Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evdeki kaloriferler neden özellikle pencerelerin altına yerleştiriliyor?

Çünkü pencereler ne kadar kalınlaştırılıp çift cam yapılsa da, evlerde soğuk hava geçişi en çok pencerelerden olur. Bu yüzden evin içindeki soğuk hava sirkülasyonunu ısıtabilmek adına kaloriferler pencerelerin altına konur ki soğuk hava evin içine girdiği gibi çökerek kaloriferin sıcak hava duvarıyla karşılaşsın ve sonrasında ısınarak yükselebilsin.

  • Paylaş
Kaloriferden yükselen sıcak hava soğuk pencere camına çarparak iç kesimlere doğru yayılır. Böylece oda içinde sıcak havanın hızlı sirkülasyonu sağlanır. Kaloriferin sıcak havası özellikle soğuk cam yüzeyinde yoğunlaşan iç mekan nemli havasının tekrar iç mekana yayılmasına ve cam yüzeyinde aşırı su ve buhar oluşmasını engeller. Bu cam ve çerçevede aşırı ıslaklık, çerçevelerin PVC veya alüminyum olması durumunda oran daha yüksektir.
  • Paylaş
1

Ayni Al, Evet, eski sobalı evlerde öyle çok buğu olurdu ki suyun dışarı akması için iç denizlikten dışarı oluk yapılırdı.

Ne kadar soğuğu engellese de pencerelerden illaki soğuk hava sızar. Kaloriferlerin pencerelere yakın olmasının sebebi bu soğuk hava dalgasının, kaloriferdeki sıcak hava dalgasıyla beraber etkisinin yitirmesine neden olur. Bu yüzden genelde kaloriferler pencerelerinin altına veya yakınına yapılır.

  • Paylaş
Buna bir tür ısı perdesi uygulaması denilebilir. Tıpkı bazı alanlarda sıcak hava üfleyen cihazın dış mekana açılan kapıların üstüne yerleştirilmesi gibi. Aslında bir duşakabin bile bir anlamda ısı perdesidir. İyi ısınmayan bir banyoda faydasını anlamak daha mümkün, sıcak su buharının çevreye dağılmasını engeller, duş yapan kişinin etrafında tutar.
  • Paylaş
Sıcak hava yoğunluğu az oldugundan yukarı yönde bi yükselme eyılımı gösterir. Ve pencereden sızan soguk hava akımına karşın bir kalkan görevi görmuş olur. Bu da içerdeki ısı dengesını bir nebzede olsa korur.
  • Paylaş