Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde ekonomik ısınma için neler yapılabilir?

Cam seçimi ve apartman yalıtımı çok önemli. Eğer bunlardan biri veya ikisi yeterli değilse hiç bir zaman ısınma tam olarak gerçekleşmez. Ayrıca fiyat/ısınma oranı en uygun ısınma yolu doğal gazla ısınmadır. Klima hem yeteri kadar ısıtmaz hem de oldukça yüklü elektrik faturasına sebep olur. Geleneksel sobalar en düşük maliyetlidir ama temiz değildir ayrıca bazen ölüme kadar yol açan sağlık sorunlarına zemin hazırlar..
  • Paylaş
Başka yerinden yakalamaya çalışayım mevzuyu;

Büyük çoğunluk günümüzde apartman dairesinde yaşıyor ve artık doğalgazla ısınıyor. Yalıtım elbette önemli, zaten bu tür sorularda ilk yazılacak maddedir kendileri.Ancak yalıtım malum evin dışarıya bakan duvarlarına ve dış yüzeye yapılmakta.(İç yüzeye yapılanları da var.)

Oysa dairelerin tavan ve tabanları genelde yalıtımsız.

Herkes ısı meselesini pekala bildiğinden ara katta oturmak ister, zira alt ya da üst kat boşsa, iyice açmak lazım gelir kombinin derecesini.

Bu paralelde bir nokta daha var ısınmada tasarruf adına. Çoğunluk müstakil doğalgazlı kombileri tercih ediyor, ancak bence doğrusu merkezi doğalgazlı kazan daireleri en doğru çözüm.(Çoğunluk için)

Apartman yönetimi sistemi ayarlıyor bölgeye göre, herkesin petek sayıları ve yüzeyleri aynı, apartman yalıtımlı, çatı katı da yalıtımlı.

Ortaklaşa ödeniyor gaz aidatı, faturaya göre, ödemeyenin evine sistem donmayacak kadar +10 derecede su gönderiyor.Bu bir yaptırım, ancak genele yayılırsa sistem boşa çıkmış oluyor.

Dolayısıyla katlar arasında herkes adilane ısınıyor ve ısı kaybına maruz kalıyor.

Diğer türlü karı koca çalışan ve çocukları okula giden bir aile kombisini gündüz saatlerinde kapattığında, onun üst ve alt katı daha fazla ısıtmak zorunda ve onların ısı kayıpları o daireye akıyor.Ya da kombisini iyice kısan birisi ısınmada adaletsizliğe neden oluyor.Mevcut kanunlar yönetmelikler bu teferruat noktasında çaresiz.

Başka bir ilginç şey de, malum toprağın altı ısıyı muhafaza etme noktasında yüzeyle ters davranıyor. Yani dış ortam -15 derece iken toprağın 100 metre altı +10 derecede iken, dış ortam +35 derece olduğunda ise, toprağın 100 metre altı +20 derece.

Yurt dışında bu ters durumu kullanma noktasında teknikler geliştirilmiş.Toprağın 100 metre altında su boruları dolaştırılıyor ve evin ya dış duvarlarına ya da ısınma sistemine taşınıyor. Yazın 20 derece ile soğutma yapılıyor,(klimaların en düşük derecesi 18 derece dersek 20 dereceyi oradan tahayyül edelim.), kışınsa +10 derecenin üzerine konuluyor. İlginç bir şey, sınırsız ve basit, sadece ilk kurulum için özel araç gereç gerekiyor.Yaygınlaşırsa onlar da iş değil;
(Aslında çok eski bir teknoloji, yurt dışında yaygınmış;
tr.wikipedia.org/wiki/ıs%c4%b1_pompas%c4%b1)

Isınma

Isınma
  • Paylaş
Kombiyi açıp kapamak da aslında enerji sarfiyatına sebep oluyor.Sıcakken kombiyi kapatıp soğuyunca tekrar açarsanız ortam yeniden aynı sıcaklığa gelene kadar daha da çok enerji harcanacaktır.Kombiyi doğru ayarla,ısıyı sabit tutacak hale getirmek önemli.

Bu esnada yalıtıma da kesinlikle dikkat edilmeli.
  • Paylaş
  • Camların çift cam olması yazın %15, kışın %45 tasarruf sağlıyor.
  • Radyatörlerin önü kapatılmamalı.
  • Pencere ve kapı izolasyonu tam olarak yapılmalı.
  • Termostat bir günden fazla süre evde olunmayacaksa kapatılmalı.
  • Bacalı cihazlar dolapların içine yerleştirilmemeli.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2259 Görüntülenme8 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları