Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde rakı, şarap, bira vs alkollü içki nasıl yapılır?

EVDE BİRA YAPIMI (Denenmiştir)

Biraz zahmetli bir işlem olduğu kesin,muhtemelen uğraşmaya değmez ama kendi biranızı yapmak güzel bir deneyim.

Gerekli Araç ve Kimyasallar

Bira Tenceresi:Yaklaşık 10-15 litrelik bir tencere.Paslanmaz çelik veya alüminyum olması gerekir.

Temel Fermenter:Yaklaşık 20-22 litre olmalı.

Şişeleme Kovası:Fermente edilmiş birayı kovalamak için yaklaşık 20 litrelik bir kap.

Sifon:Birayı bir kaptan diğerine aktarırken kullanılacak.

Huni:Bira karışım maddelerini dökerken kullanılacak.

Fermantasyon Valfi:Hava geçirmez bir alan yaratır.

Şişeler ve Kapaklar:50-60 şişe bira yapacağız.

İyot bazlı temizleme malzemeleri:Bakterileri yok etmesi için.

Hidrometre:Alkol miktarını ölçmek için kullanılacak.


YAPILIŞI

 • Öncelikle kullanılacak bütün malzemeleri sterilize ediyoruz.Bakteri oluşumu birada ekşi ve kötü bir tat yaratır.
 • Şimdi bira tenceresine 7-7.5 litre soğuk su koyuyoruz.Ve buzdolabında sonradan kullanmak üzere 13 litrelik su bekletiyoruz.İyi bir su kullanmanız çok önemlidir.
 • Ezilmiş tahıl parçalarını da suya atıyoruz ve orta ateşte karıştırarak pişirmeye başlıyoruz.İçine kalsiyum sülfat ve alçıtaşı atıyoruz.Bu hem su kalitesini arttıracak hem de biranın tadını daha güzel yapacak.
 • Karışımımız kaynamaya başladığında malt özü ekliyoruz.Bu malt özlerini isteğinize göre light ya da dark olarak alabilirsiniz.Karışımı büyük bir kaşıkla alttan üste doğru karıştırıyoruz.
 • Şimdi de karışımımıza eklememiz gereken 3 tane şerbetçi otu var.İlk olarak kaynama şerbetçi otlarını katıp 30 dakika kaynatıyoruz.Sonra lezzet şerbetçi otlarını katıp 15 dakika daha kaynatıyoruz.Son olarak bitiş şerbetçi otlarını katıyoruz,sadece iki dakika daha kaynatmaya devam ediyoruz.
 • Artık karışımımızı soğutmamız gerekiyor.Dolapta beklettiğimiz 13 litrelik suyu fermenterimize koyuyoruz ve sterilize ettiğimiz bir süzgeçle süzüyoruz.Kalan suyumuzu fermentere koyuyoruz.
 • Hidrometreyle alkol ve özgül yoğunluk değerlerini ölçüp not ediyoruz.Isı tam olarak 70 dereceye düştüğünde mayayı ekliyoruz ve fermanterimize fermantasyon valfini takıyoruz.Fermantasyon valfinden kabarcıklar çıkmaya başladığında fermantasyon tamamlanmaya başlıyor demektir.Bu süre 12-24 saat arası değişir.Bunu doğru gözlemlemek gerekir.1 dakikada 1 kabarcıklanmaya oluyorsa işlem tamamlanmıştır ve şişelenmeye hazırdır.
 • İkinci kez hidrometreyle ölçümümüzü yapıyoruz.İki ölçüm arasındaki fark bize toplam alkol yüzdesini verir.Mesela ilk ölçümde 8 ikinci ölçümde 3 sonucunu aldıysak,toplam alkol yüzdemiz 5 demektir.
 • Şişelemeye geldi sıra.Biraya karbonasyon vermesi için priming şekeri kaynatıp,şişeleme kovasına koyuyoruz.
 • Fermenterdeki fermantasyon valfini çıkartabiliriz.Şişeleme kovasını aşağıya koyduktan sonra sifonu biraz suyla doldurup üst ucunu tutuyoruz.Alt ucunu da şişeleme kovasına koyuyoruz.Aktarma yaparken sıçratmamaya dikkat ediyoruz.
 • Sterilize ettiğimiz şişeleme kovasına kaynatılmış tahıl şekeri ekliyoruz.Sifonu tamamen şişenin dibine yerleştirip şişeleri tamamen doldurana kadar yavaşça sifonluyoruz.Ve kapakları kapak takma makinemizle şişelerimize takıyoruz.
 • Son olarak biramızı karanlık bir ortamda 2 hafta bekletiyoruz.İçmeden önce soğutuyoruz.


 • Paylaş

Çok basit bir şekilde bu kadar detaya girmeden rakı kaynatılır fakat kaynattığın rakı damıtılması gerekmektedir. Ayrıca kaynatma işlemleri sırasında her tarafa koku gideceğinden basılma ihtimalin çok çabuk ola bilir. Ufak miktarda ocak üstü yapılması gereklidir. 1 defada 5 kg rakı çıkarsanız baya bi yeter size. ayrıca anason katmayacağınız için su katılarak içilmeyecektir ( boğma rakı) yapmış olurusnuz :) En basiti bağ bozumu zamanı üzüm alıp şarap yapmak.Not: tüketeceğiniz alkollere kesinlikle şeker atmayınız, ciddi baş ağrısı yapar.


Kolay gelsin, afiyet olsun.

 • Paylaş