Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde bira nasıl yapılır?

Biranın ana malzemesi olan arpayı biraya dönüştürmek için arpa özü hazırlamanız lazım. Değişik bira türleri için farklı
araç kitleri satılır. Her kitin içinde bir paket kurutulmuş şerbetçiotu özü ve bir paket bira mayası da bulunur. Bir kitten yaklaşık 2,5 litre bira çıkıyor. Büyük
boy tencerenin içine su koyun ve kaynatın. Su fokurdamaya başladığında tencereyi ateşten alıp arpa özünü ekleyin. Suyun içinde pıhtı kalmaması için iyice karıştırın. Daha sonra şerbetçiotunu ekleyin ve kaynatmaya başlayın.
Bu süreçte arpa karışımı çok köpüklenir ve hemen taşar. Taştıkça biranın tadından bir şeyler eksilir. Bu nedenle kaynama esnasında hiç su taşmamasına özen gösterin. Tencerenin içine bir iki temiz bakır madeni para atarak da taşmanın önüne geçebilirsiniz.
Tekrar oda sıcaklığına gelinceye kadar soğutun. Böylece mayalanma sağlanacak. Karışım iyice kaynadıktan hemen sonra hızla soğutulmalı. Soğutulmuş arpa karışımını plastik bir sürahiye havadan dökün. Karışıma hava aldırıp mayanın gelişmesi için gereken oksijeni vermiş olacaksınız. Sürahinin kalanını 2,5 litreye tamamlayacak şekilde suyla doldurun ve bir kez daha havalandırmak için bir sürahiye aktarın.
Şimdi bira mayasını 32-38 derece arası ılık bir fincan suyla ıslatın. Mayayı iyice çözülünceye kadar karıştırın ve sürahi karışımına ekleyin. 10 saniye kadar iki karışımın iyice bütünleşmesi için kuvvetli karıştırın. Sürahinin ağzını sıkıca kapatın ve oda sıcaklığında iki hafta dinlendirin. 24 saat
sonra bira karışımı iyice köpüklenir. Bu da mayalanma sürecinin başladığını gösterir. Biran tam anlamıyla 14 gün sonra tadına kavuşmuş olacak.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

417 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları