Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde civciv nasıl beslenir?

CivcivCivciv beslemenin en önemli kuralı uygun bir ortam yaratmaktır. Başka şekilde bir civcivi yaşatmak mümkün değildir.

Öncelikle civcivi aldıktan sonra asla el sürmeyin! Hele ki civcivi çocuklara bir oyuncak olarak görmeyin. Civcivler insandaki bakterileri çabuk kapar ve daha ilk zamanda bundan ötürü ölebilir. Bundan sonra civciv sayısına göre bir kutu alın. Mesela 5 civciviniz varsa yaklaşık 40x40 cm. ebatında, 35-40 cm. yüksekliğinde bir kutu işinizi görür. Kutunun üzerine cam bir levha koyun ve Üst tarafın 5'te 1'i açık olsun. Yanlardan da kutuya birkaç delik açın. Kutuda 20 veya 40 watt ampul yakın, bu ısıtıcı görevini görür.

Sıcaklık kontrol altında olmalıdır. Bir termometre edinmeniz gerekebilir. İlk hafta kutunun sıcaklığı 35 derece olmalı. 7'nci günden 10'uncu güne kadar da 32-33 arasında olabilir. 10.-15. gün arası sıcaklık 30 derece olacak. 15. günden 20. güne kadar sıcaklık 27 dereceye düşürülebilir. Bu kademeli ısı düşüşü ile civcivleri dış sıcaklığa hazırlamış olursunuz.

Beslenme için civciv yemi alın. Bu yemler civcivleri susandırıcı etkide olduğu için suları eksik olmamalı, temiz ve sık sık kontrollü olmadır. Bir aylık olduklarında ise yeşil salata, haşlanmış yumurta, çok az miktarda ekmek kırıntıları verebilirsiniz. Civcivlere büyüdükçe tuzlu olmayan her türlü sulu ve kuru yiyeceklerden vermelisiniz ki bu tavukların bünyelerinin doğal gereksinimidir.
  • Paylaş
Bunu en iyi ördek babaları Sayın Serkan Köse/inploid ve Sayın Hakan Köse bilecektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

853 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt