Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evde yoğurt nasıl yapılır?

Evde yoğurt yapmak aslında herkesin kolayca yapabileceği,basit bir işlemdir. Ayrıca doğru ürünler kullanılır ise markette satılanlara nazaran çok sağlıklı ve lezzetlidir.

Yoğurt yapımı için yalnızca, ihtiyacınız kaç kilo yoğurt ise o kadar litre süt ve her litre için birer yemek kaşığı yoğurt yalnızca, yani 2 kg yoğurt elde etmek istiyorsanız malzemeniz 2lt süt ve 2 yemek kaşığı yoğurttan ibarettir.

Öncelikle ilk yapmanız gereken sütü kaynar dereceye getirene kadar ocakta tutmak ve bir taşım kaynattıktan sonra altını kapatmak olmalı, ayrıca bu işlem yapılırken süt karıştırılmamalı ve içine kaşık sokulmamalıdır,çünkü bu durum sütün üzerinde oluşan kaymak tabakanın bozulmasına neden olacaktır.

Bu işlem sonrası süt soğumaya bırakılır ve ılıkla sıcak arası bir ısıya düştüğünde (bunu serçe parmağınızla hissederek takip edebilirsiniz) kaymak tabakayı kenarından hafifçe kaldırarak yoğurdu sütün içine koymalısınız.

Ve bu ikinci adımdan sonra ise son aşama olanrak tencerenin kapağı kapatılır ve mayalanmayı sağlayacak ısıda kalması için tencere bir bezle sarılır. Daha sonra yerinde 4-5 saat mayalanmaya bırakılır.

Not: Bir miktar vaktinizi alacak olan bu işlemi, "sağlıklı" yaşam adına hepinizin yapmasını dilerim.
  • Paylaş
1

Aytaç Dicleli, Sıcaklığı 42 derece C olunca maya eklenebilir.

Emel Gerçek (@cenin) yoğurt mayalama işlemini güzel açıklamış. Tecrübelerime dayanarak bir iki şey eklemek istiyorum. Süt eğer sokakta satan sütçülerden alınmışsa çok iyi kaynatılmalıdır. Sütü mayalarken sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Çok sıcak olması veya soğuk olması yoğurdun sulu ve ekşi olmasına sebep olur. Bir küçük tavsiyem de bazen soğuk mayalamadan dolayı yoğurt tutmaz. Süt gibi kalır. Kestirip peynir yapmak istemezseniz eğer o zaman kaynamış suyun içine mayalanmamış olan sütü ağzı kapalı bir şekilde tencereyle birlikte koyun. Bir süre bekletin. Yoğurt kıvamına gelecektir. Biraz dinlendirdikten sonra dolapta bir gün kalsın ve suya kesmemesi için tahta kaşık kullanılmasını tavsiye ederim.
  • Paylaş
Arkadaşlar ellerinize sağlık çok güzel tarif etmişsiniz evde yoğurt yapımını. Ancak bende annemden duyduğum bir kaç şeyi eklemek istiyorum.

2 litre sütten yoğurt yapıyorsak, 250 gr. krema ile birlikte kaynatırsanız eğer, yoğurdunuz sulu olmaz.

Bir de eğer yoğurdunuz açtığınızda bir miktar sulu olduğunu görüyorsanız dolaba koymadan önce üzerine iki yaprak kağıt havlu koyun, bu havlu yoğurdun suyunu tamamen çekmesine yardımcı olur.

Bir de toprak çömlekte yoğurt yapmayı deneyin, manda sütü bulabilirseniz ise mükemmel bir yoğurt elde edeceksiniz...
  • Paylaş
2

Hakan Köse, Manda sütünün yoğurdu gerçekten mükemmel oluyor. Hatta yüzeyinde oluşan kaymak ayrı bir lezzette oluyor :)

Ersin Er, yoğurt suyununda sağlığa faydaları vardır.

Emel'in de dediği gibi sağlıklı oluyor ama lezzet konusuna pek katılmıyorum. Annemin yaptığı yoğurdu ele alacak olursam, aynı anlatılanlar gibi yapıyor, ekşi ve sulu bir kıvamda oluyor.
  • Paylaş
Hiç kasmaya gerek yok direkt sütaş.
  • Paylaş