Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde vücut geliştirme için gerekli aletler nelerdir?

Basit, ucuz ve kolay erişilebilir aletler ile neler yapılabilir?Düzenle
Öncelikle bir barfiks gerekmektedir. Onu sağladıktan sonra gerisi kolay. Barfiksi de evin bir köşesine 45° lamalar kaynatılmış bir boruyu dübelleyerek elde edebilirsiniz. Ardından bütçeye göre 10 kiloluk bir dambılla başlayabilirsiniz. Bir göğüs presi sehpası olabilirse gayet iyi olur, olmasa da olur, aynı hareketi şnav çekerek de yapabilirsiniz. Kelebek ya da omuz, boyun kasları için iki küçük dambılınız olursa nefis olur. Bir de yarı uzun barlı 10-20kg arası ağırlığınız olursa her yerinizi geliştirebilirsiniz. Kanatlar için yine 10 kiloluk dambılınızı kullanabilirsiniz, aynı dambılı göğüs şekillendirmede pullover hareketi için de kullanabilirsiniz. En küçük ekipman dersek. İki kısa dambıl 2-10 kilo arası ağırlıklar, bir orta uzunlukta bar, bir barfiks, işlem tamam.

Neler yapılabilire gelince
 1. Barfiks
 2. Bench pres ya da şnav.
 3. Sırtüstü yatarak iki dambılla göğüs şekillendirme için kelebek, kollar iki yana açık, eller yukarı bakıyor dambılları kol boyunuz kadar kaldırıp indiriyorsunuz.
 4. Tek ağır dambılla yine göğüs şekillendirmeye yine sırt üstü yatarak göbeğinizin üstünden yukarı doğru yüzünüzün de üstünden geçerek kafanın üstünden dambılı aşağı sarkıtıp kaldırıp yine göbeğin üstüne kadar çekeceğiniz pull over.
 5. Orta uzunluktaki barla iki elle ayakta halteri kasık hizanızdan çenenizin altına çekiyorsunuz, eller aşağı bakıyor, barın ortasında birleşik.
 6. İki küçük dambılla omuz kaslarını şekillendirmek için ayakta kolları açarak dambılları omuz hizanıza kaldırıyorsunuz, eller aşağı bakıyor.
 7. Triseps için her iki kol için teker teker, hafif tek dambıl, dirsek tavana bakıyor, diğer elinizle dirseği destekliyorsunuz, arkada kalan el duvara dönük, dambılı trisepsinizi kullanarak kaldırıp indiriyorsunuz.
 8. Biseps için önce yarı uzun halteri ayakta iki kolla öne doğru kaldırıp yine çenenize kadar getiriyorsunuz, eller yukarı bakıyor.
 9. Biseps şekillendirme için tek ağır dambılla oturup, dirseği bacağın kenarına koyup kaldırıp indiriyorsunuz, her kol için ayrı, el yukarı bakıyor.
 10. Ön kol için kolu bileğe yakın bacağa dayıyor ve dambılı sadece bilekten kaldırıp indiriyorsunuz, el yukarı bakıyor.
 11. Trapez için kollarla işiniz bittikten sonra, bir ayak yerde diğeri dizden bükülmüş olarak bir yatak, kanepe ya da varsa bench pres sehpasında emekler gibi vücudunuzu öne eğiyorsunuz ve boştaki elinizi de sehpaya koyuyorsunuz diğer eliniz yerdeki dambılı kolu dirsekten bükerek kaldırıp indiriyor, ardından taraf değiştirip diğer elle diğer taraf.
 12. Karın için tabii ki bolca mekik ya da ayak kaldırılan tersi hareketlerden.
 13. Bacaklar için bol bol çömelip lakıyor ve ardından duşa giriyorsunuz.

Bunları üçer 10'lu setler halinde yapın (şnav bench presten hafif olacağı için üç yirmi ya da otuz da uygundur, keza mekik de en az yüz olmalı, onun da çeşitleri var, biraz araştırın, kimisi kas yapmayı amaçlarken kimisi de kas şekillendirmeyi amaçlar), sağ ve sol için ayrı ayrı yapılan hareketlerde el değiştirirken beklemeyin diğer setlerin arasına birer dakika boşluk koyun ama oturmayın, dolaşın, bunu da haftada üç kere yapın.
 • Paylaş
2

Yasin Aydemir, Hersey için teşekkür ederim bi bafiks için almam gereken alet kaldı gerisi tamam

Şaman, Baktım gerçekten 30-60 lira arası bulunuyor gittigidiyor'da.

Şaman (@chamacon) ın yorumun ek ve öneri olarak bu tip barfiksler kiracılar ve evine bir şeyleri sabitlemek istemeyenler için sıkıntılı olabilir. Alışveriş sitelerinde 20-30 TL arasında kapı ya da koridor barfiksi diye iki farklı ürün var ve demonteler dilediğinizde kapıya asabilir ya da koridora sıkıştırıp çalışabilirsiniz. Taşınırken ya da sporunuz bitince kolaylıkla kaldırabilirsiniz.
 • Paylaş
1

Yasin Aydemir, Teşekkür ederim bilgilendirme için