Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde tek başıma matemaği temelden öğrenmeye çalışıyorum. Sizce nasıl verimli çalışabilirim?

Bir düşünmem gerekti, matematiği baştan öğrenmeye başlarsam nereden başlamalıyım diye. Ben olsam orta okul kitaplarını alır ve oradan başlarım. Çalışma yöntemim de klasik yöntem olurdu. Kitabı açar, konuyu okur, çözülmüş örnekleri önce bakarak sonra bakmadan çözer ardından ödevleri yapar ve diğer konuya geçerdim. Orta okul seviyesinde olur mu bilmem ama anlamadığım konular hakkında İnternet'den video izlerdim. Bugün bile unuttuğum konular karşıma çıktığında açıp İnternet'den bakıyorum. Tabii siz matematiği muhtemelen üniversite sınavı için öğrenmek istiyorsunuzdur. O durumda birkaç konu bittikten sonra o konularla ilgili çıkmış ya da dershanelerce hazırlanmış sınav sorularını da çözmeniz yararlı olacaktır.
  • Paylaş
Yeni sistemde kaçıncı sınıf ediyorlar bilmiyorum fakat okuma ve yazmayla birlikte ilkokulun 5 yıl olduğu zamanların 4. ve 5. sınıfları kapsayan yardımcı matematik kitaplarını öneririm. Ben bu tip bir kitapla liseden mezun olmuştum :)
  • Paylaş
Konu anlatımlı videolar izle ve konu anlatımlı kitaplardaki çözümlü örnekleri çöz.Sonrasında soru bankalarından testler çöz. Bir defterin olsun çözemediğin soruları kes ve oraya yapıştır ya da yaz sonra bu soruları çözebilecek birilerine sor çözümü varsa çözümünü yaz ve defteri sürekli incele, tekrar et bu şekilde o soruların nasıl çözüldüğünü kavramış olursun ve farklı kitaplardaki sorulardan çözersen daha çok soru tipi görmüş olursun.Umarım yardımcı olabilmişimdir :)
  • Paylaş
2 kez bana yöneltildi soru, iki kez geri çevirdim; sebebini açıklayayım:

Matematiği hiç sevmedim. Kafam basmadığı için değil, aksine çalışınca canavar gibi matematik problemleri çözerdim. Ama sıkılıyorum, eğlenmiyorum. Resmi olarak en son 8 sene evvel -Lise 1'de-, kayıt dışı olarak üniversiteye hazırlanırken yani beş sene önce matematik gördüm. 40ta 30 net yapıp arkadaşlarıma fark attım sınavı geçtim yetti.

Diyeceğim şu ki; MATEMATİĞİ SEVSEM İNGİLİZCE ÖĞRETMENİ OLMAZDIM. Çalışınca oluyor.

P.S.: Üniversite sınavına bile kasmadan, arkadaşlarım harıl harıl çalışırken yatarak girdiğimi, eğitim hayatım boyunca çoğu zaman dersi dinleme ve materyali okumayla sınavlardan geçtiğimi düşünürsek çalışma tavsiyesi istenecek pek bir insan değilim. Herkesin çalışma tarzı farklı. Bence çok faydalı olan bir taktik sende işe yaramayabilir. Soooo.....
  • Paylaş
15

Hakan, Sözel anlatımdan sayısal sonuç çıkarmaktır matematik ... 8 sene önce lise 1 de ise şöyle bir matematik Yapabiliriz.

6 8=14 ilk öğretim
14 3=17 lise
17 4=21 üniversite
21 1= 23 kpss atama
Sonuç inploide girdiğin zaman stajyer öğretmenimizdiniz. 😊

Portakallı Ördek, 2006-2007 Eğitim yılında liseye başladığımı düşünürsek 9 sene olmuş aslında. 2014 Haziranda Üniversiteden mezun olduktan sonra inploid'i keşfettiğim göz önüne alındığında hayır stajyer öğretmen değildim.:) Özel sektörde çalışıyorum, çaresiz kalmadıkça da KPSS'ye girip devlet okulunda çalışıp kendimi hiç etmeyi de düşünmüyorum. Kasım 1992 doğumlu olduğumdan ötürü de henüz 22 yaşındayım.:)

Portakallı Ördek, Okullar arasında sınav yüzünden yıl kaybı da yaşamadım ve liseyi de 4 sene okudu(bizim başladığımız yıl 4 sene oldu).:D Eh gidiş yolu doğru en azından.:D

Hakan, Kpss bozdu işi hocaaanım 😊😊

Bazarov, Hakan çıkarımını sevdim de 21 1=23 kısmını anlayamadım. nedir abi o? :)

Hakan, ah şu cep telefonların minik minik harfleri :) köfte gibi parmaklar ile yanlış yazmışım... işlem işaretlerini bile yazmamış bu araba mobil uygulama aha bu da bug :):) 21+1 = 22 olacak üstad ... yaşlılık işte..

Bazarov, Dokunmatik ekran beni de kasıyor inploide hiç girmiyorum zaten. Hesap işinin kötü yanı yanlış hesapla da olsa doğru sayıya ulaşıyormuşsun nerdeyse :) Gerçi bence hala ulaşmıssın 92 kasımla 22 yaşında olunmaz bence bunun çirkefliğini yapabilirsin :)

Hakan, Çok mantıklı 😊😊😊 matematik diye bişi var dimi

Hakan, aha gaza geldimmm .. harbi yaa.

Portakallı Ördek, @Bazarov hemen yapayım çirkefliğimi; bitirilen yaş söylenir.
93 Kasım - 1
94 Kasım - 2
95 Kasım - 3
96 Kasım - 4
97 Kasım - 5
.
.
.
.
2014 Kasım - 22
2015 Kasım - 23 bitiyor.

Bitirilen yaş söylenir diye düşünmüyorsan başta Facebook olmak üzere doğumgünü & yaş bilgisi veren siteleri şöyle bir kontrol edebilirsin. Hepsi bitirilen yaşı gösterir. Seçme ve seçilme yaşı kurallarına ve daha bir sürü kurala baktığımızda o yaştan gün almış değil o yaşı bitirmiş olmak gerektiği kuralı vardır, :) En basitinden senin mantığınla 92-93 yılı arasında doğduğum günden itibaren 1 yaşında, 93 itibariyle 2 yaşında olmam gerekir. :D

Hakan, herkes mantıklı olurmu yaw :)

Bazarov, Sevgili Portakallı, 1 yaşını doldurmamış çocuğa 1 yaşında denmez ama 6 aylık denir 9 aylık denir sen de bana "22 yıl 10 aylığım de" canımı ye :) Senin şurada 2 ayın kalmış ben o nedenle 23 demeyi daha doğru buldum ama yüksek seçim kurulundan elbette böyle bir değerlendirme bekleyemeyiz :) Ama illa devlet kurumu istiyorum diyorsan TSK verelim. 28 yaşından gün alanları bedelliye dahil ettiler. Dur senin daha 2 ayın var demediler. Naaber? :)

Portakallı Ördek, @Bazarov Söyleyeyim bedellinin mantığını; Eğer şartları okursak zaten 1 Ocak 1988 ve daha önce doğmuş olanlar diyor. En geç o tarihte doğmuş biri zaten 2015'te 28'den gün almış oluyor. Sadece 1 Ocak 1987'de doğan birinin 28 yaşını tamamlamış olması mümkün o gün? Yani zaten şu yaşı tamamlamış olmak diye bir şartı yoktu ortada ki TSK bildiğim kadarıyla "Şundan gün alınca askere gideceksin." der (Bkz: 21'den gün aldıysan askere gideceksin gibi.) Bedelli olayını da zaten son başvuru tarihine kadar uzattılar (13 Şubata kadar 28'den gün almak) zira arkadaşlarımdan birisi Mayıs 1988 doğumluydu ve başvuramadı.:) Bir de verdiğim cevapta zaten bir çok kuralda dedim hepsinde demedim.:D Yani TSK'nın durumu pek "Naaber?:)" lik bir durum değil.:D

Bazarov, Uzatmayı da ne çok seviyorsun :) Yaş gösteren sitelerin "hepsi" demişsin, seçme seçilme ve daha bir sürü kural demişsin ingilizce öğretmenim, ben de sana counter example veriyorum, this is what we call proof by contradiction diyorum. 23 yaşa bedelli çıksa faydalanacak durumdaysan benim için 23 yaşındasındır diyorum, ve susuyorum :) Daha da gelmem. "Naaber?" :D

Portakallı Ördek, Verdikleri tarihler + şartlar tutarsa faydalanacak durumdayım.:D LOOOL

Açılın, pisagor tarikatı müridi geldi.

Bugüne kadar birçok kez bu sorulara direndim, hep görmezden geldim, karışmayayım ben dedim. Ama yeter. Söz milletin.

Bak şimdi sevgili arkadaşım, peşin söyleyeyim, ben bu soruya cevap veren diğer arkadaşlar kadar yapıcı davranmayacağım. Onun yerine gerçekçi olmak hedefindeyim. Bunları duymak istemiyorsan, gerçekleri kaldıramama ihtimalin varsa hemen şimdi bırak okumayı ve terket burayı. Hadi dağıl.

Hala buradaysan devam ediyorum.

Zahmet edip açıklama kısmına kendinle ve hangi amaca yönelik matematik öğrenmek istediğinle ilgili bir açıklama yazmadığın için cevabımı soru cümlenden çıkartacağım fantastik manalara göre vereceğim. Ama bunun sebebi sensin. Hiç kusura bakma.

(Bundan sonra söyleyeceklerim şaka içermiyor)

Öncelikle kullandığın şu "temelden" kelimesi beni bir hayli ürküttü. Zira bir temelden yoksun olduğunu anlıyoruz. "Evde tek başıma" öbeğinden de bir okuldan, dershaneden ve daha önemlisi destekçiden yoksun olduğunu çıkartıyoruz. O halde dostum maalesef şunu açıkça söylemeliyim ki, sen bunu başaramazsın. Biliyorum bazı kolpacılar gelip bu cümlemi eleştirecekler ama ben sana bilgime ve tecrübeme güvenerek doğrudan söylüyorum. Lütfen bana inan ve vaktini heba etme. Matematik ciddi bir disiplin. Sen böyle radikal kararlar alabilecek yaşa geldiysen öyle veya böyle biraz matematiğe maruz kalmış olmalısın. Matematik temelini aldığın eğitim kötü de olsa bu zamana kadar oturtamadıysan evde tek başına oturtman oldukça zor. Yol alamazsın demiyorum ancak çok yorulursun, çok yıpranırsın ve uzun süreçte motivasyonunu korkarım koruyamazsın. Anlayamadığın bir nokta olduğunda belki saatlerini harcaman gerekecek. Bu durum hiç kolay değil ve son derece sıkıcı. Bak iki arkadaşız deseydin, mahalleden bir abi var ondan destek alacam deseydin onlara daha sıcak bakardım ama evde tek başına bu iş olmaz. Bu durumun zekayla hiç ilgisi yok. Modern eğitim anlayışına göre, öğrenci öğrenmeyi kendi başına gerçekleştirir ancak öğretmen burada öğrenciyi öğrenmeye hazır hale getirmelidir. Teknik konuşmak istemiyorum ama yabancıların cognitive conflict dediği bir kavram var ve öğretmen öğrenciye onu çözmesinde yardımcı olmak için var. Biri mutlaka sana rehberlik etmeli, anahtar noktaları sana göstermelidir. Piyasada güzel kitaplar var, internette güzel videolar da var ama yetmez. Bak sen sorunda yine çok güzel bir kelime kullanmışsın: "verimli". Senin çalışmaların maalesef verimli olmaz. Kapasitesi senden daha çok düşük bir insanın atıyorum 3 saatte öğreneceği bir konuyu senin 10 saatte öğrenmen söz konusu olabilir. Bunlar farazi rakamlar ama gerçekleri elbette kestiremiyorum. Benden sana uyarı, bir başka yol bul. Başka çözüm yolum yok diyorsan, biraz daha kafa yor, olmadı yine burada insanlara sor ama başka yol bul. Son olarak, eğer hiçbir yol bulamazsan ya da beni ciddiye almaz da evde tek başına çalışmakta kararlı davranırsan matematik sorularını bana da sorabilirsin. Etrafı tırmalamaya, ona buna bir şeyler sormaya kendini hazırlamalısın zor olacak. Başarılar dilerim.
  • Paylaş
13

Muhsin Arslan, Ben 10.sınıfa geçtim öncelikle bilmenizi isterim.Yani ne yapayım dershaneye gitsem temelden anlatımıcklar tanıdığım ve matematiği iyi olan biri yok ne yapıyım akıl verin bana?

Muhsin Arslan, Bu arada hedefim makina mühendisi olmak

Bazarov, Öncelikle, daha 10.sınıfa geçmiş olmana sevindim geri dönülmez bir durumun yokmuş. Matematiğin ne durumda bunu bilmek lazım. Önceki yıllarda notların neydi, nottan bağımsız olarak bugüne hiç mi bir şey getirmedin, bunları bilmek, değerlendirmek lazım. Dershanelerde temelden anlatmazlar belki ama senin seviyene göre anlatabilirler. Ayrıca dershaneden ek ders ya da dershaneye gitmeyip özel ders de alabilirsin. Önünde daha 3 yılın varmış makine mühendisi olamamak için hiçbir sebebin yok.

Muhsin Arslan, Çok teşekkür ederim notlarım ortaokulda 60 felandı sonra liseye gecince düstü annemin sağlık sorunlarından dolayı derslere kendimi veremedim.Şuan güvendirin 100 de 100 ygs kitavından hem çalışıp hemde internetten dinliyorum.

Muhsin Arslan, Şimdi evde çalışmayı bırakayım yani

Bazarov, Geçmiş olsun. Çalışmayı bırakma tabii ki. Dershane ya da özel derse sıcak bakmıyorsan böyle devam et istersen şimdilik. Baktın olmuyor yeni bir plan yaparsın. Antrenmanlarla matematik kitabını da öneririm. Senin gibi yeni başkayanlar için oldukça faydalı bir kitap. İşlem pratiği kazanmak, temel konulara hakim olmak için güzel bir kitaptır.

Bazarov, Bir de okula dikkat et tabii. Okuldaki öğretmeninden faydalanmaya bak. Ondan da yardım iste.

Muhsin Arslan, Dershaneye gitmeyi düşünüyorum ama antremanlarla matematik bana çok kolay geldi

Muhsin Arslan, Beni kendi yerinize koyun yani çok çaresizim

Bazarov, Çaresiz olacak bir şey yok yahu sakin ol. Antrenmanlarla matematiği hatasız ya da çok az hatayla yapıyorsan başka bir kitaba geçebilirsin ama öyle değilse kolay gelse bile devam et o kitap sana işlem pratiği yaptırmak için var. %100 YGS dediğin 3 cilt olan kitap mı? Eğer oysa o da güzel kitap ama içinde yeterince test yoktu sanki, başka bir kitap da al bence.

Muhsin Arslan, Evet o uclu kitap ama farkli kolay soru bankaları var onlardanda soru çözüyorum.

Muhsin Arslan, Antrenmanlarla kitabina sahip degildimde bi arkadaş görmüştüm sizce elimdeki kaynaklardan soru cozsem islem pratiğini kazanaman mı?

Beyaz Osm, hizlikitapci.com sitesinden temel matematik kitabı alabilirsin

İnternetten konu anlatımlı videolara bakabilirsiniz konu anlatımlı dıru bankaları ve antremanlarla matematik kitaplarını öneririm
  • Paylaş
Öncelikle basite indirgenerek anlatılmış konu anlatımlı kitaplar edinmeniz gerek. Pekiştirmek içinde bolca örnek çözülmeli. Takılcağınız noktalar mutlaka olacaktır bu durumda danışcağınız matematik konusunda iyi bir tanıdık şart sıkboğaz etmeden destek almalı. :) kolay gelsin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

226 Görüntülenme11 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları