesinlikle yıkamamanız lazım. Deriyi koruyan özel tabaka kimyasal maddelerle yok olur ve mantar meydana gelebilir. Ayrıca pire vs gibi durumlarda da kedi yıkanmaz, pire suyla gitmez ki. Özel pire tasması veya sıvı pire ilacı bu sorunu çözer. Kediyi düzenli olarak taramak bizim ona yapabileceğimiz tek iyilik. Özel pütürlü dili ile temizliğini kendi yeterince yapar :o)
 • Paylaş
Kedileri sakın yıkamayın yoksa hasta olabilir onlar saten kendilerini yalarlar fakat van veya ankara kedisi suları sever tabi en az 5 aylık olunca
 • Paylaş
Kediler genelde yıkanmaktan hoşlanmaz,temizliğini yalanarak yapar,evde besliyorsan yıkanmasını gerektiren acil bir durum olmadığı müddetçe yıkamamanı tavsiye ederim,yıkamak zorunda kaldığındada çok hırçın ve köpüklü şekilde banyodan kaçmaya çalışan bir kediyle karşılaşmaya hazır ol.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2974 Görüntülenme14 Takipçi11 Yanıt