Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde cherry domates nasıl yetiştirilir?

Tohumdan yetiştirme için bir kaç not:
- Mümkün olduğunca taze tohum almaya özen gösterin. Tarihi en yeni olanlardan seçin.
- Tohumu normal bahçeden aldığınız toprak yerine torfa dikerseniz tohum tutma oranı daha yüksek olur.
- Torf zaten nemli gelen bir topraktır, sulamanıza gerek yoktur. Torfunuzu doldurun hafifçe sıkıştırın. Tohumlarınızı yerleştirdikten sonra üstüne biraz daha torf serpin. Basit kural tohumu boyunu iki katı derinliğe gömmektir. Sulamayın kabınızı şeffaf bir poşete koyup ağzını bağlayın ya da üstüne streç film geçirin.
- Hepsini büyük bir kap yerine minik bardaklara 3’er tohum atarak ekerseniz ayırmak, kontrol etmek vs daha kolay olur.
- Sulamayın çünkü ıslaklık tohumunuzu çürütür. Sizin tek ihtiyacınız olan nem ki o da zaten torfta vardır ve ağzı kapalı oldukça nem kalır. Eğer torfunuz kurursa dipten suya oturtarak nemlendirin ya da minik bir çay kaşığıyla çok yavaş su verin. Suyu çok dikkatli koymak gerekir çünkü tohumunuzun oluşturduğu mikro kökleri oynatırsanız çimlenme olmayacaktır. Yüzey koyu renk olunca nemli demektir, parlak olursa ıslak.
- Çimlenene kadar 20-25 derece arası loş bir ortamda tutmaya çalışın. Çimlenince 15-20 derece arası aydınlık bir yere alın. Yavaş yavaş sulamaya ve seyrelterek gübre vermeye başlayın.
Fideler için bir kaç not:
- Güneşi eksik etmeyin ama sakın alıştırmadan dışarı güneşin altına çıkartmayın. 1-2 hafta günde 2 ila 4 saat dışarı çıkartıp sonra içeri alın, başlarda direkt güneş ışığı vermeyin. Gövde ve yapraklar güçlenene kadar bekleyin. Güçlendiğini anlarsınız kalınlaşır ve renkleri biraz koyulaşır.
- Domates saçak köklüdür büyük kap ister. Minimum 30-35 cm arası bir şey tavsiye ederim. Saksı pahalı ise bakkalda satılan 20 lt’lik sulardan alın içinde kesip bidonunu saksı yapın. Mutlaka altına delik açın.
- Fidelerinizin bir kısmı güçsüz olup ölecek bu doğanın kanunu, kabul edin. En güçlü 2-3 tanesini alıp gerçek saksısına dikerken saksıyı hemen sonuna kadar doldurmayın. Fideyi normal minimum yükseklikte köklerin altında 3-4 cm toprak olacak şekilde dikin sonra büyüdükçe dibine toprak ekleyip yükseltin. Domatesin gömülen gövdesi kök oluşturacaktır böylece çok güçlü kökleriniz olur.
- Doöateste koltuk almak diye birşey vardır. İki dalın arasından çıkan minik dallar olur onlara koltuk denir. Onları mutlaka kopartın, 8-10 cm olmadan almak gerekir. Çünkü asıl büyümüş olan dalınızın besinini enerjisini çalarlar. Bu koltukları toprağa saplayın başka bir yerde, onların da bazıları köklenebilir.

Yetişkinlik süreci için bir kaç not:
- Domates çok güneş sever yeterince güçlenince ona bol güneş verin.
- Kapalı balkon gibi rüzgar almayan bir yerdeyse çiçeklendiğinde hergün 1-2 dakika hafif hafif dallarını sallayın ki döllenme olsun meyva oluştursun.
- Çiçek verince sulamayı 3 günde bire düşürüp dibini de azıcık havalandırın.
- Meyva verdiği dönemde sulamayı çok düzenli yapın yoksa meyvalarınız çatlayabilir.
- 2 ayda bir köklerini yıkayabilirsiniz. Yapacağınız altındaki deliklerden su akana kadar yukarıdan bolca su vermek.
- Eğer normal bahçeden aldığınız toprağa dikmediyseniz mutlaka haftada 1 besin vermeniz gereklidir. NPK gübrelerinden düzenli verin. Eşit oranlı alabilirsiniz (7-7-7 yada 21-21-21 gibi) Bazen dibine verin bazen püskürtüp yapraktan verin. Yumurta kabuklarınızı da dibine gömün.
- Her sabah bakın yapraklarını gövdesini inceleyin, gözünüzü üstünden ayırmayın. Hastalık, zararlı ya da besin eksiklikleri ile ilgili belirtileri ne kadar hızlı farkederseniz o kadar kolay çözersiniz.
Hepsinden önemlisi onu sevin : )


Daha çok detay için bu yazıya da bakabilirsiniz.

inploid.com/post/bizim-unlu-domatesler
  • Paylaş
Cherry domates saksı dikimiyle evde kolayca yetişebilen bir bitkidir.
  1. Saksıya yeterli toprağı koyduktan sonra ( 4 te 3 lük kısmı dolacak şekilde) aldığınız cherry domates tohumları toprağa güzelce serpin.
  2. Kalan toprağı domates tohumlarının üzerine koyun. Toprağın bitkisel ve besin değerleri yüksek bir toprak olmasına özen gösterin.
  3. Tohumları ektikten sonra can suyu denilen ilk suyu yeteri miktarda saksıya vermeniz gereklidir. Bol miktarda suyu verdikten sonra 3 gün boyunca su vermemek gereklidir. Aksi halde tohumu çürütmüş olursunuz.
  4. Eğer tohum değil de fide aldıysanız aynı işlemleri uygulayarak, fideyi saksıya ekebilirsiniz. Ekim işlemi sırasında fideye zarar vermeden köklerini koruyarak ekmeye özen gösterin.
  5. Cherry domatesinizi evinizin bahçesi ya da balkonundaki en güneşli alana koymanız gereklidir. Domates çok güneş isteyen bir bitkidir. Özellikle haziran ve temmuz aylarında verimlilik yüksek olur. Fide ekimi için haziran ayı ideal bir aydır.
  6. Toprak nemini sürekli koruyup, kurumadan aralıklı olarak sulamak gereklidir.
  7. Domatesler yeşil halindeyken toplanmamalıdır. Tamamen kırmızı bir hale geldiğinde toplayabilirsiniz.
Çiçek Ve Bahçecilik
  • Paylaş