Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde beslemeye en uygun köpek cinsi hangisidir?

Beagle

Köpek

Border collie

Köpek

Golden retriever

Köpek


 • Paylaş
1

Bahadır Şentürk, Bunlar harikaa :D

Evde beslemeye uygun köpek cinsi hangisidir sorusunun doğru sorulmuş hali aslında hangi insanlar evde köpek beslemeye uygundur olmalıdır. Köpekler - genel kanının aksine - evde sıkılmazlar, tabii bu yönde eğitilmiş olmak kaydı ile. Doğru bir eğitim ve düzenli olarak egzersiz ihtiyacının (birazdan açıklayacağım) karşılanması ile neredeyse tüm köpek ırkları evde beslenebilirler. Burada birkaç nokta, yine sahip ile ilgili, dikkate alınmalıdır:

 • Tüy: Uzun ve/veya çift katlı kürke sahip olan köpekler (Golden Retriever, Alman Çoban Köpeği, Collie) diğerlerine nazaran (Doberman, Dogo Argentino) çok daha fazla tüy dökerler. Eğer her gün köpeğinizi taramak için zaman ayırırsanız bu durum bir problem olmaktan çıkar.
 • Havlama: Her köpek havlar. Nokta. Ama her namazla, alt kattaki tıkırtıda, siz tuvalete gidince havlayan köpek ile eve tanımadığı bir insan girince havlayan köpek arasında fark vardır. Eğitim ile üstesinden gelinebilir fakat bazı ırkların ulumaya daha fazla meğilli olduğu (Husky) bir gerçektir.
 • Egzersiz: Evet bir köpek bütün gününü efendi gibi uslu uslu evde uyuyarak geçirebilir, fakat mutlaka egzersiz yaptırılmalıdır ki enerjisini atsın. Bu egzersiz kavramı sabah akşam beş dakika dışarı çıkartıp ihtiyacını gidermek değildir. Sabah akşam yapılan uzun yürüyüşler (45 dakika ve üstü) veya kapalı bir basket sahasında (30 dakika ve üstü) top yakalamaca gibi enerji sarfettirici aktiviteler olmalıdır. Burada şöyle basit bir ölçüm kullanabilirsiniz, köpeğinizle yaptığınız aktivitede (beraber yürümek, koşmak, yüzmek vb.) siz yorugunluktan bayılacak noktaya geldiğinizde belki onu yormaya başlamış olabilirsiniz.
 • Adab-ı Muhaşeret: Evde yaşayan köpeğin sınırları olmalı ve bu sınırlar kendisine açıkça belirtilmelidir. Eğitim şarttır yoksa birlikte yaşam bir ızdırap halini alır. Hangi odalara girebilir, hangi koltuk/yatak/divan/puf onun yatmasına müsaittir, siz hangi elbiseleriniz giydiğinizde üzerinize patilerini koyabilir, siz ne dediğinizde ne yapıyor olursa olsun yapmayı bırakır, eve çişini yapabilir mi yoksa mantıklı biyolojik sınırlar dahilinde tutmaya çalışır mı, eve gelen misafirler ısırılır mı, sofradan yemek kaçırılır mı. Bu soruların hepsinin bir cevabı olmalı (sizin belirlediğiniz) ve köpeğiniz bunları biliyor olmalı.
 • Karakter: Irklara göre köpekler karakteristik özellikler gösterirler ama her köpeğin kendine has (ve yetiştirilme ile şekillenen) bir karakteri ve davranış şekilleri vardır. Kimi köpekler daha baskınken kimileri daha çekinik olabilirler. Köpeğin karakterine göre sahibi pozisyon alıyor olmalıdır ama bu yöntemi belirler sadece yoksa esas amaç sahibin sürü lideri olmasıdır. Baskın olan bir köpeğe sürü lideri olduğunuzu göstermek için biraz daha sıkı bir yaklaşım izlemeniz gerekirken, çekinik bir köpekte şöyle bir kaşınızı kaldırmanız yeterli olabilir.
Yukarıdaki tüm yazdıklarım bir yana objektif olamadan verebileceğim tek bir cevap vardı aslında: Alman Çoban Köpeği. Mükemmel bir dost, muhtemelen işyerinde yanınızda oturan çalışma arkadaşınızdan daha zeki, size karşı en yakınlarınızdan bile daha anlayışlı, alarm sisteminizden daha fazla güven veren, her akşam sizi gördüğüne herkeslerden daha çok sevinen, apartmanda, villada, dağda veya teknede farketmez mükemmel bir dost. Şimdi çok uzaklardasın Poll kuşum ama çok özlendin, onu da buradan söyliyeyim.
Köpek
 • Paylaş
İngiliz Cocker Spaniel
Köpek

Köpek


 • Paylaş
1

Bahadır Şentürk, en alttaki üçlü sevimli :D

Avcı kırması bir sokak köpeğini kısırlaştırdım.Bakımı için bir kaç gün evde tutmam gerekti. Bir kutuya koyup banyoya bıraktım. Sıfır eğitimli bu köpek çişi geldiğinde gidip banyo deliğine işiyordu. Özet olarak köpek sizin gözünüze bakıyorsa evinizde yaşayabilir. Hangi cins olursa olsun bir önemi yok.Onlar tahmininizden daha zeki ve saygılı hayvanlar.
 • Paylaş
Evde köpek beslemek bana biraz zor geliyor. Bahçeli evlerde beslemek daha mantıklı. Özellikle Golden cinsi büyük köpekler apartman dairelerinde zor beslenir. Süs köpekleri ufak olduklarından evde beslenmeye daha elverişlidir. Ama benim favorim dogo argentino .
Köpek
 • Paylaş
Kuyruğunu salladığında sehpanın üzerindekileri deviremeyecek boyda, az tüy döken tüm köpekler uygundur. Sehpa önemli ya köpeği sehpaya göre edineceksiniz ya da sehpayı köpeğe göre :)

Gerisi aynı, sonuçta her köpek her gün mama, su, sevgi, sokağa çıkma ihtiyacındadır. Bunları artı, köpeğin yapacağı pisliği, dökeceği tüyü göze almalısınız. Siz nasılsanız köpeğiniz de öyle olur, çok bağırıp çağırmıyorsanız köpeğiniz de otomatik olarak havlamamaya programlanır. Bir de köpekler yavruyken ayakkabı kemirmeyi severler, buldukları tüm ayakkabıları kemirirler. Birkaç ay ayakkabılarınızı saklamanız gerekir, hayvan ayakkabının işlevinin başka bir şey olduğunu öğrenene kadar. Otur ve yat, dur, yavaş, yanımda yürü, bekle gibi komutları da mutlaka öğrenebilecek bir köpek olması iyi olur. Çok kafasız olanlardan alırsanız başınıza kötü bela olabilir. King Charles'lar ya da Bobtail'ler en aptal köpekler, ikisi de çok şirin ve fecii salak, onlardan uzak durun yeter :)

Ev için av köpekleri iyidir, çoban köpekleri iyi değildir. Çoban köpekleri fazla enerjilidir. Av köpekleri de biraz daha aptal olur ama onların da duygusal zekası gelişmiştir :) Bence ev için av köpeği olmalı, kuyruk sehpa ilişkisi gözetilmeli, yumuşak tüylü olsa da çok tüy dökmemeli, 5-6 komut öğrenecek kadar da zeki olmalı. Gerisi zevk meselesi.
 • Paylaş
Şimdiye kadar 3 köpek ile hayatımı paylaştım, üçü de ecelleri ile yanımdan ayrıldılar. Biri Alman Çoban Köpeği (halk arasında Alman Kurdu da deniyor), biri Rottweiller - Doberman kırması, diğeri de Dalmaçyalı idi.
Bu süreçte öğrendiğim tek şey boyutu büyük olan köpeklerin, ne şartta olursa olsun eve tıkılmalarının onlar için iyi olmadığı.
Bir bahçeniz yoksa, onunla yürüyüş gibi aktivitelere en az 2-3 saat ayıramayacaksanız bence evde köpek beslemeyi düşünmemek en iyisi olacaktır.
 • Paylaş
Golden olabilir sevimli bir ev hayvanı :)
 • Paylaş
Birkaç köpek dışında bence her köpek evde besleneblir önemli olan küçükken aldığı eğitimdir ben kendim rotweiller da besledim boxer da ama bence en uygunu boxer
 • Paylaş
Golden ve rottweiler(tüyleri nerdeyse zor dükülen bir köpek türü çok kısadır tüyleri)
 • Paylaş
Köpek olan eve melek girmeyeceği söyleniyor bazı islam alimleri tarafından. Ancak bazı alimler de bunu yalanlıyor. Hangisi doğru bilmiyorum. Eğer dinimizce caiz ise evde pitbull besleyip iyice yetiştirmek isterim. böylece bir sürü seri dövüş kazanıp evin ekonomisine katkıda bulunabilir canım köpeğim.

pitbull, kangal, doberman, dogo argentino, rottweiler gibi köpekler dışındaki köpekleri köpekten saymadığım için evde beslenip beslenmemesi pek umrumda değil. Ha eğer illa evde küçük, bol tüylü, hev hev hev diye kafa şişiren cadde babaannesi köpeği beslemek istiyorsanız, keyfiniz bilir tabii.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

13938 Görüntülenme19 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları