Bilmek istediğin her şeye ulaş

Evdeki wireless sinyalini nasıl artırabiliriz?

Özellikle cep telefonu için nasıl bir çözüm olabilir?Düzenle
Wireless sinyalini arttırmanın yollarından biri, daha doğrusu sinyal mesafesini arttırmanın yolu; uzak mesafe ile wireless modem arasına bir dağıtıcı koymaktır. 

Wireless dağıtıcı noktası, modem ile uzak mesafe arasında köprü vazifesi görür ve sinyalin daha geniş bir alana yayılabilmesini sağlar.

Görünümü şuna benzer: 

Wireless Modem

  • Paylaş
Wireless teknolojisindeki son gelişmeler aslında bu problemleri yaşayanların dertlerine deva olacak nitelikte. Çoğumuzun kullandığı 802.11g standardına uyan kablosuz modemler. Yeni modellerde ise 802.11n standardı kullanılmaktadır. Bu standart sayesinde daha uzun mesafeye sinyal taşınabilmekte (2 kat). 

Wireless Modem


Buna ek olarak  802.11n ile gelen çoklu anten teknolojisi sayesinde (MIMO) birden fazla verici ve alıcı anten aynı anda daha fazla veri transferine olanak veriyor. Böylece veri transfer hızı çok daha yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Wireless Modem

Bütçeniz elveriyorsa modemin alt etiketinde yazan bu nota dikkat ederek veya modem özelliklerinizde yazan bu harfe dikkat ederek yenileyebilirsiniz.

NOT: alt resim Airties, üst resim Apple sitesinden alınmıştır.
  • Paylaş
2

İlginc Adam, genellikle cep telefonu alırken wireless bağlantı hızına bakardım;
802.11/b
802.11/b/g
802..11/b/g/n
ne işe yaradıklarını açıkcası hiç merak etmemiştim, şimdi iyi anladım, teşekkürler ;)

Serkan Köse, IEEE denen uluslararası bir kurum var. Bu standartlar onlar sayesinde belirleniyor ve malesef son kullanıılara bu konuda ayrıntılı bilgilendirme yapılmıyor. Teknoloji ilerledikçe onlar devamlı değiştiriyorlar standartları, güzel olan daima gelişiyor olması :)...
Faydalı olmasına sevindim... :)

Ben daha pratik ve maliyeti ucuz bir şeyler sunmak istiyorum. 
1- Yöntem :
Malzemeler; 1 rulo alüminyum folyo ve destekleyici madde.
Yapılış; Destekleyici madde tencere, tava, karton,tabak (En iyisi) veya eğilip bükülebilen (içi oyun şeklini alması için) bir madde. Bu madde üzerine yada içerisine 3-5 kaç kat folyo yerleştirdikten sonra Wireless anteninin arka kısmına yerleştirin. Problem çözülür.

2- Yöntem :
Malzemeler; 1 rulo alüminyum folyo, kullanılmış konserve kutusu, ince televizyon kablosu.
Yapılış; Konserve kutusunun alt kısmında bir delik açın. Kutu içerisini ve dışını alüminyum folyo ile iyice sarıp sarmalayın. Kutu içerisinden televizyon kablosunun ucu görünecek şekilde delikten sokun ve sabitleyin. Wireless anteni yerinden çıkartarak Anten kablosunun diğer ucunu buraya sabitleyin.
Problem çözülür.

3- Yöntem :
Malzemeler; Çatı katı mesafesinde anten kablosu ve asıl bomba 1 adet (halk tabirinde) Çanak anten :) .
Yapılış; 2.yöntemde yapmış olduğunuz wireless kablosu yerine anten kablosunu monte edin diğer ucunu çanak entene bağlayın ve tüm bölgeye wireless yayını yapın :) 

Bunları yazdım fakat espiri olsun diye değil. Evet komik geliyor ama bunlar denenmiş hatta çok ciddi projelerin temelidir. 3.yöntemde çanak anten gerçekten wireless yayını yapabiliyor ama modeminizden yeterli güçte sinyal cıkmadığı için pek mümkün olmuyor. Zaten hava şartlarıda sinyalin güçünü azaltmaktadır.

Not: Anten kablolarının bir çok çeşiti vardır. Sinyal güçünün az olması ve iletkenliğin daha iyi olması için ince kablo kullanılmalıdır.
  • Paylaş
Modemi yüksek bir yere koy. Wireless adaptörleriyle daha iyi çekim de sağlanabilir.
  • Paylaş
Mümkün olduğunca wirelessa yakın olmak işimizi kolaylaştırır. Alüminyum folyo olaylarına fazla girmemek gerek.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2111 Görüntülenme11 Takipçi5 Yanıt