Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde köpek eğitimi nasıl verilir?

Hiç yapmasalar keşke, evde köpek beslemeyi hiç onaylamıyorum. Köpek gibi ciddi bir hayvanı maymuna çeviriyorlar apartman dairelerinde .. Bahçesi olmayanlar özel yöntemlerle apartman köpekleri eğitip bu adaletsizliğe alet olmayın, zaten çocuğunuz ya da siz bakamayıp sokaklara atıyorsunuz ve en geç 3 gece içinde diğer köpeklerce parçalanıyor o sokaklara attığınız zavallılar. Bahçeniz yoksa köpek almayın yahu tespih tanesi değil bu can taşıyor.
  • Paylaş
Köpeklerin ev yaşamı için uygun olmadığını düşünsem de, yalnızlığın insanı bencilleştirdiği malum... Eğitime başlamak için 5. ay idealdir. Eve alınan köpek Ivan Pavlov yöntemiyle koşullandırılabilir. Her yemek vereceğinizde belirli bir ses vererek (örneğin ıslık, zil...) bir süre sonra hayvanın o sesi verdiğinizde yemek vereceğinizi sanmasına yol açacaktır bu da çağırdığınızda size gelecek bir köpek demektir. Yaptığı olumlu bir davranışı iyi ve yumuşak bir ses tonuyla tebrik ederek (aferin oğlum gibi) ya da yumuşak bir fiziksel temasla ödüllendirerek köpeği eğitebilirsiniz. Balkona tuvaletini yapmasını da sağlayabilirsiniz. Köpeğin ilk çişini balkona yapmasını sağladığınız taktirde tuvaleti orası olacaktır.
  • Paylaş
Sürünün lideri olmak ve irade en önemli iki konu. "Sürünün lideri olmak" cümlesinin içeriği araştırılmalıdır. Köpekler hangi davranışınızdan ne anlar bu bilinmeli. Örnek olarak, köpek sahibinden önce eve girerse, ev sizin değil, onundur. En azından köpeğin anladığı budur. Doğru olan önce sizin eve girmeniz ve onu karşılamanızdır. Bu şekilde evin ona değil size ait olduğunu anlatmış olursunuz. Bu gibi bir çok durum mevcuttur. Sabır, zaman ve irade evdae eğitim yada özel eğitim sonrasında da elinde tutmanız gereken unsurlardır. Köpeklerin insanlar gibi öğrenme yeteneği yoktur. Köpekler sürekli tekrarlanan davranışlar karşısında alışkanlık gösterir. Cinsine göre eğitilebilirlik ve kelime hazneleri sınırlıdır. Bol yürüyüş, zaman sabır ve tekrarlanabilir irade anahtar kelimeleriniz olmalı. Özel eğitim veren kurumların eğitim içeriklerine göre basit olandan zor olana göre sabırla eğitmeniz olacaktır.
  • Paylaş
Köpek eğitimi konusunda en iyi donanıma sahip olsanız bile dört duvar arasında işiniz zor.
Apartmandan çıkarken koridorda köpeğin koruma içgüdüsünü nasıl aşacağınızdan, evde yapacağı gürültüye kadar bir çok konu işinizi oldukça zorlaştıracaktır.
  • Paylaş
Evde köpeğinizi iyi bir şekilde yetiştirmek mümkündür,bunun için köpeği yavruyken almak daha avantajlıdır.Köpeklere verilmesi gereken en önemli eğitimler itaat eğitimi,davranış problemlerini düzeltme ve tuvalet alışkanlığıdır.Köpeğinize itaat eğitimi vermek için köpeğinizi doğru davranışlarında ödüllendirmeli,yanlış davranışlarındaysa cezalandırmalısınız.Ona zaman verin ve komutları tekrar etmekten vazgeçmeyin.
  • Paylaş
Sabırla en önemlisi sabır gerisi basit zaten ya öğrenirsini her şekilde
bi kaç ipucu:
sakın köpeğini dövme ses tonunla patron oldugunu hissettir vurarak değil.
Sev mutlaka köpeğin kesinlikle hata yapacaktır ama o bunun hata olduğunu bilmiyor bunu bil hata oldugunu öğret ama döverek değil.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2351 Görüntülenme7 Takipçi6 Yanıt